A w Modlinie praca wreszcie wre

25 marca 2011 12:37
44 komentarzy
Reklama

Z nastaniem wiosny ruchliwie zrobiło się na lotnisku w Modlinie. Niestety, ruch ten nie dotyczy jeszcze operacji lotniczych, ale dzięki wzmożeniu prac remontowo-budowlanych te mają zacząć być realizowane tuż przed turniejem Euro2012 - zapewniają władze portu.

Najpoważniejsze obecnie prowadzone prace dotyczą remontu - dosłownie dogłębnego - drogi startowej. Na jej początku, gdzie samoloty będą przyziemiać, ponad półkilometrowy odcinek pasa musi być zbudowany niemal od podstaw. Zupełnemu odnowieniu podlega ponad 80 cm (w głąb podłoża) nawierzchni pasa. Na pozostałym odcinku pasa startowego prace ograniczone zostaną do zerwania kilkunastu centymetrów obecnej nawierzchni i uzupełnieniu jej nowym asfaltem. To najbardziej kosztowny element inwestycji w porcie. Wraz z odwodnieniem pasa i dróg kołowania, ich remont i oświetlenie (drogi startowej i dróg kołowania) to koszt około 107 milionów złotych.

Niespełna 70 mln złotych kosztować ma budowa terminala, która już także ruszyła. Na razie stawiane są fundamenty, jednak w najbliższym czasie konstrukcja zacznie piąć się w górę. Całość w "stanie surowym" ma być gotowa jesienią, a przez zimę i kolejną wiosnę budynek będzie wykańczany i doposażany. Pierwszych pasażerów ma przyjąć w czerwcu przyszłego roku.

Wiadomo jednak, że w przyszłym roku nie będzie gotowe połączenie kolejowe Warszawy z lotniskiem w Modlinie; opóźniają się przygotowania do budowy podziemnej stacji przy terminalu. Pasażerowie pociągiem na lotnisko pojadą najwcześniej w 2013 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2011-03-28 10:31   
mietek - Profil mietek
Zgadzam się w 100% z mlodyym1985;-) W Warszawie i na mazowszu jest spory potencjał i trzeba pamietać, że sporo osób jeździ na przykład do Łodzi, żeby polecieć Francą. Jak nic się nie zawali i lotnisko ruszy w przyszłym roku to za 2013 można się spodziewać tego 1,7 mln.
mlodyy1985 2011-03-28 09:26   
mlodyy1985 - Profil mlodyy1985
Załóżmy, że FR da tylko kilka kierunków:STN,DUB, GRO,RYG,NRN- bez jakichś szaleństw, ale podstwowa siatka. Spokojnie wyjdzie z 30 lotów tygodniowow, razy 2 strony razy 52 tygodnie to rocznie przy średnim LF 80% da jakiejś 500tys. Do wspomnianych czarterów czy W6 może dojdą inne tanie linie-wejdą do Modlina Germanwings, Easyjet,AirBerlin i spokojnie osiągniemy 1,7 mln (I etap przepustowości).
mietek 2011-03-28 09:17   
mietek - Profil mietek
Dobra, nie ma co się licytować o te lotniska. Kiedyś była etiuda to był wstyd, teraz będzie nowe lotnisko to bez sensu... Sam Wizzair i chartery wygenerują spokojnie ponad 1 mln rocznie, więc lotnisko będzie opłacalne i dochodowe. A być może sprawi to, że pojawi się Franca, może easyjet? A na Okecie pojawi się więcej miejsca. Jasna, że WAW to nie LON czy Paryż, ale sam Ryanair jest w stanie moim zdaniem wygenerować ruch na poziomie 0,5 mln z Modlina.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama