Najruchliwsze lotniska Europy w 2024 roku. Jak wypadły polskie porty?

1 kwietnia 2025 09:10
Przyglądamy się liście najruchliwszych portów lotniczych w Europie. Czy polskie lotniska znalazły się w tym symbolicznym zestawieniu setki największych lotnisk?
Reklama

☰ Masz ciekawy temat? Daj nam znać!
Dobiegł końca pierwszy kwartał nowego roku. To czas, kiedy wszystkie największe porty lotnicze naszego kontynentu oficjalnie podsumowały i opublikowały statystyki za miniony 2024 rok. Przyjrzyjmy się zatem setce najruchliwszych lotnisk Starego Kontynentu oraz jak na ich tle wypadły rodzime porty lotnicze.

Podium za 2024 rok prezentuje się identycznie jak za rok 2023. Zaszczytne i symboliczne pierwsze miejsce ponownie przypadło dla portu lotniczego Londyn Heathrow, który obsłużył niemal 84 mln pasażerów. Kolejne dwa miejsca zajęły lotniska w Stambule oraz Paryżu CDG. Każde z nich przekroczyło barierę 70 mln pasażerów. Pierwszą piątkę zamykają porty w Amsterdamie i Madrycie.


Największy polski port lotniczy, czyli warszawskie Lotnisko Chopina zamknęło miniony rok z wynikiem 21,3 mln pasażerów. Liczba ta uplasowała popularne Okęcie na 28. miejscu w Europie. Warto przy tym podkreślić, że jest to awans o trzy "oczka" względem roku 2023. Lotnisko Chopina jest tym samym najbardziej ruchliwym portem w Europie Środkowo-Wschodniej wyprzedzając lotniska w Budapeszcie oraz Pradze (odpowiednio 17,5 oraz 16,4 mln pasażerów).

Drugie największe polskie lotnisko, krakowski port im. Jana Pawła II awansując o 7 pozycji znalazł się na 50. miejscu. 11 milionów pasażerów odprawionych w Balicach umiejscawia w tym zestawieniu krakowski port pomiędzy lotniskami w Marsylii oraz Walencji.

Awans o jedną pozycję, na 80. miejsce odnotował port lotniczy w Gdańsku. Pomorskie lotnisko zbliża się tym samym w rankingu do portów w Belfaście oraz Bilbao, które również obsłużyły nieco powyżej 6,7 mln pasażerów. Niezmienne względem 2023 roku 84. miejsce przypada lotnisku Katowice Pyrzowice.


Po raz pierwszy w setce najruchliwszych portów lotniczych w Europie znalazł się Wrocław. 4,8 mln pasażerów w 2024 roku dało wrocławskiemu lotnisku 98. miejsce wyprzedzając tym samym porty na wyspie Korfu oraz w Zagrzebiu.

Warto zwrócić uwagę, że każde z polskich lotnisk, które znalazło się w tym symbolicznym zestawieniu może pochwalić się ponad 10-procentowym wzrostem liczby pasażerów w ujęciu rok do roku.

Tagi
statystyki

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy