Niemcy planują podatek od latania

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
16 lipca 2010 10:35
33 komentarzy
Reklama

Niemcy planują wprowadzić podatek od podróży lotniczych. Linie lotnicze korzystające z niemieckich lotnisk będą musiały płacić podatek wynoszący od 13 do 26 EUR za pasażera.

Według planów niemieckiego rządu podatek miałby obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Dla pasażerów podróżujących w obrębie krajów Unii Europejskiej oraz na lotach o dystansie mniejszym niż 2,5 tys. kilometrów podatek ma wynosić 13 EUR. W przypadku lotów dalekodystansowych ma on wynosić 26 EUR.

- Podatek tej wysokości jest nieekologiczny i antyspołeczny, a ponadto doprowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy – stwierdził Thomas Winkelmann, rzecznik zarządu Germanwings, w swoim oświadczeniu. Według niego „projekt ustawy jest bezsensowny i niesprawiedliwy, nie spełnia wymogów ekologicznych, a uzasadnienie jego wprowadzenia to zwyczajna farsa”.

Podatek od podróży lotniczych wprowadziły już Wielka Brytania oraz Irlandia.

Anna Żuchlińska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
tomic 2010-07-22 18:15   
tomic - Profil tomic
Ciekawe, dlaczego możliwe jest zwolnienie z akcyzy paliwa lotniczego i jakie jest oficjalne uzasadnienie? Jestem zwolennikiem niskich podatków, ale dlaczego przewoźnicy autobusowi muszą (tak zakładam) płacić akcyzę? To przecież nieuczciwa konkurencja (pomijam fakt, że państwo powinno promować bardziej ekologiczne formy transportu). Aż tak silne jest lobby lotnicze?
flybe 2010-07-21 14:12   
flybe - Profil flybe
tomic, dokładnie tak jak pisze 4tech, przewoźnik wypełniając odpowiednie oświadczenie nie płaci akcyzy na paliwo ( na polskich lotniskach).
4tech 2010-07-21 00:05   
4tech - Profil 4tech
tomic: nie każdy, o to cytat ze strony dostawcy paliwa lotniczego, [...]informujemy, że istnieje możliwość zakupu paliwa lotniczego ze stawką VAT 0 %. Aby dokonać takiego zakupu koniecznie jest złożenie przez przewoźnika oświadczenia potwierdzającego fakt wykorzystania paliwa do zaopatrzenia środków transportu lotniczego używanych głównie do przewozów w transporcie międzynarodowym. [...] oraz drugi cytat [...] w procedurze zwolnienia od akcyzy ze względu na przeznaczenie będzie możliwa po spełnieniu przez Odbiorców poniższych warunków:

- złożenie zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego (art. 16 ust. 1 Ustawy),
- dostarczenie do dostawcy paliwa lotniczego, kopii dokumentu potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia rejestracyjnego przez właściwy urząd celny, a następnie kopii decyzji o dokonaniu rejestracji (art. 32 ust. 6 Ustawy).[...]
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama