Rzeszów: Blisko 30 milionów złotych za promocję
Ryanair, Wizz Air i LOT otrzymują dotację za promocję województwa podkarpackiego. Pieniądze pochodzą aż od trzech podmiotów: Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Urzędu Marszałkowskiego i bezpośrednio od Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Łącznie blisko 30 mln zł.
Unijne prawo nie pozwala na bezpośrednie dofinansowanie przewoźników lotniczych przez organy władzy lokalnej i centralnej z pieniędzy publicznych. Samorządy nauczyły się jednak zakaz ten obchodzić poprzez tak zwane przetargi na promocje regionu. W większości przypadków "promocja regionu" polega na reklamowaniu województwa lub miasta w kanałach sprzedaży oraz przede wszystkim na promowaniu regionu na pokładach samolotów latających z i do lokalnego lotniska. Czyli jeśli dana linia z regionalnego portu nie operuje, to żeby otrzymać samorządowe pieniądze musi uruchomić nowe połączenia lub utrzymać dotychczasową siatkę połączeń. Ostatnio znowu zrobiło się o nich głośno, po tym gdy dwa przetargi na połączenia do Warszawy i Londynu rozpisał Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz dwa oddzielne postępowania ogłosiły Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Ryanair
W kwietniu ubiegłego roku Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego podpisał z Ryanairem ważną do końca przyszłego roku umowę, której przedmiotem jest "Międzynarodowa kampania informacyjno-promocyjna województwa
podkarpackiego z wykorzystaniem narzędzi promocji należących do
przewoźnika lotniczego". Za realizacje umowy Ryanair zainkasuje łączenie 22,5 mln złotych. W trwającym obecnie sezonie zimowym irlandzka linia oferuje z Rzeszowa 6 kierunków rozkładowych - Alicante, Bristol, Dublin, Londyn-Luton, Londyn-Stansted, Manchester i Mediolan-Malpensa. Dodatkowo w przyszłym sezonie letnim niskokosztowiec zainauguruje połączenie z Rzeszowa na Maltę oraz wznowi sezonową trasę do chorwackiego Zadaru.
Wizz Air
Rok później - w maju br., Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zawarł z węgierskim Wizz Airem umowę na "Przeprowadzenie międzynarodowej kampanii promocyjnej na kanałach elektronicznych przewoźnika
lotniczego". W tym wypadku postępowanie nie miało jednak charakteru otwartego przetargu, a procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie.
- Spółka wszczęła postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki na zawarcie umowy promocyjno-reklamowej z linią lotniczą Wizz Air Hungary Ltd. W oparciu o tę analizę wybrała kierunki lotów, które pozwolą w największym stopniu dotrzeć do grupy docelowej. W kolejnym etapie, Spółka zweryfikowała kierunki lotów oferowane przez przewoźników, obsługujących połączenia lotnicze z lotniska Rzeszów – Jasionka. Jedynym przewoźnikiem, który w swojej ofercie przedstawia kierunki, które były zgodne ze strategią promocyjną był Wizz Air. (...) Opisane przyczyny techniczne, jednoznacznie dowodzą, że linia lotnicza Wizz Air jest jedynym podmiotem zdolnym do wykonania przedmiotowego zamówienia, tym samym wybór trybu zamówienia z wolnej ręki jako trybu zawarcia umowy jest zasadny.
- można przeczytać w dokumentacji zamówienia.
Wizz Air oferuje obecnie z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zaledwie dwa kierunki - Rzym Fiumicino i zainaugurowany w październiku br. Mediolan Malpensa. Za promocję regionu węgierski niskokosztowiec zarobi ponad 5,5 mln złotych.
LOT
Jako ostatnia we wrześniu br. została zawarta umowa z LOT-em. Tym razem oferentem była Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, a postępowanie tak jak w przypadku Wizz Aira przyjęło postać procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie. Za zaledwie trzy miesiące kampanii promocyjnej województwa podkarpackiego narodowy przewoźnik zarobu ponad 1,5 mln złotych. W sezonie zimowym LOT lata z Rzeszowa jedynie do Warszawy.
- "Celem przedsięwzięcia jest promocja województwa podkarpackiego jako atrakcyjnego kierunku turystycznego poprzez przeprowadzenie kampanii promocyjnej na nośnikach Polskich Linii Lotniczych LOT. Działania mają na celu zwiększenie rozpoznawalności regionu wśród krajowych i międzynarodowych turystów, wykorzystując szeroką siatkę połączeń oraz kanały komunikacyjne LOT. Kampania skoncentruje się na dotarciu do potencjalnych odwiedzających poprzez box graficzny na stronie głównej przewoźnika, artykuł na blogu, box w mailingu, prealoader, posty w mediach społecznościowych i ekrany w Business Lounge. Efektem końcowym ma być wzrost zainteresowania województwem podkarpackim"
- napisano w dokumentacji zamówienia.