LOT zamawia nowe samoloty

12 maja 2005 00:53
7 komentarzy
Reklama

Brazylijski producent samolotów komunikacyjnych Embraer (Empresa Brasileira de Aeronautica S.A.) poinformował w środę w swoim europejskim przedstawicielstwie o renegocjacji kontraktu na dostawę samolotów Embraer 170 dla PLL LOT.

Polskie linie zdecydowały się na zmianę opcji zakupu i odebranie ostatnich czterech samolotów w wersji 175. Dostawy nowych samolotów rozpoczną się w drugiej połowie 2006 roku. Nowe Embraery 175 będą w konfiguracji dwuklasowej zabierały na pokład 82 pasażerów.

Firma w swoim komunikacie prasowym podkreśla, iż to właśnie LOT był pierwszym europejskim użytkownikiem brazylijskich odrzutowców serii 170. Będzie także pierwszym w Europie, który wprowadzi serię 175.

Prezes Embraera Mauricio Botelho powiedział: Decyzja LOT o wyborze Embraera w wersji 175 jest świadectwem zaufania jakimi linia ta obdarza nasze maszyny (...) Embraer 175 sprosta wymaganiom polskiego przewoźnika w zakresie efektywności, funkcjonalności i wysokiego komfortu podróży

Prezes LOT Marek Garbarek, przebywający w Brazylii z okazji podpisania zamówienia powiedział: Embraery 170 i 175 są kluczowym elementem wsparcia siatki połączeń z naszego HUBu w Warszawie. Te samoloty umożliwią nam zwiększenie ilości miejsc i zasięgu, co pozwoli na wejście na nowe rynki.

LOT nadal ma możliwość wykorzystania opcji na siedem Embraerów w wersji 170, które moga zostać zmienione na samoloty w wersjach 175, 190 lub 195. Brazyliski koncern liczy na te właśnie zamówienia i wymienia LOT na liście potencjalnych klientów na najnowszy produkt - Embraera 195, który będzie mógł zabrac na pokład do 108 pasażerów w dwóch konfiguracjach na odległość 1800 mil.

Decyzja LOT o realizacji zamówienia u brazylisjkiego producenta i wiązane z tym zamówieniem plany rozwoju rynku europejskiego przewoźnika mogą cieszyć. Pozostaje jednak pytanie jak rozbudowywana flota wpłynie na siatkę połączeń z portów regionalnych? Czy LOT podejmie walke o regionalne lotniska z Lufthansą i SAS czy skupi się na rozwoju HUBu w stolicy? Trzeba pamiętać, że zamówienia te stanowią jedynie przedsmak ogłoszenia decyzji o wymianie / rozbudowie floty dalekodystansowej, która ma być podjęta jeszcze w tym półroczu.

Ireneusz Dylczyk
Na podstawie materiałów biura prasowego Embraer oraz dzięki informatorom portalu)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Splbg 2005-05-14 02:05   
Splbg - Profil Splbg
Co do ilosci maszyn dlugodystansowych obslugujacych dalekie trasy LOT'u to trzeba przyznac, ze liczba tych samolotow (6 szt.) jest stanowczo za mala. LOT ma ogromny potencjal tak na rynku transantlantyckim jak i azjatyckim. Najwidoczniej szefostwo LOT'u ma na uwadze inne cele i wizje przewoznika narowodego w tym wzgledzie.
pedro 2005-05-13 20:05   
pedro - Profil pedro
Widzieliscie stronke LOT-u. Flota im sie mocno skurczyla. Brakuje polowe B737. (Zamiast dawac na Centralwings powinni rozwijac sie jak CSA)
krisg 2005-05-13 07:05   
krisg - Profil krisg
Z tym zwiększaniem częstotliwości lotów to nie zawsze jest prawda. Połączenie np. WAW-KTW zostało ograniczone do dwóch w tym sezonie. Komentarz moderatora: To prawda. Natomiast na przyszły sezon z tego co widziałem w amadeusie, dostepny jest juz rejs południowy WAW-KTW-WAW, którego nie ma w letnim rozkładzie. Pozdrawiam.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama