10 milionów pasażerów w Krakowie

23 listopada 2024 15:00
11 komentarzy
Port Lotniczy Kraków-Balice obsłużył dziś (23.11) pierwszy raz w swojej historii 10 - milionowego pasażera. Dokonał tego jako pierwsze polskie lotnisko regionalne.
Reklama
Pan Mateusz, 10 – milionowy pasażer Kraków Airport, przyleciał „szczęśliwym rejsem” LOT Polish Airlines z Warszawy o godz. 11:20. Przy dźwiękach Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej został uroczyście powitany przez Zarząd lotniska oraz specjalnych gości: Dariusza Klimczaka, Ministra Infrastruktury, Andrzeja Ilkowa, prezesa Polskie Porty Lotnicze S.A., Michała Fijoła, prezesa zarządu PLL LOT oraz przedstawicieli miasta Krakowa i województwa małopolskiego.

- Dzisiejszy sukces jest efektem ciężkiej pracy całego zespołu lotniska oraz współpracy z partnerami – od linii lotniczych, po lokalne władze i społeczności. Dziękujemy naszym pasażerom za zaufanie i wybór naszego lotniska. To ich obecność motywuje nas do dalszego rozwoju i osiągania kolejnych sukcesów. 10 milionowy pasażer to wspaniałe ukoronowanie 60-lecia lotniska w Krakowie
- powiedział Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport.


Z okazji oczekiwania na rekordowego 10 milionowego pasażera krakowski port przygotował dzisiaj specjalne atrakcje dla wszystkich podróżnych. Maskotka 10M częstowała pasażerów ciasteczkami z wróżbą, a dedykowana fotościanka, pozwalała podróżnym uwiecznić tę historyczną chwilę krakowskiego lotniska.

Już teraz liczba pasażerów obsłużonych przez krakowskie lotnisko jest zdecydowanie wyższa niż w całym 2023 roku, kiedy przez małopolski port przewinęło się 9.4 mln podróżnych. Bardzo prawdopodobne, że lotnisku w Balicach w tym roku uda się obsłużyć jeszcze kolejny milion podróżnych.

Fot. facebook Kraków Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2024-11-28 11:08   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Nie wiadomo, czy gratulować KRK czy współczuć? Same władze lotniska są świadome, zagrożeń związanych z rosnącym ruchem. Terminal najwcześniej za 6 lat( słowa prezesa w jednym z wywiadów), droga startowa i jej stan może doprowadzić do sytuacji podobnej jak kiedyś w Modlinie, czyli zamknięcia lotniska.
krzysiekl 2024-11-28 09:09   
krzysiekl - Profil krzysiekl
#ec29

1. linie lotnicze upadają z różnych powodów, nie tylko dlatego, że powstały tanie linie. Za to zobacz skutek: Obecnie z połączeń lotniczych korzysta dużo więcej osób niż przed "erą tanich linii".
Więc tak jakieś lotniska będą zbędne (np. Łódź, Radom - który należało zamknąć zamiast modernizować) ale wiele innych lotnisk regionalnych będzie się dobrze rozwijać.

2. CPK nie wymaga 250mld na tory, gdyż te tory powstaną nawet gdyby CPK nie było, kwestia które linie należy budować które nie to jest temat nie związany z CPK.
KDP-Y Warszawa-Wrocław/Poznań uważam za pilne żeby powstało. Choć inaczej widzę powód niż obecny rząd: kluczowe jest przejęcie znaczącej liczby ruchu pasażerskiego z linii konwencjonalnych, aby zrobić miejsce na nich dla cargo (oraz poprawy siatki połączeń regionalnych). Ważna jest także częstotliwość kursów i cena biletów. Sam czas przejazdu to kwestia drugorzędna (oczywiście w granicach rozsądku, budowa nowej linii na mniej niż 200km/h nie ma sensu).

Pozostałe linie, które wymieniasz uważam za potrzebne, choć rozważałbym tylko skrót Ząbkowice-Pyrzowice (pod warunkiem, ze koszty nie będę kosmiczne). Pyrzowice-Częstochowa to raczej sci-fi w przewidywalnej przyszłości (i nie jest kluczowe, połączenie przez Pyrzowice-Zawiercie-Częstochowa nie jest złe, są ważniejsze kwestie w Polsce).0
"Szprycha" (z Warszawy i Łodzi) do Tarnowa bardzo przyda się także w ruchu pasażerskim.
ec29 2024-11-27 23:49   
ec29 - Profil ec29
@krzysiekl

1. Nieprawda: tanie linie zniszczyły MALEV, CSA i doprowadziły TAROM do stałych strat od 2008 roku. LOT uratował chaos Etiuda/Modlin i od 2019 roku ochrona slotowa (brak slotów na Okęciu).

2. Gdybyśmy przyjęli, że CPK wymaga 250 mld na tory i 50 mld na lotnisko to powinniśmy się zastanowić, czy tej kwoty nie da się wydać lepiej?

Lotniska: choćby rozbudowa Balic, budowa lotniska dla Białegostoku przy torach Łapy - Białystok, zamknięcie Modlina, przenosiny POZ na Krzesiny, a Krzesin do Powidza.

Tory: wybrane fragmenty torów CPK plus przelotowe tory we WRO, przelotowe w KRK, Ząbkowice - Pyrzowice - Częstochowa itd. Zamiast szprychy na Mazury lepiej kupić pociągi i zbudować ostatnią milę. W CPK brakuje Piekiełka, trasy sprzedawanej jako szybki pociąg do Zakopanego, a tak naprawdę kolei cargo Polska - Słowacja - Węgry. Szprycha do Tarnowa to tak naprawdę linia cargo.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy