Ryanair nie dogadał się z Modlinem

9 grudnia 2024 09:20
11 komentarzy
Ryanair nie dogadał się z Modlinem. Nie będzie nowej pięcioletniej umowy. Lotnisko i przewoźnik nie byli w stanie na czas uzgodnić warunków
Konflikt Ryanaira z władzami portu lotniczego Warszawa-Modlin o nową długoterminową umowę we wrześniu ubiegłego roku wszedł w swoją decydującą fazę. Od tego momentu irlandzki niskokosztowiec co jakiś czas ogłasza znaczne cięcia w swoim rozkładzie lotów z podwarszawskiego portu, czym zdaniem ekspertów próbuje wymusić ustępstwa ze strony jego władz.

Przedstawiciele Ryanaira liczyli, że przełomem w rozmowach może okazać się wybór nowe zarządu mazowieckiego portu lotniczego, co nastąpiło pod koniec września br. Nowe władze lotniska jednak pozostały nieustępliwe w negocjacjach. Teraz, jak donosi Rzeczpospolita, nastąpiło ostatecznie fiasko prowadzonych rozmów. Przynajmniej na razie nie będzie nowej pięcioletniej umowy Ryanaira z lotniskiem w Modlinie.


W listopadzie br. podwarszawskie lotnisko obsłużyło aż o 50 proc. mniej podróżnych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wszystko wskazuje na to, że kolejne miesiące nie przyniosą pozytywnej zmiany w wynikach portu lotniczego w Modlinie. Brak nowej umowy oznacza — według szacunków irlandzkich linii lotniczych — że przyszłoroczna letnia siatka połączeń będzie mniejsza o około 30 proc. od tegorocznej.

Od dłuższego czasu władze portu deklarują, że ich celem jest ściągnięcie do Modlina nowych przewoźników. Przed wakacjami pojawiały się informację o zainteresowaniu ze strony kilku linii lotniczych, jednak od tego momentu nie wydarzyło się nic więcej i żadna z nich ostatecznie nie zdecydowała się na uruchomienie połączeń z mazowieckiego lotniska. Bez dywersyfikacji przewoźników, Modlin dalej pozostanie zdany na łaskę i niełaskę Ryanaira.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
demar 2024-12-11 11:14   
demar - Profil demar
To żaden problem, że władze portu WMI nie uzgodniły specjalnych zniżek dla Ryanair.

Modlin musi rozbudować swoje możliwości obsługi pasażerów (do 5-7 mln na początek, docelowo nawet 10-12 mln pax rocznie będzie zasadne i to przy działającym CPK).

WMI będzie w stanie skusić niższą ceną sporo pasażerów, szczególnie tych z północno-wschodnich kierunków Polski. Ceny obsługi pax na CPK będą na pewno wyższe niż w WMI. Jeśli przyjmiemy, że w dzisiejszym pieniądzu średni koszt na CPK będzie mógł być ok. 100+ PLN (nie licząc zniżek na transferach i to nie są żadne absurdalne stawki, tylko raczej rynkowe na tego typu obiektach) to Modlin będzie zyskowny bez problemu za 30-40% stawki CPK. Warto przy okazji przypomnieć, że jeśli będzie decyzja o zmianie statusu Okęcia na lotnisko typu City Airport to stawki na takim City będą 250-300% takiej stawki na CPK plus ograniczenia co do wielkości i typu samolotu, możliwych godzin obsługi, itd.

CPK powinno być zyskowne już przy 25+ mln pax rocznie. Jeśli Okęcie w latach 2030+ będzie miało przepustowość nawet 28-30 mln pax to nie oznacza, że całość ruchu Okęcia przejmie CPK – to klienci, pasażerowie będą o tym decydować, a należy się spodziewać, że nawet 10-20% pasażerów Okęcia nie będzie chciało lecieć z CPK tylko wybierze coś innego.

Dlatego CPK na 34 mln pax w roku ok. 2033 wygląda całkiem rozsądnie, tym bardziej, że dalsze plany rozbudowy infrastruktury na lata 2034-2040 (uruchomienie transy Y do Poznania i Wrocławia, czy czwarty pirs terminala, który da nawet do 45 mln pax rocznie, itd.) też wyglądają rozsądnie.

Natomiast linie lotnicze (w tym Ryanair, czy Wizz Air) będą mogły sobie wybierać czy chcą zapłacić więcej za korzystanie z CPK, czy też wolą ofertę bardziej konkurencyjną cenowo, ale z Modlina, Łodzi, Lublina, czy Radomia. I taki wybór uważam, że korzystny dla pasażera, bo będą tacy, co zdecydują się zapłacić więcej za wygodniejszy CPK, ale będą tacy co dojadą do innego lotniska by nieco zaoszczędzić (nie tylko na samych biletach lotniczych, ale także innych opłatach choćby parkingowych).
krzysiekl 2024-12-09 23:14   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@ec29
z góry zakładasz, że na CPK będą absurdalnie wysokie koszty a wcale tak nie musi być (gdyby tak miało być to budowa lotniska byłaby bez sensu).
Jest mnóstwo nowych dużych lotnisk, które miały wysokie koszty budowy a opłaty dla przewoźników nie są wysokie. przykładem Berlin.
Owszem, bez CPK porty regionalne miały by lepiej (albo raczej trudniej bo jeszcze pilniejsza byłaby ich rozbudowa) gdyż znacznie więcej podróżnych do/z Warszawy by z nich korzystało (z braku pojemności, czyli odpowiednich dla nich lotów, na lotniskach koło Warszawy)
ec29 2024-12-09 21:38   
ec29 - Profil ec29
@krzysiekl

Jeśli dojdzie do tego nieszczęścia (czyli budowy lotniska CPK) to Ryan swoje operacje z Chopina przeniesie do Modlina i do Łodzi. Obecna władza nic nie rozumie z sytuacji w aglomeracji, więc rozbuduje Modlin do 6 mln. O sloty w Modlinie będzie też starał się Wizz.

CPK będą spłacać podatnicy, a władze będą wymyślać utrudnienia dla Modlina i portów regionalnych, aby CPK okazało się sukcesem.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy