×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wulkaniczna symulacjaMiędzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), razem z Komisją Europejską, Eurocontrol i Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), przeprowadza symulację ruchu lotniczego po wybuchu wulkanu. Test przeprowadzony rok po paraliżu spowodowanym erupcją na Islandii ma sprawdzić procedury opracowane w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

W teście bierze udział 70 linii lotniczych, 14 zarządców przestrzeni powietrznej, 10 narodowych agencji regulacyjnych, a także londyńskie centrum ostrzegania przed pyłem wulkanicznym (VAAC).

Scenariusz symulacji opiera się na wybuchu wulkanu Grimsvotn na Islandii. W środę (13.4) Eurocontrol i narodowe agencje zarządzania przestrzenią powietrzną symulują rozprzestrzenianie się pyłu nad Europą. Pierwszego dnia symulowana jest reakcja według starych procedur. Drugiego dnia, w czwartek (14.4) zarządzanie zostanie skoordynowane według nowych procedur europejskich. Wypróbowany zostanie mechanizm, w którym przewoźnicy sami podejmują decyzję o locie, zmianie trasy lub odwołaniu połączenia. Narodowe agencje, podobnie jak w starym systemie, będą musiały wydać zgodę na lot, ale nie będą mogły arbitralnie zamknąć przestrzeni powietrznej z powodu wysokiego stężenia pyłu wulkanicznego.

- Intensywne wysiłki z ostatnich 12 miesięcy przyniosły korzyść w postaci ulepszonego zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Wulkany i inne tego typu zdarzenia nigdy nie będą całkowicie przewidywalne, a zatem ryzyka nie da się zredukować do zera. Ale możemy przygotować odpowiednie systemy, które pomogą nam walczyć z katastrofami - powiedział Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.

Dominik Sipińskigość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie