Straż Graniczna nie wypuści Wizz Aira

25 marca 2005 15:48
18 komentarzy
Reklama
Straż Graniczna sprzeciwia się zaplanowanemu na wtorek uruchomieniu połączenia lotniczego Katowice-Gdańsk. Z Gdańska samolot ma lecieć dalej do Sztokholmu, a to oznaczałoby niedopuszczalne - według Straży Granicznej - łączenie komunikacji krajowej z międzynarodową.

O połączeniu między Gdańskiem a Katowicami linia informowała już od kilku miesięcy. Rozpoczęła się już także sprzedaż biletów. Lot ma być częścią połączenia Katowice-Sztokholm. Teraz, jeśli samolot z Katowic miałby międzylądowanie w Gdańsku, możliwe byłyby przeloty krajowe na trasie Katowice-Gdańsk i Gdańsk-Katowice, a także między Gdańskiem a Sztokholmem.

"Przepisy nie zezwalają na takie mieszane, krajowo-międzynarodowe połączenie, oznaczałoby to złamanie procedur dotyczących kontroli granicznej. W Polsce nie obowiązują jeszcze zasady układu z Schengen, pozwalające na zupełnie swobodny przepływ osób" - powiedział w piątek rzecznik śląskiej Straży Granicznej, kpt. Grzegorz Klejnowski.

Pogranicznicy powołują się na ustawę o Straży Granicznej oraz rozporządzenie rządu z 2003 roku w sprawie krajowego programu ochrony lotnictwa cywilnego. Klejnowski zaznaczył, że jeżeli formuła organizacyjna połączenia zmieni się, Straż Graniczna nie będzie się sprzeciwiać jego uruchomieniu.

"Straż Graniczna - argumentuje rzecznik - jest uprawniona do kontroli pasażerów tylko w ruchu międzynarodowym, w ruchu krajowym jest to domeną policji. Nie ma jednak procedur, które pozwalałyby na odprawienie podróżujących jednym samolotem pasażerów krajowych i zagranicznych. Negatywnie wpłynęłoby to także na stan bezpieczeństwa".

Aby połączenie było możliwe, musiałyby być to formalnie dwa odrębne loty. Np. pasażer podróżujący z Katowic do Sztokholmu musiałby skorzystać z krajowego połączenia do Gdańska, opuścić wraz z bagażem samolot i udać się do odprawy na lot zagraniczny z Gdańska do Sztokholmu - tym samym samolotem. Służby lotniskowe zauważają jednak, że taka biurokracja naraziłaby pasażerów na stratę czasu i wyższe koszty.

"Los tego połączenia nie jest przesądzony. Dołożymy wszelkich starań, aby ruszyło tak jak planujemy. Nasi prawnicy analizują teraz wszystkie zastrzeżenia służb granicznych i celnych. Zrobimy wszystko, aby przepisy mogły być właściwie zinterpretowane i połączenie mogło ruszyć" - powiedziała Grażyna Borówka, kierująca katowicką strukturą Wizz Air.

Problemami z uruchomieniem tego połączenia zmartwione są władze Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, które przypominają, że podobne połączenia nie są w Europie niczym niezwykłym, a w przeszłości były już realizowane także w Polsce.

"Niepokoi nas to, że w sytuacji, gdy latanie za przystępną cenę staje się coraz bardziej popularne, a liczba pasażerów na polskich lotniskach dynamicznie rośnie, pojawiają się bariery hamujące ten rozwój, tym bardziej że połączenie Śląska z Wybrzeżem mogłoby być atrakcyjne dla wielu pasażerów" - ocenił prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, Marek Mutke.


Na podstawie informacji nadesłanych do Pasazer.com

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
humbak 2005-03-28 06:03   
humbak - Profil humbak
Lataczu: Dziekuje za szczegoly. Wlasnie musze poleciec na Euroairport i dokladnie go sobie zwiedzic, zwracajac baczna uwage na jego rozwiazania z czesciami Schengen, szwajcarska i miedzynarodowa.
latacz 2005-03-27 11:03   
latacz - Profil latacz
Humbaku: Słusznie zauważyłeś, że Europort leży na terenie Francji, jednakże powiedzmy połowa portu to teren Szwajcarii i wiedzie do niego (szwajcarskiej części) eksterytorialna droga, czyli przylatując Air France z CDG możemy być pasażerem udającym się do Szwajcarii lub Francji. Chodzi mi oto, że bezpośrednio z samolotu możemy przejść przez szwajcarski punkt graniczny i znaleźć się formalnie w Szwajcarii i udać się Taxi lub autobusem miejskim nr 50 do Bazylei (bez żadnej już kontroli, gdyż jak wspomniałem formalnie jesteśmy w Szwajcarii), ale z tego samego samolotu możemy też wyjść do francuskiej części. Oczywiście jest też możliwość przekroczenia granicy szwajcarsko - francuskiej w ogólnodostępnej hali (ale nie przejedziemy samochodem pomiędzy parkingami). Nawiązując do treści niniejszego artykułu w jednym samolocie leci pasażer z CDG do Miluzy (ten nie przeszedł odprawy granicznej na CDG, bo leci lotem krajowym) oraz pasażer udający się do Szwajcarskiej części Europortu (ten musi być po odprawie granicznej na CDG). Hala tranzytowa Europortu jest podzielona na trzy strefy francuską(obecnie Schengen), międzynarodową i szwajcarską, bowiem lądują tam też wewnętrzne loty szwajcarskie. Pozdrawiam
humbak 2005-03-27 05:03   
humbak - Profil humbak
Lataczu: Euroairport Basel/Freiburg/Milhouse lezy na terenie Francji. Ze Szwajcarii i Niemiec sa shuttle bus, ktore dowoza na lotnisko. Wiec nie ma problemu z lotem z CDG do Euroairport, gdyz tak naprawde jest to lot calkowicie na terytorium francuskim.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy