×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy Suchoj Superjet zaczyna lataćPierwszy odrzutowiec Suchoj Superjet 100 został dostarczony do armeńskiej linii lotniczej Armavia. We wtorek (19.4) na lotnisku w stolicy tego kraju, Erywaniu, wylądował egzemplarz o numerze rejestracyjnym EK95015.

Jest to pierwszy SSJ 100, który rozpocznie komercyjne loty. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dni. Dostarczony model jest siódmym wyprodukowanym egzemplarzem. Został nazwany imieniem Juriego Gagarina jako hołd dla pierwszego kosmonauty, który odbył swój lot niemal równo 50 lat temu.SSJ, zdolny przewozić 100 pasażerów, jest całkowicie nowym projektem w historii rosyjskiego przemysłu lotniczego. Powstał we współpracy z licznymi zachodnimi parterami, między innymi z firmą Alenia Aeronautica. Inne znane spółki uczestniczące w projekcie to między innymi: Honeywell, Goodrich i Liebherr. Awionika firmy Thales jest oparta na podobnych systemach, jakie zastosowano w samolotach Airbus A380. SSJ 100 jest napędzany silnikami PowerJet, budowany w ramach spółki joint-venture pomiędzy Snecmą i rosyjską firmą Saturn NPO.

Dostawa pierwszego SSJ 100 to krok milowy dla Suchoja. Drugi w kolejce i największy odbiorca, rosyjski Aeroflot, jest z mniej zadowolony niż Armavia. Igor Levitin, szef Aeroflotu, powiedział w ubiegłym tygodniu, że SSJ nie spełnia specyfikacji obiecanych przez producenta. Levitin zwrócił się również do rządu rosyjskiego, w którym sam jest ministrem transportu, o ukaranie Suchoja za opóźnienia w dostawach.

Pierwszy komercyjny lot nowego samolotu odbył się w czwartek (21.4) w nocy. SSJ 100 poleciał z Erywania do Moskwy (rejs U8 508). Maszyna wylądowała w stolicy Rosji o 4:55 rano z 90 pasażerami na pokładzie. Następne trasy, na których pojawią się maszyny SSJ 100, to loty do Teheranu, Aleppo (Syria), Odessy i Symferopolu oraz Tel Awiwu.

Dominik Sipiński
Fot. Suchojgość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie