Kraków: Rozbudowa terminala, nowa droga startowa i ryzyko tymczasowego zamknięcia

11 lutego 2025 09:10
1 komentarz
Port Lotniczy Kraków zaprezentował harmonogram planowanych na najbliższe lata inwestycji. Do 2031 powinien powstać nowy terminal pasażerski oraz nowa droga startowa. Lotnisko przygotowuje się jednak również na wariant awaryjny, który będzie wiązał się z czasowym zamknięciem portu.
Reklama

☰ Masz ciekawy temat? Daj nam znać!
Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim największym polskim portem regionalnym, który w 2024 roku obsłużył ponad 11 mln pasażerów. Wzrost ruchu w tych miesiącach wynosił zazwyczaj około 20 procent, jednak w bieżącym roku najprawdopodobniej nie uda się już utrzymać takiej dynamiki. Nie wynika to z braku zainteresowania przewoźników, a z wewnętrznych problemów infrastrukturalnych portu - wyczerpanej przepustowości terminala i kondycji wiekowej już drogi startowej.

Wczoraj (10.02) odbyła się konferencja prasowa, na której władze krakowskiego lotniska zaprezentowały harmonogram niezbędnych prac - do 2031 roku powinna powstać nowa droga startowa o długości 2800 metrów oraz zakończyć się rozbudowa terminala, którego planowaną przepustowość zwiększono do 19 mln pasażerów.

Nowa droga startowa

Walka krakowskiego lotniska o pozwolenie na budowę nowej drogi startowej trwa już prawie 9 lat. Obecnie jej budowa utknęła na etapie uzyskania decyzji środowiskowej od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. W drugiej połowie lutego mają spłynąć niezbędne do jej wydania dokumenty z Wód Polskich i Sanepidu, a w listopadzie bieżącego roku powinna być już znana decyzja organu.

- Spodziewamy się, że w listopadzie 2025 roku uzyskamy decyzję środowiskową. Możemy być pewni, że wtedy ona zostanie zaskarżona m.in. przez mieszkańców i różne organizacje. Jednak zakładamy, że tym razem zaskarżenie nie będzie skuteczne
- powiedział Janusz Kardasiński, wiceprezes Kraków Airport.

W optymistycznym wariancie władze portu zakładają, że pod koniec 2027 roku nastąpi wybór wykonawcy prac, a sama inwestycja ruszy kilka miesięcy później. Budowa ma być prowadzona etapami i już w 2029 roku powinna zostać oddana do użytku pierwsza w pełni operacyjna część nowej drogi startowej o długości 1800 metrów. Drugi etap inwestycji, czyli wydłużenie drogi do docelowych 2800 m, ma się wydarzyć do 2030 roku, a w 2031 roku mają powstać ostatnie drogi kołowania i drogi szybkiego zjazdu.




Plan awaryjny

Władze krakowskiego lotniska mają jednak na względzie dotychczasowe trudności z otrzymaniem pozytywnej decyzji środowiskowej, dlatego opracowany został również plan awaryjny zakładający gruntowy remont starej (obecnie istniejącej) drogi startowej. Tylko w ubiegłym roku wymieniono prawie 300 betonowych płyt na drodze startowej, jednak zakres prac wymaga całkowitego wstrzymanie ruchu na lotnisku na okres około trzech miesięcy.
- Zrobiliśmy przegląd dostępnych technologii, rozmawialiśmy z firmami, które dokonywały takich remontów na lotniskach w Europie. Wiemy, w sposób pewny, że taki remont jest możliwy do przeprowadzenia w 3 miesiące
– tłumaczył Kardasiński.

Lotnisko zapowiada, że podjęcie decyzji o ewentualnym wdrożeniu planu awaryjnego zostanie podane z odpowiednim rocznym wyprzedzeniem, a potencjalne trzymiesięczne zamknięcie portu miałoby miejsce w 2027 roku. Remont starej drogi startowej, i tak byłby najprawdopodobniej rozwiązaniem tymczasowym.

Łukasz Strutyński, prezes Kraków Airport, jednoznacznie wykluczył budowę nowej drogi z wykorzystaniem specustawy, co pozwoliłoby pominąć wymaganie uzyskania wielu zgód, w tym środowiskowej. W ocenie zarówno władz lotniska, jak i polskiego rządu, byłoby to rozwiązanie, które jedynie pozornie przyśpieszyło by cały proces, ponieważ wątpliwa z punktu widzenia unijnego prawa specustawa z pewnością zostałaby zaskarżona do sądu.

Nowy terminal

Pierwotne plany rozbudowy terminala krakowskiego lotniska zakładały zwiększenie jego przepustowości do zaledwie 12 mln pasażerów, czyli liczby podróżnych, której obsłużenia Port Lotniczy im. Jana Pawła II spodziewa się już w 2025 roku. Teraz projekt nowego terminala został urealniony i zakłada jego przepustowość na poziomie około 19 mln pasażerów rocznie. Rozbudowa ma budynku być realizowana etapami. Najpierw obiekt zostanie powiększony od strony zachodniej – do 2029 roku, a następnie również od strony wschodniej – do 2031 roku. Docelowo nowy terminal pasażerski ma mieć 120 tys. m.kw powierzchni i 33 gate'y.


Nowy terminal ma być podatny na dalsze modernizacje, które w przyszłości pozwolą na zwiększenie przepustowości budynku nawet do 25 mln pasażerów rocznie.


Fot. Materiały prasowe Kraków Airport

Ostatnie komentarze

LordOfTheWing 2025-02-11 13:43   
LordOfTheWing - Profil LordOfTheWing
Ciekawa będzie ta operacja na otwartym pacjencie ;) Plany ambitne, jak najbardziej do zrealizowania. Rozkłąd możnaby objąć slotami, wtesy jakoś to będzie do regulowania.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy