Płyny dozwolone. Porty zaniepokojnone

5 listopada 2010 15:20
17 komentarzy
Reklama
Komisja Europejska planuje zniesienie od kwietnia przyszłego roku ograniczenia wnoszenia do samolotów płynów, aerozoli i żeli.

Może to spowodować paraliż pracy lotnisk – przewiduje Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

Komisja przygotowała rozporządzenie, które zmienia zasady kontroli bezpieczeństwa przeprowadzanej w portach lotniczych. Zakłada ono m.in. zniesienie obowiązującego od czterech lat zakazu wnoszenia na pokład samolotów płynów i żeli w objętości przekraczającej 100 ml w jednym opakowaniu i 1000 ml łącznie. Równocześnie to lotniska we własnym zakresie miałyby zapewnić taki sam poziom bezpieczeństwa jak obecnie.

Według dyrektora Lotniska Chopina wprowadzenie nowych przepisów może spowodować paraliż pracy wszystkich portów lotniczych na terenie Unii Europejskiej.

- Nie ma obecnie skutecznej metody kontroli płynów, którą można byłoby stosować na masową skalę. Dostępne dziś technologie i specjalistyczne urządzenia kontroli bezpieczeństwa nie pozwalają na wiarygodne, a zatem bezpieczne zniesienie dotychczasowych ograniczeń i zmianę procedur. Ich zastosowanie wygeneruje jedynie znaczące i źle uzasadnione koszty, dając złudzenie bezpieczeństwa – mówi Marzec.

Dyrektor wystosował pismo do Tadeusza Jarmuziewicza, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Grzegorza Kruszyńskiego, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w którym prosi o „rozważenie możliwości zainicjowania działań mających na celu zmianę unijnych uregulowań prawnych dających możliwość czasowego odstąpienia od wymogu stosowania wyżej wymienionych procedur i urządzeń”.

Podobny apel do Komisarza ds. Transportu Siima Kallasa wystosowała Europejska Rada Lotnisk (ACI Europe), zrzeszająca kilkaset portów lotniczych w całej Europie.

„Urządzenia, które przeszły testy nowych metod kontroli płynów, aerozoli i żeli nie są odpowiednie do użytkowania w działaniach operacyjnych portów lotniczych” – pisze w liście Oliver Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
andrzejtoulon 2010-11-08 01:32   
andrzejtoulon - Profil andrzejtoulon
Mnie ta wiadomosc cieszy bo znowu bede mogl przywiezc znajomym dobre wino francuskie :) i niekoniecznie drogie i byle jakie (na lotniskach) a poniewaz to bedzie lot do a nie z Polski to nie spodziewam sie wiekszych utrudnien bo z doswiadczenia wiem ze zwlaszcza w Polsce kontrole sa takie przesadne, po kilku przygodach z potluczonymi butelkami w bagazu rejestrowanym juz wole nie ryzykowac...
marecki 2010-11-07 22:03   
marecki - Profil marecki
pprzybyl: zarządzający będzie i tak musiał docelowo zorganizować tak pracę portu, aby pasażerowie jednak w rozsądnym czasie i bez opóźnień docierali do swoich samolotów ; proste prawa rynku, więc specjalnie bym nie przejmował się tym.
humbak 2010-11-07 19:12   
humbak - Profil humbak
No tak. Lotniska zrobią Komisji Europejskiej na złość i będą stosować strajk włoski.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy