Lecisz za granicę? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

8 grudnia 2024 14:41
Ubezpieczenie turystyczne to polisa przygotowana z myślą o podróżnych i wręcz niezbędna podczas zagranicznych wojaży. Dlaczego warto ją mieć?
Dobrze dopasowana polisa to obowiązkowy towarzysz każdego wyjazdu, który zapewnia podróżnym spokój i bezpieczeństwo bez względu na okoliczności. Choroba, wypadek czy kradzież – podczas pobytu za granicą może zdarzyć się wszystko, ale dzięki ubezpieczeniu będziesz gotowy na każdą sytuację.


Ubezpieczenie na podróż – czemu jest takie ważne?

Wyobraź sobie, że podczas wycieczki do obcego kraju nagle źle się poczułeś. Trafiłeś do szpitala, gdzie stwierdzono, że potrzebujesz natychmiastowej operacji. Wszystko poszło zgodnie z planem, ale musiałeś spędzić za granicą więcej czasu, niż planowałeś i przepadł Ci lot powrotny. Do tego przy wypisie wręczono Ci rachunek za leczenie, którego wysokość zmroziła Ci krew w żyłach. Co teraz? Jeśli nie byłeś ubezpieczony, wszystkie koszty spadną na Ciebie.

Na szczęście istnieje prosty sposób, żeby uniknąć tego rodzaju sytuacji. Wystarczy kupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne, w ramach którego będziesz mieć gwarancję m.in.:
  • zorganizowania i pokrycia kosztów leczenia za granicą,
  • organizacji i opłacenia transportu powrotnego do kraju,
  • pokrycia kosztów akcji ratowniczych,
  • otrzymania pomocy tłumacza,
  • kontynuacji podróży, jeśli wypadek zmieni Ci plany,
  • opieki nad dziećmi, jeśli trafisz do szpitala.
Wymienione powyżej to tylko przykłady sytuacji, w których ubezpieczyciel może zaoferować Ci swoją pomoc. Nigdy nie da się w stu procentach przewidzieć tego, co może się zdarzyć podczas wyjazdu, dlatego ochrona o szerokim zakresie to atut. Lepiej nie skorzystać z danej usługi, niż żałować, że nie miało się do niej dostępu, zwłaszcza że ceny polis są niskie i stanowią tylko niewielki ułamek całkowitych kosztów podróży.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne?

Zakres ochrony gwarantowanej podróżnym w ramach ubezpieczenia turystycznego nie jest stały. Każda polisa może wyglądać nieco inaczej i to wyłącznie od Twojej decyzji zależy, jaki będzie jej ostateczny kształt. W czym możesz wybierać?

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – podstawowa ochrona, dzięki której ubezpieczyciel zapłaci za wszystkie usługi związane z leczeniem za granicą, w tym m.in. wizyty lekarskie, porady ambulatoryjne czy pobyt w szpitalu.
  2. Ubezpieczenie assistance podróżne – obejmuje różnego rodzaju świadczenia w zakresie informacyjnym, medycznym czy logistycznym, m.in. organizację transportu, pomoc prawną czy kontakt z całodobowym centrum alarmowym.
  3. Ubezpieczenie NNW – ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki której podróżny otrzyma odszkodowanie po uszczerbku na zdrowiu za granicą.
  4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ochrona odpowiedzialności cywilnej, dzięki której ubezpieczyciel pokryje koszty szkód wyrządzonych przez podróżnego innym osobom.
  5. Ubezpieczenie bagażu – polisa zapewniająca wsparcie po utracie, uszkodzeniu, zniszczeniu lub opóźnieniu bagażu podróżnego należącego do turysty.
To nie wszystko. Wymienione rodzaje ochrony są najczęściej spotykanymi i dostępnymi w niemal każdej firmie, ale jeśli chcesz, możesz dodatkowo rozszerzyć swoją polisę, aby lepiej spełniała ona Twoje potrzeby. Ubezpieczyciele oferują produkty dopasowane do różnego rodzaju wyjazdów, od turystycznych, przez sportowe, po zawodowe, umożliwiając dowolną konfigurację zakresu i limitów ochrony.



Wyjazd za granicę a ubezpieczenie – czy EKUZ wystarczy?

"Nie potrzebuję ubezpieczenia, bo wyrobiłem sobie kartę EKUZ", to częste podejście wśród podróżnych, którzy potem są niemile zaskoczeni, gdy ochrona gwarantowana przez NFZ nie spełnia ich oczekiwań. Pamiętaj, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, choć absolutnie zalecana przed wyjazdem, nie jest darmowym zamiennikiem ubezpieczenia turystycznego.

EKUZ zapewnia tylko podstawową pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Obejmuje ona wyłącznie leczenie w publicznej służbie zdrowia, do tego na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Jeśli więc oni dopłacają do jakiejś usługi (np. pobytu w szpitalu), to Ty również to zrobisz, nawet jeśli w Polsce ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Ci to za darmo. Polisa dla turystów nie ma takich ograniczeń – pokryjesz z niej wszystkie koszty aż do wysokości sumy ubezpieczenia.

Zakup ubezpieczenia podróżnego – na co uważać?

Wspomniana suma ubezpieczenia to jedna z najważniejszych kwestii, na jakie powinno się zwrócić uwagę przy zakupie polisy turystycznej. Określa ona bowiem górną granicę finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela i jeśli przekroczysz ten próg, wszystkie koszty powyżej niego będziesz musiał opłacić samodzielnie.


Jasne zatem, że warto wybierać polisy z większymi sumami, szczególnie, że leczenie za granicą jest znacznie droższe niż w Polsce. Wiąże się to jednak z wyższą ceną polisy, choć trzeba pamiętać, że różnice nie są duże i koszt ubezpieczenia nie powinien decydować o tym, jaką ofertę wybierzesz. Szczególnie, że propozycje ubezpieczycieli nie są jednolite i nie zawsze droższa polisa zapewni lepszą ochronę.

Dlatego przy zakupie ubezpieczenia patrz raczej na limity odpowiedzialności i zakres ochrony. Korzystając z kalkulatora na mubi.pl, wszystkie szczegóły polisy będą widoczne jak na dłoni, więc na pewno niczego nie przegapisz. Wybierz ofertę, która w stu procentach spełni Twoje oczekiwania i nie przepłacaj!

artykuł powstał we współpracy z mubi.pl

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy