×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Umowy dwustronne z Rosją pod lupą KEKomisja Europejska rozpoczęła postępowanie o naruszenie prawa wobec niektórych państw członkowskich, w tym Polski. Poszło o umowy dwustronne dotyczące praw przelotu nad Syberią. Komisja sprawdza także, czy nie doszło do naruszeń w innych krajach. Bruksela uważa, że niektóre umowy łamią swobodę przedsiębiorczości, którą gwarantuje Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Tradycyjnie transport lotniczy między państwami jest regulowany przez umowy dwustronne. Sytuacja zmieniła się od lat 90., a zwłaszcza po wyroku Europejskiego Trybunału z 2002 roku. Unia nie dopuszcza, by umowy dwustronne między państwami członkowskimi i innymi, niebędącymi członkami wspólnoty, ograniczyły prawo do przelotów innym przewoźnikom unijnym. Umowa między państwem członkowskim a innym musi zawierać klauzulę, która dopuszcza do korzystania z przelotów przewoźników z całej Unii. Powoduje to problemy zwłaszcza w przypadku umów zawieranych z Rosją.

Pomimo zawartego w 2005 roku porozumienia Rosja zawiera umowy dwustronne i pobiera opłaty za przelot nad Syberią. Większość z nich trafia bezpośrednio do narodowego przewoźnika, Aeroflotu. W ten sposób unijni przewoźnicy dopłacają do działalności rosyjskiego konkurenta. W 2008 roku linie z obszaru wspólnoty zapłaciły w ten sposób Aeroflotowi ponad 400 milionów dolarów.

Według Komisji Europejskiej, umowy dwustronne zawierane przez państwa członkowskie łamią swobodę przedsiębiorczości. Przepis ten mówi o tym, że spółki z terytorium Unii powinny mieć możliwość prowadzenia działalności we wszystkich krajach członkowskich. Opłaty dla Aeroflotu są ponadto w sprzeczności z międzynarodowym i wspólnotowym prawem konkurencji.

Po przejęciu Austrian Airlines przez Lufthansę Rosja argumentowała, że austriacki przewoźnik nie może dalej korzystać z umów dwustronnych zawartych między Austrią i Rosją. Porozumienie dotyczyło bowiem przewoźników austriackich. Po przejęciu, Austrian Airlines stały się linią niemiecką.

Podobna sytuacja ma miejsce po przejęciu hiszpańskiej Iberii przez British Airways.

Pod lupą Komisji znalazły się te państwa, które zawarły umowy dwustronne łamiące swobodę przedsiębiorczości. Według tych kontraktów wyłącznie przewoźnik z danego państwa może wykonywać loty nad Rosją. Przykładowo: polsko-rosyjska umowa zastrzega, że z terytorium Polski nad Rosją mogą latać jedynie polscy przewoźnicy.

Według Komisji, nielegalne klauzule w umowach dwustronnych zawarły: Cypr, Polska, Słowacja, Portugalia, Irlandia, Hiszpania, Estonia, Grecja, Litwa, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Węgry, Malta i Słowenia.

Dominik Sipińskigość_45436 - Profil
gość_45436
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie