5 pytań do... Rafała Możdżenia

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
05 września 2010 23:00
4 komentarze
Reklama

Łódzkie lotnisko zakończyło pierwszy weekend z tzw. „Operacji Wrzesień”, czyli akcji przejęcia części ruchu z Okęcia, w czasie gdy na stołecznym lotnisku odbywa się remont skrzyżowania pasów startowych. Jest dla Łodzi duży sprawdzian i dobra okazja, żeby pokazać się liniom lotniczym i pasażerom z jak najlepszej strony. O to jak Łódź przygotowała się do tej operacji, zapytaliśmy Rafała Możdżenia, wiceprezesa Portu Lotniczego Łódź im. W. Reymonta.

Pasazer.com:
W 10 wrześniowych dni Łódź przejmuje 123 rejsy (tj. 246 operacji lotniczych startów i lądowań) z Okęcia. Planujecie obsłużyć 30-40 tys. dodatkowych pasażerów. Łódzkie lotnisko nigdy nie odprawiało tylu pasażerów w tak krótkim czasie. Jak przygotowywaliście się logistyczne do tej operacji?


Rafał Możdżeń:
Plany, jak sprawnie, skutecznie i bezpiecznie obsłużyć pasażerów, którzy zawitają na łódzkie lotnisko w związku z remontem Portu Lotniczego im. Chopina powstały już kilka miesięcy temu. Jednak tak naprawdę ich realizacja była możliwa dopiero wtedy, gdy linie lotnicze ostatecznie potwierdziły nam i zaakceptowały plany lotów, a stało się to pod koniec lipca.

Największa zmiana związana jest z organizacją ruchu wokół naszego Portu Lotniczego. Pod terminal nr 2, w którym odbywają się odprawy podjeżdżają tylko auta z niepełnosprawnymi pasażerami. Zarówno autobusy, taksówki jak i autokary zatrzymują się ok.150 m wcześniej, przed budynkiem starego terminala nr 1. Organizacją ruchu kierują m.in. policjanci i strażnicy miejscy. Na miejscu pomocą służą pracownicy portu ubrani w specjalnie oznakowane odblaskowe kamizelki w koszulki z logo ŁESK 2016 (Łódź Europejska Stolicą Kultury 2016).

Wiem, że pasażerowie martwią się o parkowanie aut. Niepotrzebnie, ponieważ przygotowane zostały dodatkowe miejsca parkingowe, które są obsługiwane przez naszych pracowników. Nie ma potrzeby rezerwacji tych miejsc z góry, o co także, drogą mailową, pyta wiele osób.

Pasazer.com: W jakich godzinach czynne jest lotnisko? W jakich godzinach odbywają się loty?

Rafał Możdżeń: Loty z warszawskiego lotniska przejmujemy już w piątkowe noce – o godz. 22.40 i o godz. 23 lądują w Łodzi samoloty Wizz Air’a. W soboty i niedziele Port Lotniczy jest czynny całą dobę. Informacje dotyczące zmian w funkcjonowaniu łódzkiego lotniska we wrześniowe weekendy, kiedy przejmiemy ruch lotniczy z Portu im. Chopina, dostępne są na stronie www.lotnisko.lodz.pl Zapraszam do zapoznania się z tymi informacjami, a zwłaszcza z rozkładem lotów, bo dla lubiących podróże mamy nie lada gratkę. Z Łodzi można polecieć m.in. do Hiszpanii, Włoch, Francji czy Belgii. Warto regularnie sprawdzać nasze strony, ponieważ zmiany mogą zdarzyć się w ostatniej chwili.

Odnośnie godzin lotów, to wszystko zależy od dnia. Mamy wyloty i o 3 nad ranem, o 6 jak i przyloty po północy. Pamiętajmy też, że we wrześniu mamy jeszcze sezon wakacyjny. To czas czarterów, które nie zawsze są punktualne. Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację!

Pasazer.com: Ile samolotów na raz jest obsługiwanych w tymczasowym Terminalu 2 (będzie zlikwidowany po wybudowaniu Terminala 3) ? Czy terminal pomieści wszystkich pasażerów?

Rafał Możdżeń: Samoloty są kierowane na dwie płyty postojowe. Nie ukrywam, że najbardziej gorącym dniem jest każda z sobót w trzy wrześniowe weekendy. Wczesnym rankiem jednocześnie odprawiamy 4 samoloty. Pracowite są także popołudnia i wieczory, kiedy wraca do nas flota Wizz Air’a.

Co do terminala przypomnę tylko, że był on budowany jako terminal tymczasowy, dlatego też w 2011 r. ruch pasażerski w całości będzie przejęty przez nowy.

Wracając do pytania, czy terminal pomieści wszystkich pasażerów. Dbamy przede wszystkim o ich bezpieczeństwo, dlatego też przed budynkiem został umieszczony namiot, w którym można przeczekać falę pasażerów. Doprowadzono do niego elektryczność, w środku umieszczono pojemniki z woda pitną. Na zewnątrz są przenośne toalety.

Chcemy by pasażerowie, którzy na łódzkim lotnisku, często znajdą się niejako przypadkiem, zapamiętali to miejsce jako przyjazne podróżnym. Liczymy, że część z nich może tu wrócić – na lotnisko, bo mamy konkurencyjne ceny; czy też do Miasta, bądź Regionu ze względu na ciekawą ofertę turystyczną. Nie ukrywam, że dzięki pomocy Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego czyli naszych udziałowców, chcemy zawalczyć o ten powrót. Każdy z pasażerów, w ramach akcji „Poznaj Łódź” otrzyma ulotki z ofertą turystyczną, noclegową i kulturalną Łodzi i Regionu. Mamy przygotowane też drobne upominki dla najmłodszych pasażerów.

Pasazer.com: Linie, które przeniosą swoje operacje do Łodzi to: Wizz Air, Norwegian, Lot Charters, Air Italy Polska, Travel Service, Eurocypria i Small Planet. Czy były również inne linie, które chciały latać z Łodzi, ale musieliście im odmówić?

Rafał Możdżeń: Wszystkie linie, które Pan wymienił zgłosiły się do nas same. Przewoźnikom zależało, by na czas remontu warszawskiego lotniska przenieść się do Łodzi przede wszystkim ze względu na lokalizację naszego Portu Lotniczego w centrum Polski i tańsze niż gdzie indziej opłaty lotniskowe. Gdyby taka sytuacja wydarzyła się w 2011 roku jestem więcej niż pewien, że przejęlibyśmy i loty transkontynentalne flagowych przewoźników. Terminal tymczasowy, w którym odbywają się odprawy nie ma np. wydzielonego przejścia dla VIP-ów, choć oczywiście posiada salonik VIP-owski. Profesjonalna obsługa Business Class będzie tak naprawdę realizowana w nowym terminalu.

Pasazer.com: Lotnisko liczy na to, że przekona pasażerów do latania z Łodzi, a linie lotnicze do otwierania tu połączeń. Jak układa się współpraca z Ryanair i Wizz Air Kiedy możemy liczyć na kolejne połączenia i jakie to będą kierunki? Nie zapominajmy o tradycyjnym przewoźniku, którego tak bardzo łódzki port potrzebuje. Podobno Lufthansa jest zainteresowana wejściem do Łodzi. Kiedy możemy spodziewać się uruchomienia połączenia do Monachium lub Frankfurtu?

Rafał Możdżeń: Nie ukrywam, że mamy dalekosiężne plany związane z Ryanair i vice versa. Chcemy przekonać m.in. mieszkańców Mazowsza, że warto latać z Łodzi. Jak to zrobimy – my i Ryanair – proszę śledzić media. Na pewno warto latać z Łodzi, bo tu już mamy lotnisko!

Jeśli chodzi o Wizz Air, to od 18 grudnia, dwa razy w tygodniu we wtorki i soboty, będzie można polecieć do Sztokholmu Skavsta. W tej chwili bilety można kupić w promocyjnej cenie tylko za 50 zł.

Prowadzimy rozmowy z tzw. flagowymi przewoźnikami. Nie będę zdradzał jednak, z kim i na jakim są one etapie. To typowo biznesowe spotkania i myślę, że jest jeszcze za wcześnie na fanfary! Wiele czynników ma wpływ na wybór danego Portu przez przewoźnika flagowego. Zaczynając od siły gospodarczej samego regionu, roli biznesu, poprzez plany rozwoju Portu Lotniczego, kończąc na potencjale poszczególnych kierunków. Wierzę jednak, że efekty naszych działań przyniosą w końcu owoce.


Tomasz Wyszyński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kornolio 2010-09-08 20:41   
kornolio - Profil kornolio
arti _> przyganiał kocioł garnkowi. Argumenta podałeś, że hej !
arti2007 2010-09-07 19:18   
arti2007 - Profil arti2007
kornolio> perfekcja niczego nie warta... sam spamujesz takim postem.
kornolio 2010-09-07 17:59   
kornolio - Profil kornolio
arti nie marudź, spamujesz tym samym postem.
Cóż media same nakręciły tę sprawę wieszcząc Armageddon, a tu niespodzianka, bo LCJ perfekcyjnie wypadł.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama