LOT wybiera nowe samoloty. Kiedy decyzja?

10 kwietnia 2025 18:40
29 komentarzy
Polski przewoźnik szykuje się do jednej z największych inwestycji ostatnich lat. Minister infrastruktury zapowiada termin rozstrzygnięcia przetargu – chodzi o dziesiątki nowych samolotów dla LOT-u.
Reklama

☰ Masz ciekawy temat? Daj nam znać!

W czwartek (10.04) minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że do połowy roku planowane jest zakończenie postępowania przetargowego na zakup samolotów dla PLL LOT. Przewoźnik zakończył właśnie etap przyjmowania ofert. W grze są dwa modele odrzutowców – embraer 195-E2 oraz airbus A220.



Flota narodowego przewoźnika liczy dziś ok. 90 samolotów. Jak zapowiedział Klimczak, zakup obejmie od 40 do ponad 70 maszyn – z czego około 40 miałoby zostać dostarczonych jeszcze przed otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego, a pozostałe – opcjonalnie – już po jego uruchomieniu.



Z kolei prezes zarządu LOT-u Michał Fijoł pod koniec marca br. podkreślił znaczenie tego zamówienia i wskazał, że w ciągu kilku najbliższych tygodni spółka poinformuje o szczegółach.


Decyzja w sprawie przetargu to jedno z kluczowych wydarzeń dla przyszłości spółki i polskiego rynku lotniczego, zwłaszcza w kontekście planowanego uruchomienia CPK. Głównym udziałowcem PLL LOT pozostaje Skarb Państwa, który kontroluje niemal 70 proc. akcji spółki. Pozostałe udziały należą do Polskiej Grupy Lotniczej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
LordOfTheWing 2025-04-25 12:25   
LordOfTheWing - Profil LordOfTheWing
Rekonfiguracja 787 to nie takie proste jak samolotów mniejszych. Zresztą ciekawe czy te tajskie będą przechodzić dogłębne przeglądy czy tylko takie do szybkiego wprowadzenia do floty.

Czas leci... cały czas dyskutują ;)
Zapowiedzi zawojowania świata, a wyjdzie jak zwykle.
wzleceipolatam 2025-04-22 02:02   
wzleceipolatam - Profil wzleceipolatam
@demar Mogą po prostu nie mieć foteli, uprawnień montażu lub czegoś w samych samolotach co im na to nie pozwala. Zagęszczenie foteli wymaga przełożenia wszystkich foteli w kabinie, tu mowa o podmianie np. 6 foteli klasy biznes na 18 economy. Przesuwasz ścianki wedle logiki, że metr bieżący danego samolotu = np. 6 biznes lub 12 premium albo 18 economy. Liczby oczywiście od czapy ale o taką logikę chodzi i wtedy zależnie od potrzeby się maszyny rekonfiguruje. E1 czy nawet większość 737 to po prostu cała kabina w economy z firanką. Klasa biznes sprowadza się do zablokowania środkowego miejsca i lepszego jedzenia, fotele są te same.

Tuzin to jest 12 sztuk zatem 36 to są 3 tuziny. Natomiast porównywanie grupy AF-KLM czy LH do LOT to równie dobrze możemy sobie zestawiać Estonię i z Chinami. Samo AF na ten moment funkcjonuje na bazowym modelu a320 wspartym niewielką liczbą a321. Do tej stare 318 i 319 zastępują a220. LOT nie ma warunków geograficznych by wozić takie potoki pasażerskie, nie mówiąc o modelu tradycyjnym na którym nie osiągnie tego co Wizz/RYR. To ma szansę działać na kilku trasach i ten zakup miałby sens gdyby LOT kupił a320 zamiast MAXa. Wtedy można sobie dodać kilka większym maszyn niewielkim kosztem, teraz to byłoby wprowadzanie całkowicie nowego modelu.

Życzę LOT by te 737 regularnie wypełniał, niestety jestem realistą i mocarstwowe plany wkładam między bajki. Start CPK nie doda niczego poza przepustowością lotniska, nie rozumiem skąd teorie, iż zwiększy to jakiekolwiek przewozy. Wyobraźmy sobie Okęcie bez limitu przepustowości i wtedy mamy CPK. Nawet mniej, bo CPK straci pasażerów, którzy wybiorą PKP albo samochód na trasy krajowe zamiast uciążliwego dojazdu na to zadupie. Ile pax jest w stanie zapełnić maszyn? Póki co rośnie wolniej niż rynek mimo nowej floty i cieplarnianych warunków
demar 2025-04-19 10:21   
demar - Profil demar
@wzleceipolatam: nie słyszałem, aby LOT w jakimkolwiek swoim B787 w taki sposób zmienił układ kabiny w ciągu ostatnich 12 lat. Tym bardziej np. w E1 gdzie jest tylko jedna klasa, a biznes uzyskuje się przez blokowanie sąsiedniego siedzenia. Aby dostawić kolejny rząd siedzeń w takim E1 to trzeba byłoby prawie wszystkie inne rzędy lekko poprzesuwać.

"3 tuziny? (…) Air France tylu nie ma" - przecież grupa Air France-KLM zamówiła 100 samolotów z rodziny A320 i dodatkowe 60 praw zakupu. Pierwsze sztuki idą do KLM i Transavia. KLM na razie otrzymał ok. 7 sztuk i wszystkie jako model A321neo. I żaden z nich nie ma nawet roku. Transavia tak samo – odbiera do tej pory jedynie A321neo. To ile grupa Air France-KLM będzie mogła mieć A321neo za te 10 lat? Z naszego podwórka to Wizz Air zamówił ok. 400 sztuk A321neo. Odebrał już ponad 100 NEO. Dzisiaj na Okęciu stacjonuje 12 sztuk ich A321. I zdecydowanie mają co robić. I będzie ich tam więcej.

LOT do końca 2022 roku miał ledwo 9 sztuk B737 MAX 8 w swojej flocie. W ostatnich dwóch latach podwoił ich liczbę. I tak naprawdę dopiero teraz uczy się je wykorzystywać i zapełniać, po są np. REF, LIS, czy MLA. Wydaje mi się, że LOT nie miał nigdy w historii tyle B737 jednocześnie we flocie co ma teraz. Ale za 3, czy 5 lat te samoloty będą już regularnie wypełniane. I nawet jeśli tych MAX-ów też będzie ze 3 tuziny.

Jeśli LOT ma mieć flotę 150 samolotów w okolicy startu CPK albo tuż po (czyli 2032/33) to można założyć, że będzie to 60 samolotów regionalnych (procentowo to znacznie mniej niż teraz), kolejne 60 to wąski kadłub (tutaj duży postęp) i 30 to szeroki kadłub (utrzymanie proporcji 20%).

Z tym 60 sztuk to mogą być 3 tuziny B737 MAX 8 oraz dwa tuziny A321neo (np. 18 sztuk zwykłych i 6 sztuk XLR). W ciągu następnych 2-4 lat po starcie CPK flota A321neo mogła by urosnąć spokojnie o kolejny tuzin, czyli do 36 sztuk.

Jeśli chcemy się tak bawić dalej w przewidywania to proponuję rozpisać flotę 180 sztuk tak na 4-6 lat po starcie CPK – ile i jakich modeli mógłby mieć wtedy LOT we flocie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy