Hangar obsługi MRO powstanie na lotnisku w Łodzi
Port Lotniczy Łódź i firma ALL4JETS podpisały list intencyjny, w sprawie rozwoju i modernizacji infrastruktury technicznej na terenie łódzkiego lotniska. W ramach porozumienia, ALL4JETS TECHNICS postawi na lotnisku w Łodzi nowoczesny hangar do obsługi bazowej samolotów.
Mimo stale wzrastającej liczby obsługiwanych pasażerów, sytuacja finansowa łódzkiego lotniska wciąż jest niezwykle trudna. W ubiegłym roku łódzki port zanotował stratę w wysokości ponad 40 mln złotych, czyli o 7 mln wyższą niż w 2022 roku. Władze lotniska nieustannie szukają rozwiązań, które pozwolą spółce zarabiać pieniądze w inny sposób, niż tylko z działalności podstawowej, tzn. obsługi samolotów pasażerskich.
W czerwcu br. Anna Midera, prezeska Portu Lotniczego Łódź, deklarowała, że szansy na zniwelowani straty finansowej dopatruje między innymi w dalszym rozwoju cargo na łódzkim lotnisku oraz w otwarciu na terenie portu bazy serwisowania samolotów (MRO). Branża MRO, czyli napraw i bieżących przeglądów technicznych samolotów w ostatnich latach przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Szczególnie szybko rozwijają się pod tym względem trzy lotniska - Katowice, Wrocław i Rzeszów.
- Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę same finanse, to lotnisko może zarabiać nie tylko na pasażerach, ale też na innej działalności takiej jak Cargo i na przykład serwisowanie samolotów tzw. MRO. Cargo funkcjonuje u nas od ponad 10 lat i z roku na rok przynosi wyższe przychody. Natomiast na temat tej drugiej kwestii prowadzimy w tej chwili rozmowy z zewnętrznymi partnerami. Jest kilka zainteresowanych podmiotów, mamy teraz wolną powierzchnię ok. 26 ha z przeznaczeniem m.in. na ten cel
- mówiła Anna Midera, prezeska łódzkiego lotniska w czerwcu br. w rozmowie z dzienniklodzki.pl.
Zewnętrznego partnera udało się znaleźć i wczoraj (24.10) Port Lotniczy Łódź oficjalnie poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z firmą ALL4JETS, który zakłada współpracę w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury technicznej na terenie łódzkiego lotniska. W ramach porozumienia, ALL4JETS TECHNICS zamierza wydzierżawić od portu lotniczego część terenu o powierzchni niespełna 1 hektara, na której powstanie nowoczesny hangar o powierzchni 5000m² do obsługi bazowej samolotów oraz zaplecze biurowo-magazynowe.
Lotnisko dostosuje swoją infrastrukturę na potrzeby tej działalności m.in. poprzez przebudowę drogi kołowania oraz rozbudowę płyty postojowej, co umożliwi sprawną obsługę operacyjną samolotów.
- Naszym celem jest zwiększenie funkcjonalności lotniska i efektywne wykorzystanie jego potencjału. W kontekście planowanej działalności MRO niezwykle ważnym czynnikiem jest położenie lotniska w centrum Polski z tak szybkim dostępem do dróg ekspresowych i autostrad. Wykorzystanie takiego atutu jest najlepszą z możliwych decyzji biznesowych. Współpraca z ALL4JETS to ważny krok w stronę rozwoju naszej infrastruktury technicznej, co wzmocni pozycję Łodzi na mapie lotniczej Europy. Planowana inwestycja będzie również katalizatorem rozwoju lokalnej gospodarki dzięki stworzeniu licznych nowych miejsc pracy w ramach tej niezwykle ciekawej, dynamicznie rozwijającej się działalności
- powiedziała Midera.
ALL4JETSświadczy usługi z zakresu obsługi technicznej samolotów, w tym przeglądy techniczne, konserwację oraz demontaż samolotów. Według obecnych założeń, hangar ma zostać uruchomiony w III kwartale 2026 roku.
- Chcemy, aby Łódź stała się kluczowym ośrodkiem technicznej obsługi statków powietrznych w regionie. Inwestycja w nowe zaplecze na terenie lotniska to dla nas strategiczny krok. Ważne podkreślenia jest to, że nasza inwestycja to nie tylko nowe miejsca pracy, ale również szerokorozumiana współpraca ze szkołami technicznymi, zarówno średnimi i wyższymi, w Łodzi i regionie
- podkreślił Andrzej Niderla, prezes zarządu ALL4JETS.
Brak dostępności hangarów obsługi bazowej
Liczba hangarów obsługi bazowej w Europie jest niewystarczająca, co przekłada się na wzrosty cen i opłacalność prowadzenia tego typu działalności. Z tego powodu kolejne lotniska, a także i sami przewoźnicy decydują się na uruchamianie kolejnych hangarów i własnych spółek specjalizujących się w MRO. Dwa tygodnie temu Enter Air poinformował, że uruchomi swój nowy hangar w Debreczynie na Węgrzech.