×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Southwest uziemia 79 Boeingów 737Linie Southwest Airlines uziemiły na czas inspekcji 79 Boeingów 737 classic, po tym jak w jednym samolocie w trakcie rejsu pojawiła się... spora szczelina w górnej części kadłuba, której następstwem była dekompresja pokładu.

Samolot Boeing 737-300 (N632SW, S/N:27707) wykonywał wczoraj (1.04)  rejs WN 812 z Phoenix do Sacramento. Po wykryciu dekompresji załoga wykonała szybkie zniżanie i została skierowana do awaryjnego lądowania w wojskowej bazie w mieście Yuma. Na pokładzie znajdowało się 118 pasażerów i 5 członków załogi. Drobnych urazów doznała jedna ze stewardess.- Pilot wykonał natychmiastowe, kontrolowane zniżanie z 36000 stóp (10972m) do 11000 stóp (3352m), tuż po stwierdzeniu dekompresji pokładu - powiedział Ian Gregor, rzecznik FAA (Federal Aviation Administration).

- Na tę chwilę musimy uziemić 81 samolotów Boeing 737-300, które mają wykonane powyżej 35000 cykli. W użytku została tylko część samolotów w wersji classic, które mają status latających. Jednak również i te samoloty przed startem przejdą dodatkowe inspekcje. Maszyny B737NG nie są objęte kontrolą i wykonują zaplanowane rejsy bez zakłóceń - powiedział Brad Hawkins, rzecznik Southwest Airlines.Po bezpiecznym, awaryjnym lądowaniu na lotnisku w Yuma załoga dokonała wstępnej inspekcji samolotu i stwierdziła pękniecie poszycia maszyny.

- Do Yuma wysłaliśmy naszych mechaników i specjalistów z działu operacyjnego aby wspólnie z NTSB i FAA rozpocząć dochodzenie oraz ustalić przyczynę dekompresji. Jesteśmy również po roboczym spotkaniu z przedstawicielami Boeinga podczas którego ustaliliśmy szczegóły inspekcji naszych samolotów. Inspekcja potrwa około kilku dni - powiedział Mike Van de Ven, szef działu operacyjnego Southwest.

Podobny incydent miał miejsce 2 lata temu, gdy samolot Boeing 737-300 wykonywał rejs z Nashville do Baltimore. Także wtedy pojawiło się pęknięcie w górnej części poszycia samolotu.

Jednak tamto zdarzenie skłoniło FAA do wydania, wspólnie z Boeingiem, biuletynu dotyczącego pęknięć zmęczeniowych oraz zalecenie częstszych kontroli zmęczenia poszycia samolotu w starszych modelach 737. Obecnie B737 po wykonaniu 35000 cykli musi przechodzić co 500 cykli szczegółową inspekcję.

Piotr Bożyk
Fot. Jim Hadley, Steve Hallgość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie