×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Raport: Dreamlinerów coraz więcej...Dostawy Boeinga 787 Dreamliner, a trafniej określając ich ciągły brak, od wielu miesięcy budzą spore zainteresowanie. Według najnowszych doniesień wszystko jest na dobrej drodze, aby liniowce marzeń wreszcie zaczęły trafiać do przewoźników. Wstępne prognozy wyglądają optymistycznie, a sam producent twierdzi, że zrobi wszystko, aby dostawy rozpoczęły się zgodnie z zaplanowanym na początku 2011 roku harmonogramem.


Pierwsze Dreamlinery

Przewoźnikiem numer 1, który otrzyma Boeinga 787 będą linie All Nippon Airways. W przypadku linii ANA pierwsza dostawa zaplanowana jest na przełomie czerwca i lipca 2011. Samolot otrzyma znaki rejestracyjne JA803A.Kolejny B787 zostanie również dostarczony do Japonii. Linie Japan Airlines odbiorą swojego pierwszego Dreamlinera na początku października 2011. Maszyna otrzymała już znaki rejestracyjne JA822J.W tym samym miesiącu kolejny Boeing 787 trafi do Air India. Pierwsza maszyna B787 dla indyjskiego przewoźnika otrzymała rejestrację VT-ANA.W 4. kwartale tego roku Dreamliner trafi do China Southern. Według harmonogramu dostaw wynika, że do końca bieżącego roku, do przewoźników z Azji trafi od 20 do 25 Dreamlinerów Łącznie producent chce dostarczyć w 2011 roku 40 maszyn B787.


Kiedy B787 dla PLL LOT?

Pisząc o Dreamlinerze należy, a nawet trzeba wspomnieć o tym, że PLL LOT będą pierwszą linią lotniczą w Europie, ale... ósmą na świecie, która otrzyma ten model samolotu. Wstępna deklaracja dostawy jaką otrzymał od Boeinga nasz narodowy przewoźnik to kwiecień 2012. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że pierwsza dostawa może odbyć się już w marcu 2012. Kolejne cztery maszyny trafią do przewoźnika w okresie od sierpnia do listopada 2012.Samolot B787 Dreamliner dla PLL LOT otrzymał oznaczenie ZA270 a na linii produkcyjnej jego numer to 61. Oznacza to, że samolot dla LOTu będzie 61. wyprodukowaną maszyną B787. Ze wstępnych informacji wynika, że montaż pierwszego 787 dla LOT rozpocznie się za około 7-8 miesięcy. "Nasz" Dreamliner wyposażony zostanie w silniki Rolls-Royce Trent 1000. Jednak wielu ekspertów lotniczych sceptycznie wypowiadało się na temat tych jednostek napędowych. Jak twierdzili należało pozostać przy dotychczasowym dostawcy silników czyli firmie General Electric (GE).

Jeden Dreamliner tu, a drugi tam...

Na tę chwilę z linii montażowej zjechało 38 maszyn B787. Następne cztery samoloty ostatnie etapy montażu rozpoczną kolejno 25 kwietnia, 9, 23 oraz 30 maja. Do końca maja będą gotowe 42 maszyn w tym 6 testowych samolotów Boeinga, 14 All Nippon Airways, 8 Japan Airlines, 7 Air India, 2 China Southern, 2 LAN Chile, 2 Royal Air Maroc oraz 1 Ethiopian Airlines.

Fotorelacja: Prosto z Seattle


Korzystając z uprzejmości zaprzyjaźnionego fotografa z Seattle przedstawiamy krótką fotorelacje z zakładów Boeinga.

Trzy Boeingi 747 przebudowane na potrzeby programu 787 i nazwane "Dreamlifter". Służą one do przewozu części a także fragmentów kadłuba Dreamlinera.Dreamlinery dla Japan Airlines.

Następne liniowce marzeń to maszyny dla linii ANA.Oko w oko czyli trzy Dreamlinery...Dwie maszyny B787 dla Royal Air Maroc już w pełnym malowaniu.Dreamlinery dla Air India również otrzymały już pełne malowanie przewoźnika.Płyta postojowa należy do B787 i wygląda dość imponująco.
Piotr Bożyk
Fot. Walt Blake, Tony Rodgers


Reklama


Booking.com
gość_7b68a - Profil
gość_7b68a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie