Lądujemy w... Turku

14 grudnia 2024 10:00
Zapraszamy na północ Europy, do Finlandii. Tym razem "Lądujemy w..." Turku, jednym z największych miast ojczyzny Świętego Mikołaja.
Położone na południowym zachodzie Finlandii Turku liczy niemal 200 tys. mieszkańców, co czyni je szóstym największym miastem kraju. Lokalny port lotniczy plasuje się na piątej pozycji na liście najruchliwszych fińskich lotnisk. Podobnie jak w przypadku większości portów lotniczych w Finlandii, jego operatorem jest spółka Finavia.


Informacje ogólne

Piąte miejsce wśród najruchliwszych fińskich portów lotniczych nie przekłada się jednak na rozbudowaną infrastrukturę oraz dużą liczbę pasażerów. Tych w minionym 2023 roku obsłużono 233 tysięce. Większą liczbą mogą się poszczycić lotniska w Helsinkach, Rovaniemi, Oulu oraz Kittila.

W aktualnej zimowej siatce połączeń na lotnisku w Turku obecnych jest pięciu przewoźników. airBaltic wykonywujący od 3 do 4 lotów tygodniowo (w sezonie letnim codziennie) do swojego hubu w Rydze, SAS z sześcioma połączeniami do Sztokholmu Arlanda oraz Wizz Air operujący do Gdańska. Pomiędzy stolicą Pomorza, a Turku realizowanych jest 5 lotów każdego tygodnia. Wraz z początkiem sezonu letniego SAS uruchomi również bezpośrednie połączenie do swojego największego hubu przesiadkowego w Kopenhadze obsługiwane od poniedziałku do piątku. Swoistą ciekawostką jest obecność w Turku szwedzkiego regionalnego przewoźnika PopulAir. Pięć razy w tygodniu wykonuje on lot do Sztokholmu Arlanda z międzylądowaniem w Mariehamn na Wyspach Alandzkich. W szczycie sezonu wakacyjnego obsługiwane są również pojedyncze loty czarterowe do śródziemnomorskich kurortów.

Na szczególną uwagę zasługuje obecność narodowego fińskiego przewoźnika lotniczego, linii Finnair. W maju 2023 roku zostały zakończone bezpośrednie loty do Helsinek. Zastąpiono je przewozami autokarowymi realizowanymi z lokalnego dworca autobusowego do terminala lotniczego w Helsinkach. Każdego dnia odbywają się dwa przejazdy (wyjazdy z Turku o 4:20 i 12:50, odjazdy z lotniska w Helsinkach o 16:30 i 23:55), czas jazdy wynosi dwie godziny. W takim przypadku odcinek pokonywany autokarem wlicza się do całości podróży i jest traktowany identycznie jak przelot. Godziny przejazdów zostały tak ułożone, by dopasować je na poranną oraz wieczorna falę wylotów z Helsinek, a także umożliwić powrót do Turku z wieczornych przylotów. Zmiana samolotu na autokar podyktowana była brakiem ekonomicznego uzasadnienia lotu na tak krótkiej trasie (około 150 km) oraz względami ekologicznymi.


Port lotniczy w Turku jest również istotnym, drugim największym w Finlandii, lotniskiem cargo. Wokół lotniska rozwija się centrum logistyczne "Logicity". Wykorzystuje ono dogodną lokalizację portu lotniczego w sąsiedztwie portu morskiego, a także drogowego węzła z krzyżującymi się trasami europejskimi E18 oraz E63. Na terenie portu lotniczego Turku swoje terminale towarowe posiadają FedEx oraz DHL. Trzeci z terminali cargo należy natomiast to operatora lotniska, spółki Finavia.

Infrastruktura

Port lotniczy zlokalizowany jest w północnej części miasta, 9 kilometrów od centrum, z którym skomunikowanie zapewnia jeżdżący co pół godziny miejski autobus linii 1.


Lotnisko posiada jedną drogę startową o długości 2500 metrów z możliwością wydłużenia, co miałoby szczególnie istotne znaczenie w kwestii rozwoju ruchu samolotów cargo.

Infrastruktura pasażerska składa się z dwóch terminali tworzących integralną całość. Pierwszy z obiektów został wybudowany w 1978 roku (przebudowany w 1999 r.), drugi w 2008. Główna część ogólnodostępna zlokalizowana jest na pierwszym piętrze nowej części obiektu. Znajduje się tam hol, stanowiska check-in oraz restauracja. Funkcjonuje tu też punkt kontroli bezpieczeństwa oraz kameralne gate'y zlokalizowane bezpośrednio przy restauracji i oddzielone od niej jedynie szklaną ścianą.




Na parterze starszej z części terminala również znajduje się linia kontroli bezpieczeństwa oraz gate. Strefa wylotów jest tam jednak bardzo ciasna, a niski sufit pogłębia wrażenie ciasnoty. Podczas odprawy ponad 200 miejscowego samolotu Wizz Air do Gdańska w tej części terminala zdecydowanie brakuje miejsca i ciężko mówić o komfortowym oczekiwaniu na lot. Funkcjonuje tu również jeden niewielki sklep oferujący podstawową gastronomię i inne produkty.



Podsumowanie

Port lotniczy w Turku należy do małych i kameralnych lotnisk. W związku z tym należy się liczyć z niewielką liczbą udogodnień i oferowanych tamże usług. Infrastruktura jest zadbana, jednak zauważalne są dysproporcje pomiędzy starą, a nową częścią terminala. Starszy z obiektów wymaga przebudowy lub nawet wyburzenia, aby dostosować go do najnowszych wymagań i zwiększyć komfort wylatujących pasażerów.

Pomimo stosunkowo niewielkiego ruchu i skromnej siatki połączeń, należy ocenić ją jednak pozytywnie. Hubowe połączenia linii SAS oraz airBaltic zapewniają możliwości dotarcia do większości miast w Europie i nie tylko. Nie bez znaczenia pozostają również dwa codzienne przejazdy autokarowe do portu lotniczego w Helsinkach, które skomunikowane są z siatką lotów linii Finnair. Bezpośrednie loty do Gdańska stanowią natomiast tańszą wobec połączeń z Helsinek alternatywę transportową pomiędzy Polską, a Finlandią. Loty z Turku są zatem chętnie wybierane nie tylko przez mieszkańców Pomorza.

Warto również wspomnieć o lotniczym mini muzeum zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie terminala w Turku. Ustawiono tam udostępniony do zwiedzania samolot Caravelle. Model ten w 1960 roku zasilił flotę linii Finnair będąc jednocześnie pierwszym samolotem odrzutowym w historii działalności przewoźnika.


Fot. Mateusz Janicki

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy