×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Krytyka za zimowy chaos




Do chóru głosów krytykujących brak przygotowania zachodnioeuropejskich lotnisk  do sezonu zimowego dołączyli dziś (22.12) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport, Siim Kallas, oraz brytyjska sieć BBC.

- Jestem bardzo przejęty skalą zaburzeń ruchu lotniczego w Europie, spowodowanych silnymi opadami śniegu. To jest nie do zaakceptowania i nie powinno się zdarzyć nigdy więcej - oświadczył Kallas. Komisarz dodał, że najsłabszym ogniwem jest infrastruktura naziemna dla samolotów, która jest niewystarczająca w zimowej aurze.

Kallas zapowiedział, że podejmie prace nad wprowadzeniem ogólnoeuropejskich standardów przygotowania lotnisk do sezonu zimowego. Mają one precyzować między innymi ilość sprzętu do odśnieżania dostępnego podczas zimowych opadów. Komisarz wielokrotnie podkreślał, że śnieg w Europie nie może być traktowany jako wyjątkowa okoliczność. Przygotowanie takie, jak lotnisk w Europie Północnej, nie może być opcjonalne, lecz powinno być prawnie usankcjonowanym obowiązkiem. Nowe prawo ma szanse wejść w życie już w pierwszej połowie 2011 roku.

W tym samym czasie brytyjska sieć radiowo-telewizyjna BBC opublikowała materiał, w którym jako przykład wzorowego radzenia sobie ze śniegiem stawia lotnisko w Helsinkach. Fiński port w zeszłym roku został zasypany niemal dwoma metrami śniegu, a mimo to ani na chwilę nie zamknięto lotniska. Od 2003 roku, mimo znacznie bardziej surowych zim, tylko raz Helsinki przestały przyjmować samoloty. Zakłócenie trwało pół godziny. Reporterzy BBC wymieniają wśród powodów system trzech pasów startowych, dodatkowy personel zatrudniany na zimę oraz ponad 250 maszyn do odśnieżania powierzchni lotniska.

Helsinki, a także Warszawa, pokazują, że da się wygrać z zimą. Do tej pory lotniska na zachodzie Europy pokazywały przerażający brak kompetencji i zaradności. Może groźba kar i prawny obowiązek, a także nauka od tych, którzy radzą sobie w znacznie trudniejszych warunkach, spowoduje, że w zimie 2011/12 nie będziemy już słyszeć o tysiącach pasażerów, którzy utknęli na lotniskach w Europie Zachodniej.

Dominik Sipiński



gość_4f30e - Profil
gość_4f30e
  

Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie