×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Milionowa inwestycja w KatowicachRuszyła największa inwestycja w historii lotniska w Pyrzowicach realizowana pn. "Port Lotniczy w Katowicach
– rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej". Kosztem 405,19 mln zł netto do 2016 roku na pyrzowickim lotnisku powstanie ponad 357 tys. m² nowych nawierzchni lotniskowych, a 156,5 tys. m² zostanie przebudowanych.

W ramach projektu zostanie wybudowany nowy pas startowy o długości 3200 m, natomiast obecna droga startowa będzie przekształcona w drogę kołowania. Ponadto na lotnisku w Pyrzowicach powstanie nowa płyta postojowa z piętnastoma stanowiskami dla statków powietrznych.

Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach (za wyjątkiem zadania dotyczącego przekształcenia istniejącej drogi startowej w drogę kołowania) realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Inwestycja współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania to ponad 157 mln zł netto.

 
- Lotnisko w Pyrzowicach już teraz jest jednym z największych portów lotniczych w Polsce, a w najbliższym czasie zostaną pobite kolejne rekordy w liczbie pasażerów korzystających z jego usług.  Liczymy, że dzięki inwestycji, zwiększą się możliwości technicznych lotniska i turyści jeszcze chętniej będą odwiedzać nasz port. Wyzwanie, które podjęliśmy, będzie także impulsem do wzrostu gospodarczego regionu i będzie miało szczególne znaczenie w rozwoju okolicznych gmin - mówi Artur Tomasik, prezes zarządu GTL SA.

W celu realizacji projektu rozbudowy i modernizacji Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach powołano inżyniera kontraktu, którym została firma ILF Consulting Engineers Polska. ILF będzie pełnić tę funkcję do 2021 roku. Do zadań inżyniera kontraktu należy opracowanie i weryfikacja projektów budowlanych oraz dokumentacji przetargowej, a także nadzór nad kontraktami na roboty budowlane i opracowanie dokumentów do ich bieżącej obsługi. Inżynier kontraktu odpowiedzialny jest także za promocję projektu oraz ostateczne rozliczenie inwestycji.

- Port lotniczy w Pyrzowicach to ważny punkt na mapie komunikacyjnej kraju, ale także Europy. Cieszymy się zatem, iż możemy pracować przy rozbudowie i modernizacji już teraz dynamicznie rozwijającej się infrastruktury lotniska – mówi Wojciech Derecki, ILF Consulting Engineers Polska.

Wykonawcą prac budowlanych związanych z "rozbudową płaszczyzny postoju samolotów PPS 1 w kierunku wschodnim wraz z modernizacją dróg kołowania E1, E2 i D" został polski oddział niemieckiej firmy Max Bögl. Prace budowlane wykonywane przez Max Bögl potrwają, zgodnie z założonym harmonogramem, do czerwca 2013 roku.

Obecnie trwają uzgodnienia przedstawicieli GTL SA, Max Bögl oraz ILF Consulting Engineers Polska dotyczące dokumentacji, planów wykonywania robót, jak również lokalizacji miejsca na zaplecze budowy.

Budowa nowej płyty postojowej, drogi startowej oraz drogi kołowania to nie jedyne inwestycje realizowane w przyrzowickim porcie lotniczym. W kwietniu tego roku został otwarty zmodernizowany hangar techniczny, umożliwiający jednoczesne serwisowanie dwóch samolotów wielkości Airbusa A320 czy Boeinga 737. Generalna modernizacja obiektu zakończyła pierwszy etap prac związany z rozbudową infrastruktury Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice służącej do obsługi liniowej statków powietrznych.

- Dzięki modernizacji hangaru, pyrzowickie lotnisko już teraz jest jedynym polskim portem lotniczym, w którym można wykonywać pełne przeglądy dużych statków powietrznych. W ten sposób realizujemy plan stworzenia największej i najnowocześniejszej bazy wśród polskich portów regionalnych, w której realizowane będą serwisy i naprawy samolotów – mówi Bartosz Bednarczyk, pełnomocnik zarządu ds. realizacji projektów.gość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie