Studia: Zarządzanie bezpieczeństwem

7 lutego 2011 23:00
7 komentarzy
Reklama
W Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu trwa rekrutacja na jedyną w Polsce specjalność „Zarządzanie bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego” na studiach II stopnia (uzupełniających magisterskich), na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Portal Pasazer.com objął tą specjalność swoim patronatem medialnym.

- Obawa przed atakami terrorystycznymi spowodowała, że Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego zleciła wprowadzenie przepisów wewnętrznych i procedur kontroli na lotniskach w Europie. Uruchomienie nowej specjalności wpisuje się w planowaną nowelizację prawa lotniczego, zgodnie z którą zarządzający lotniskami musieliby przejąć dotychczasowe obowiązki Straży Granicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w porcie: konieczność zatrudnienia dodatkowych, wykwalifikowanych pracowników. Jak szacuje Urząd Lotnictwa Cywilnego w całym kraju do 2012 roku niezbędne będzie zatrudnienie ok. 2000 pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę na temat zarządzania bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego – mówi prof. dr hab. Piotr Mickiewicz, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych DSW.

Studia "Zarządzanie bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego" są współfinansowane ze środków UE. Specjalność, w której partnerem jest Port Lotniczy Wrocław SA, realizowana jest w ramach projektu: Rozwój potencjału dydaktycznego Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

- Projekt prowadzony przez DSW wpisuje się w Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP i Strategię Spójności na wyzwania i zagrożenia dla Polski wynikające ze zmian w sytuacji międzynarodowej i uwarunkowania wewnętrzne. W Polsce i w krajach członkowskich UE transport lotniczy jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu – dodaje Mickiewicz.

- Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój branży lotniczej w ostatnim czasie oraz w perspektywie kolejnych lat, inwestycja w kadrę odpowiedzialną za utrzymanie bezpieczeństwa na lotnisku jest niezwykle ważna i opłacalna. Dlatego też zaangażowaliśmy się w projekt, który zaprocentuje w niedalekiej przyszłości zwiększeniem liczby świetnie wykwalifikowanych pracowników lotniska - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław S.A.

W ramach specjalności zarządzanie bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego kształcić się będzie 60 studentów, w tym 36 pań – 30 studentów w trybie stacjonarnym i 30 studentów w trybie niestacjonarnym.

- Większościowy udział kobiet w projekcie wynika ze zdiagnozowanych problemów: oferowana specjalność wpisuje się w branże bezpieczeństwa i porządku publicznego, w których dominują mężczyźni (dyskryminacja zawodowa kobiet) – tłumaczy dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych DSW. - Na wrocławskim lotnisku pracuje wiele kobiet w Służbie Ochrony Lotniska, Straży Granicznej, Urzędzie Celnym i Policji. Panie świetnie się sprawdzają w tych rolach i cieszymy się, że będzie ich coraz więcej - komentuje Kuś.

Rekrutacja trwa do 28 lutego 2011 r. Przedmioty specjalnościowe to między innymi: współczesne zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lotniczego, międzynarodowe organizacje i prawodawstwo w zakresie lotnictwa cywilnego, lotnictwo komunikacyjne w Polsce i na świecie, krajowy system bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, historia i ewolucja terroryzmu lotniczego, porty lotnicze (infrastruktura lotniskowa i towarzysząca), systemy ochrony portu lotniczego. Forma zajęć: wykłady obligatoryjne i fakultatywne (zajęcia wyrównawcze), ćwiczenia, konwersatoria przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi dydaktycznych np. symulatora zdarzeń kryzysowych.

W trakcie studiów przewidziano trzymiesięczne staże i praktyki zawodowe, a także spotkania panelowe z pracodawcami. Warunkiem przyjęcia na studia w ramach specjalności zarządzanie bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego są ukończone studia I stopnia na kierunkach zbieżnych z problematyką specjalności.

Preferowani będą absolwenci, którzy skończyli studia na kierunku: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie kryzysowe, administracja, stosunki międzynarodowe, politologia inżynieria bezpieczeństwa, ratownictwo medyczne, prawo, zarządzanie, europeistyka. Rekrutacja trwa do 28 lutego 2011 r. Więcej informacji na stronie: www.rozwojpotencjalu.dsw.edu.pl Patronem medialnym nowej specjalności został portal Pasażer.com, Studia współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_367d7 2015-04-25 13:31   
gość_367d7 - Profil gość_367d7
kończyłem zarządzanie bezpieczeństwem na wyższej szkole bezpieczeństwa i byłem zadowolony, gdyż nie była to typowa podyplomówka dla papierku, a wręcz można się było sporo nauczyć
panij 2011-03-06 18:13   
panij - Profil panij
Witam, w umowie pobierania nauki par. 4 pkt 2 jest wyraźnie napisane że od 1 października zaczynają sie studia....
sthiopa 2011-02-08 14:07   
sthiopa - Profil sthiopa
Prawdopodobnie I zjazd 19/20 marca, a potem co 2 tygodnie. Data I zjazdu może ulec zmianie
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy