Wizz Air: Loty z Macedonii będą dotowane
W Macedonii rozstrzygnięto przetarg na obsługę połączeń lotniczych z lotnisk w Skopje i Ochrydzie. Jednym z jego zwycięzców został Wizz Air, który uruchomi z macedońskich lotnisk cztery nowe połączenia.
Coraz więcej lotnisk w Europie decyduje się na dotowanie połączeń. Unijne prawo nie pozwala na bezpośrednie dofinansowanie przewoźników
lotniczych przez organy władzy lokalnej i centralnej, dlatego samorządy
nauczyły się jednak zakaz ten obchodzić poprzez tak zwane przetargi na
promocje regionu. Z tego rozwiązania korzystają m.in. polskie porty lotnicze w Babimoście, Rzeszowie czy Bydgoszczy. Lotniska macedońskie nie muszą jednak obchodzić prawa w ten sposób, ponieważ to bałkańskie państwo członkiem Unii Europejskiej nie jest, w związku z czym tamtejsze władze mogą bezpośrednio dotować uruchamianie nowych połączeń przez przewoźników.
Rząd Macedonii Północnej zorganizował przetarg na uruchomienie nowych tras z lotnisk w Skopje i Ochrydzie. Zwyciężyły w nim Wizz Air, flydubai oraz Turkish Airlines, które w przyszłym roku zainaugurują łącznie pięć nowych tras ze Skopje i jedną z Ochrydy. Wizz Air w przeszłości obsługiwał już kilka połączeń z Skopje do miast Europy Zachodniej, jednak wszystkie one zniknęły z systemu rezerwacyjnego niskokosztowca w momencie rozpisania przetargu przez macedoński rząd. Na podobny ruch linia zdecydowała się już wcześniej, kiedy startowała w przetargu na obsługiwanie połączeń z Sarajewa
Wraz z początkiem sezonu letniego 2025 roku węgierski niskokosztowiec przywróci trasy ze Skopje do Barcelony i Stuttgartu, jak i z Ochrydy do Bazylei, a także uruchomi jedno zupełnie nowe połączenie z macedońskiej stolicy do francuskiego Lyonu. Również pod koniec marca przyszłego roku loty ze Skopje do Stambułu uruchomią narodowe tureckie linie lotnicze Turkish Airlines. Flydubai z trasą do Dubaju pojawi się na stołecznym macedońskim lotnisku dopiero 30 czerwca 2025 roku. Operator obu macedońskich portów lotniczych: w Skopje i Ochrydzie, zakłada, że loty na sześciu nowych kierunkach wygenerują 200 tys. dodatkowych pasażerów w przyszłym roku.
Przykład lotniska w Bydgoszczy pokazuje jednak, że umowa na dotowanie lotów
nie jest gwarancją realizacji przez Wizz Aira połączeń. Węgierski
przewoźnik miał otrzymać za obsługę lotów ze Szwederowa 15 mln złotych, ale
mimo wszystko w związku z obecnymi problemami flotowymi połączenie
do Londynu Luton pozostaje zawieszone.