Lotnisko Chopina: W listopadzie pobito rekord z 2019 roku

12 grudnia 2024 14:30
10 komentarzy
W listopadziepobiło rekord w liczbie odprawionych pasażerów z całego 2019 roku, od stycznia do końca listopada odprawiono w Warszawie 19,6 mln pasażerów.
Statystyki Warszawa (WAW)
 
Stołeczny port w minionym miesiącu obsłużył dokładnie 1,6 mln osób – o 15,9 proc. więcej osób niż w listopadzie poprzedniego roku. Najwięcej osób – 59 064 – podróżowało w piątek, 8 listopada. Przez pierwszych 11 miesięcy zdecydowana większość osób korzystała z lotów międzynarodowych – 18 190 488. W tym samym okresie około dwóch trzecich pasażerów wybierało trasy w ramach strefy Schengen (12 799 726), a około jedna trzecia – poza Schengen (6 873 864). Liczba pasażerów rejsów czarterowych od stycznia do listopada wyniosła 2 996 483 i była wyższa od tego samego okresu 2023 roku o blisko 20 proc. i aż o 43 proc. od wyniku uzyskanego w 2019 roku. W bieżącym roku również chętniej pasażerowie podróżują liniami niskokosztowymi – 4 730 298, czyli o 30,8 proc. więcej niż w 2023 r i o 60,4 proc. więcej niż w 2019 roku. Jednocześnie, o trochę ponad 400 tys. mniej osób korzystało z linii tradycyjnych.

- Wyniki, które osiągamy w tym roku, nie byłyby możliwe bez zaufania naszych pasażerów i partnerów. Przed nami jednak duże wyzwanie – modernizacja naszego portu. Traktujemy je jednak jako szansę by Lotnisko Chopina było symbolem jakości i wzorem dla innych portów lotniczych. Przyszłość lotnictwa wymaga od nas myślenia o rozwoju w sposób zrównoważony i długoterminowy.
– podkreśla Adam Sanocki, członek zarządu PPL S.A., odpowiedzialny za strategię i innowacje.

Pierwsza trójka najpopularniejszych kierunków w ruchu rozkładowym pozostaje niezmienna. Listę otwiera Londyn, na drugim miejscu jest Paryż, a na trzecim Amsterdam. Bez niespodzianek również jest w rankingu najchętniej wybieranych kierunków czarterowych – króluje turecka Antalya, za którą są egipskie Marsa Alam i Hurghada.

Tonaż cargo w listopadzie br. był o około 1 tys. ton niższy, niż miesiąc wcześniej i wyniósł 10 647 ton, ale łącznie od początku roku wynik jest wyższy o blisko 12,5 proc. i wynosi 106 544 ton.

6 grudnia 2024 roku Lotnisko Chopina odprawiło dwudziestomilionowego pasażera – po raz pierwszy w swojej 90-letniej historii. Według szacunków portu, liczba podróżnych na koniec roku przekroczy 21 milionów.

W grudniu również, nowy przewoźnik planuje uruchomić połączenie z Lotniska Chopina. Air Arabia rozpocznie 20 grudnia bezpośrednie loty do stolicy jednego z Emiratów – Szardży.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
demar 2024-12-14 13:48   
demar - Profil demar
@ec29: W sprawie polityków i ich obietnic to napisałem wcześniej, że „poziom klasy politycznej ostatnich kilku lat można określić jako zły lub jako bardzo zły - do wyboru”. I więcej nie zamierzam w tej sprawie pisać, bo to ma być portal branżowy, a nie polityczny.

Wracając do ewentualnej likwidacji Okęcia. Na pewno trzeba rozważyć, czy pozostawienie części infrastruktury lotniska, które już istnieje, wstępnie na okres np. 20 lat jest sensowne czy też nie. Ze względu na ryzyko rozproszenia ruchu nie mogłoby to być lotnisko o normalnym dostępnie dla ruchu cywilnego (poza specjalnym), ale o silnych administracyjnych, środowiskowych, itd. ograniczeniach i do tego drogie, wręcz bardzo drogie, taka „kura znosząca złote jajka”. Jeśli taka formuła nie sprawdzi się w przeciągu tych 20 lat to zawsze można je będzie zlikwidować. Jeśli się zlikwiduje od razu to budowa od nowa w tym miejscu może nie być możliwa. Dlatego to jest tak ważne, aby rozważyć tutaj wszelkie opcje.

Natomiast dla mnie projekt CPK jest coraz bardziej sensowny:
- urealniony został terminarz budowy,
- opóźnione o kilka lat przez poprzednie rządy rozpoczęcie budowy daje kilka lat więcej dla LOT-u na rozwój,
- 34 mln na start (3 pirsy) do ok. 2032-33, plus rozbudowa (4 pirs) do 45 mln przed 2040,
- główny terminal z możliwością rozbudowy do 6 pirsów i ok. 65 mln (szacunkowo ok. 10-12 mln na jeden pirs),
- miejsce na kolejny, opcjonalny, ale duży terminal (30+ mln) oraz trzecią drogę startową,
- optymalizacja dróg kołowania, miejsc postojowych dla samolotów, itd.
- szybkie koleje tylko na głównych trasach (taki szkielet czyni znaczną różnicę czasową gdy jest 250-320 choćby fragmentarycznie zamiast 160 km/h na dystansie prawie 300 km).
Pozostaje wiele pytań np. gdzie w planach jest czwarta droga startowa, ale i tak jest lepiej niż było kilka lat temu.
A dyskusje w sprawie CPK nadal się toczą.
ec29 2024-12-14 12:00   
ec29 - Profil ec29
@demar

Obietnica zachowania Okęcia jako lotniska to kłamstwo wyborcze, gdy politycy zorientowali się, że Warszawiacy są przeciwni zamykaniu Okęcia. Oczywiście w naszym bardzo głupio rządzonym kraju wszystko jest możliwe, wiec możliwe jest też zachowanie Okęcia po zbudowaniu CPK.

Druga rzecz to likwidacja krajówek z wyjątkiem Szczecina i też z tego się wycofano pod wpływem nastrojów.

Obecnie projekt CPK jest już zupełnie nijaki, ale niestety przez brak jakichkolwiek poważnych pomysłów rozwojowych naród uznał, że powinien zostać zbudowany razem z zupełnie idiotycznym programem budowy szybkich kolei (w rzeczywistości powinny zostać zbudowane NORMALNE tory dla pociągów długodystansowych). Niestety przez zlikwidowanie debat publicznych będziemy teraz marnować pieniądze na najgłupsze i zbędne projekty.
demar 2024-12-14 11:40   
demar - Profil demar
@ec29: "Zupełnie się nie zgadzam. Zacznę od Airport City: to będzie marnowanie terenu"
Jeśli decydenci od kilku już lat piszą nie o „zamknięciu” ale konieczności „przeniesienia wszystkich operacji cywilnych” z Okęcia to lotnisko dla operacji specjalnych (wojskowych, medycznych, itd.) i tak będzie zajmować teren. Pewnie mniejszy niż duże lotnisko, ale spodziewam się, że kilkaset hektarów będzie nadal zajmowanych przez lotnisko.

Tak samo będzie tam pracować personel, a operacje lotnicze będą generować hałas. Znacznie mniejszy, ale jednak.
Zatem nie jest pytanie o zachowanie terenu, ale czy na takim terenie dopuszczalne będą operacje cywilne.
Moim zdaniem i to napisałem wcześniej sens jedynie mogłyby mieć w formule City Airport.
Czyli z mocnymi ograniczeniami co do typu samolotu, hałasu, liczby operacji, godzin i pory dnia, itd.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy