6 milionów pasażerów w Katowicach
W czwartek (28.11) w Katowice Airport, po raz pierwszy w historii portu, został obsłużony sześciomilionowy pasażer w roku kalendarzowym.
Wyjątkowym podróżnym został pan Tomasz, który odlatywał wraz rodziną na wakacje na Teneryfę, na pokładzie Boeinga 737-800 linii lotniczej Enter Air. Mieszkaniec Olkusza regularnie korzysta z siatki połączeń katowickiego lotniska.
Sześciomilionowego pasażera obdarowano prezentami. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, spółka zarządzająca Katowice Airport, ufundowało voucher umożliwiający skorzystanie z saloników business lounge, przejścia fast track i parkingu. Enter Air przekazał bilety dla dwóch osób, które można wykorzystać w ramach oferty ze sprzedaży indywidualnej przewoźnika z wylotem z Katowice Airport. Z kolei Baltona SA przygotowała prezent w postaci walizki kabinowej z zestawem perfum i słodyczy.
- Odprawienie sześciu milionów pasażerów w roku kalendarzowym to kolejny kamień milowy w rozwoju katowickiego lotniska. Cieszymy się, że to wydarzenie miało miejsce na rejsie linii lotniczej Enter Air. Ten polski przewoźnik to ważny partner biznesowy Katowice Airport i lider w segmencie czarterów w naszym porcie lotniczym. W przyszłym roku spodziewamy się dalszego wzrostu liczby podróżnych na katowickim lotnisku. Aktualna prognoza wskazuje, że odprawimy około siedmiu milionów pasażerów– mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Po raz pierwszy milionowy pasażer w roku kalendarzowym skorzystał z Katowice Airport w 2005 roku, dwumilionowy w 2008, trzymilionowy w 2015, czteromilionowy w 2018, a pięciomilionowy w 2023 roku.
Najnowsza prognoza ruchu dla Katowice Airport zakłada dalszy duży wzrost liczby obsłużonych pasażerów. GTL SA spodziewa się, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska może skorzystać nawet 8 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów może zostać przekroczona w 2030 roku.
W związku z prognozowanym wzrostem ruchu, GTL SA realizuje największy w historii lotniska program inwestycyjny, który potrwa do 2032 roku. Najważniejszym celem programu jest zwiększenie przepustowości oraz poprawa standardu infrastruktury terminalowej i parkingowej. Największa zaplanowana inwestycja to budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową „Pyrzowice Lotnisko”. W ramach przedsięwzięcia powstanie także centrum przesiadkowe dla autobusów komunikacji publicznej oraz autokarów dalekobieżnych oraz nowy układ drogowy ze strefą Kiss & Fly. W planach jest także rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego. Obecnie trwa przetarg na wybór projektanta głównego terminalu pasażerskiego i infrastruktury towarzyszącej. Postępowanie prowadzone jest w trybie dialogu konkurencyjnego.