"Paluszki" przyczyną katastrofy?

10 października 2010 00:19
3 komentarze
Reklama

Śledczy badający katastrofę Boeinga 747 firmy UPS, który rozbił się pod Dubajem na początku września wysnuli hipotezę, iż przyczyną katastrofy mogły być przewożone na pokładzie baterie, potocznie zwane "paluszkami". W katastrofie zginęło dwóch pilotów.

Do katastrofy doszło tuż po starcie, gdy maszyna wystartowała z Dubaju do Hamburga. Po kilkunastu minutach lotu piloci zgłosili kontrolerom pożar na pokładzie i zawrócili w kierunku lotniska. Niestety samolot rozbił się kilkanaście kilometrów przed pasem lotniska w Dubaju.

W trakcie śledztwa odkryto, że w ładunku Boeinga 747 znajdowała się spora ilość baterii litowych. Eksperymenty wykazały, że tego typu baterie i podobne nośniki energii, mogą w określonych warunkach ulec samozapłonowi.

Amerykańska Federalna Agencja Awiacji (FAA) wydała oficjalne ostrzeżenie, w którym stwierdza, że przewoźnicy powinny podjąć dodatkowe, szczególne środki bezpieczeństwa podczas przewożenia baterii litowych.

Jednocześnie nie stwierdzono jednoznacznie, że to właśnie pożar baterii na pewno był przyczyną katastrofy. Nowe zalecenia sugerują jednak transportowanie ich w ognioodpornych pojemnikach. Dotyczy to jednak tylko lotów cargo; podczas lotów pasażerskich nie zaleca się dodatkowych środków ostrożności.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
voojciq 2010-10-10 18:15   
voojciq - Profil voojciq
Na loty pasażerskie są zupełnie inne limity przewozowe DGRów. Prawdopodobieństwo takiego zapłonu jest dużo niższe, nie zmienia to faktu, że prawie codziennie latamy z materiałami niebezpiecznymi pod nogami i nikt nie zdaje sobie z tego sprawy.
humbak 2010-10-10 10:52   
humbak - Profil humbak
marecki: :o)
marecki 2010-10-10 09:14   
marecki - Profil marecki
dziwne, bo teoretycznie samolot wykonujący lot pasażerski też może zabrać kontener pełen takich baterii w ramach przewożonego ładunku, ale wtedy już nie mogą ulec samozapłonowi?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama