×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Żegnamy Embraera ERJ-145W poniedziałek powitaliśmy pierwszego Embraera 195 natomiast dziś (15.04) żegnamy Embraera - 145. Po 12 latach z floty PLL LOT odchodzi Embraer ERJ-145. Ten typ samolotu, zwany popularnie "ołówkiem" lub "długopisem", zostaje oficjalnie zdjęty z siatki połączeń LOT-u.

Embraer 145 wykonał swój ostatni rejs LO 3832 na trasie Gdańsk - Warszawa. Pasażerowie ostatniego rejsu otrzymali drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy podpisane przez kapitana Sławomira Majchra.

Embraer ERJ 145 – to typ regionalnego odrzutowego samolotu pasażerskiego brazylijskiej firmy Embraer. Jego dane techniczne przedstawiały się następująco: długość 29 m, rozpiętość 20 m, wysokość 6,7 m, zasięg 1700 km. Model operujący we flocie PLL LOT zabierał na pokład 48 pasażerów.

Pierwsze dwa "ołówki", zostały tak nazwane ze względu na kształt kadłuba, zadebiutowały we flocie LOT w sierpniu 1999 roku. Kolejne maszyny pojawiały się sukcesywnie w latach 2000-2002. Warto dodać, że nasz narodowy przewoźnik był pierwszą linią w Europie, która zakupiła samoloty Embraer.We flocie przewoźnika operowało łącznie 14 maszyn ERJ-145. Posiadały one następujące rejestracje: SP-LGA, SP-LGB, SP-LGC, SP-LGD, SP-LGE, SP-LGF, SP-LGG, SP-LGH, SP-LGI, SP-LGK, SP-LGL, SP-LGM, SP-LGN oraz SP-LGO. Warto wspomnieć, że przez kilka lat był to najliczniejszy typ samolotu we flocie.Kilkakrotnie ERJ-145 pełnił również rolę tzw. OrkiestroLOTu czyli samolotu udekorowanego w serca na potrzeby WOŚP. To na jego pokładzie Jurek Owsiak podróżował po Polsce i otwierał kolejne finały Orkiestry.

Wkrótce zapraszamy na fotorelację.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_e351f - Profil
gość_e351f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie