Lufthansa nie musi dowozić pasażerów Condorowi
Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji Komisji Europejskiej wycofała się ze środków tymczasowych nakazujących Lufthansa Group kontynuowanie umowy z Condorem.
W oświadczeniu z 27 lutego br. Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że postanowiła zamknąć tymczasowe postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Lufthansa, podał portal ch-aviation.com. Procedurę zakończono ponieważ warunki prawne nakazujące jej wprowadzenie nie zostały potwierdzone. Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji KE wysłała do Lufthansa Group (LHG) formalne oświadczenie o zastosowaniu środków tymczasowych 15 stycznia br. Nakazywały one narodowemu przewoźnikowi Niemiec kontynuowanie umowy z Condrem, która wygasła w grudniu 2024 r. Decyzja miała na celu zachowanie zdrowej konkurencji linii lotniczych na trasie transatlantyckiej między Frankfurtem a Nowym Jorkiem.

Środki tymczasowe były częścią trwającego szerszego dochodzenia KE w sprawie potencjalnych ograniczeń konkurencji na trasach transatlantyckich związanych ze joint venture A++ Lufthansy, United Airlines i Air Canada. "Po rozpatrzeniu wszystkich dostępnych dowodów Komisja postanowiła zamknąć postępowanie w sprawie środków tymczasowych, ponieważ nie spełniono wszystkich warunków prawnych nakazujących ich zastosowanie. Decyzja ta nie narusza trwającego dochodzenia w postępowaniu głównym, ponieważ Komisja nadal bada zgodność transatlantyckiego joint venture A++ z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi konkurencji na trasach transatlantyckich” - czytamy w oświadczeniu.

- Jesteśmy zadowoleni z tej decyzji KE, która potwierdza nasze stanowisko. Condor może nadal rezerwować loty na Lufthansa Group w oparciu o standardowe w branży zasady współpracy interline- powiedział rzecznik LHG.
Wcześniej LHG stwierdziła, że nie ma żadnej faktycznej, ani prawnej podstawy do przywrócenia umowy z Condorem. Z kolei rzecznik tej ostatniej linii powiedział, że zakłada, że postępowania prowadzone obecnie przez Federalny Urząd Antymonopolowy Niemiec (Bundeskartellamt) i KE doprowadzą do pozytywnych decyzji, które będą korzystne dla konkurencji, a tym samym dla konsumentów. Według rzecznika Condor nadal prowadzi rozmowy z Lufthansą w celu osiągnięcia ugody pozasądowej, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron.
W 2022 r. Bundeskartellamt zakazał Lufthansie rozwiązania umowy o specjalnych stawkach rozliczeniowych (SPA), która przyznawała Condorowi szczególne warunki rezerwacji lotów dowożących w siatce połączeń Lufthansy. Umowa SPA pochodzi jeszcze z czasów, gdy Condor był częścią LHG. Sąd w Düsseldorfie, a ostatnio Federalny Trybunał Sprawiedliwości, orzekły na korzyść Lufthansy. Zgodnie z tymi wyrokami SPA przestała obowiązywać 31 grudnia 2024 r.
Fot.: Materiały prasowe, Airbus