Prezes LOT-u odzyska stanowisko?

29 listopada 2024 13:11
7 komentarzy
Po zmianach w radzie nadzorczej i zarządzie LOT-u prawdopodobnie Michał Fijoł powróci na fotel szefa narodowego przewoźnika.
Reklama
Z komunikatu wydanego dziś (29.11) przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że w czwartek „28 listopada 2024 r. odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki PLL LOT SA, które podjęło decyzję o odwołaniu dwóch członków Zarządu oraz dwóch członków Rady Nadzorczej. Skarb Państwa oraz PGL SA jako właściciele informują, że spółka działa bez zakłóceń.”

Część mediów uznała tę informację za równoznaczną z przywróceniem Michała Fijoła na stanowisko prezesa LOT-u, z którego został odwołany we wtorek 26 listopada br. Ten powrót nie został jednak jeszcze potwierdzony, a Fijoł, nadal nie figuruje na stronie lot.com, jako członek zarządu narodowego przewoźnika.


Wydaje się, że formalna droga do przywrócenia niespodziewanie odwołanego Fijoła do piastowania najwyższej funkcji w Locie prowadzi przez unieważnienie uchwały rady nadzorczej spółki z dnia 26 listopada br. Taką decyzję powinna podjąć rada nadzorcza, która według statutu LOT-u może być zwołana przez jej przewodniczącego z ważnych powodów w terminie 2 dni. Rada może też odbyć posiedzenie bez formalnego zwołania, jeżeli wszyscy członkowie wyrażą na to zgodę.

Zatem teoretycznie decyzji w sprawie Fijoła można spodziewać się w każdej chwili. Wydaje się jednak, że w celu uspokojenia sytuacji w spółce i ograniczenia zamieszania w rządzie rozsądniej byłoby zwołać posiedzenie rady nadzorczej bez zbędnego pospiechu, czyli w poniedziałek 2 grudnia br. i wtedy podjąć niezbędne uchwały.

Zamieszanie wokół stanowiska prezesa LOT-u jest kolejnym dowodem niedojrzałości polskiej klasy politycznej, której zachowanie po raz en-ty potwierdza, że należałoby ją raz na zawsze odciąć od wpływu na spółki Skarbu Państwa. Oczywiście ten radykalny postulat niebywale trudno wprowadzić w życie, ale próbować warto.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
demar 2024-12-03 14:39   
demar - Profil demar
@krzysiekl: gdzie i kiedy dzierżawa spółki skarbu państwa zakończyła się niekwestionowanym sukcesem? Wydzierżawić to może sobie prywatny właściciel na jego ryzyko i jego ocenę skutków.

Na tym polega główny problem: kto to ma ocenić?

Starałem się to opisać na podstawie prostego zestawu pytań, że ten sam okres 4-5 ostatnich lat historii LOT-u można ocenić albo bardzo dobrze, albo bardzo źle, zależy kto i o co pyta.

Dobrze, bo jest wzrost liczby pasażerów, rośnie flota, był spory zysk za 2023 rok, itd.

Źle, bo stara strategia legła w gruzach, ogromna sumaryczna strata za lata 2020-2021 i otarcie się o bankructwo, konkurencja rośnie szybciej, jest zero zamówień samolotów bezpośrednio u producentów, podstawa dla hubu czyli szeroki kadłub mamy zero przyrostu, itd.
krzysiekl 2024-12-02 09:01   
krzysiekl - Profil krzysiekl
raczej do wyszukania "Dzierżawa przedsiębiorstwa – skutki na gruncie PIT i VAT"
krzysiekl 2024-12-02 09:00   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@demar
istnieje pojęcie dzierżawy, poszukaj "Umowa dzierżawy w działalności gospodarczej".
Bez znaczenie jaka będzie forma prawa, mam na myśli rozwiązanie gdy podmiot prywatny przejmuje zarządzanie spółką i odpowiedzialność za nią, ale nie staje się właścicielem. Wiąże go umowa i musi trzymać się jej zasad. Zyski z działalności firmy są jego ale ponosi opłatę za jej "dzierżawienie" (jakaś stałą część, plus część zysku).
Takie rozwiązanie byłoby w Polsce zaakceptowane, w przeciwieństwie do próby sprzedaży LOTu.

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy