Wizz Air: Warszawa - Genua od 1 maja 2025 r.
Na dzisiejszej (15.10) konferencji prasowej w Warszawie József Váradi, prezes Wizz Aira podsumował sytuację firmy oraz zapowiedział ulokowanie kolejnego samolotu na Okęciu i otwarcie nowego kierunku z Lotniska Chopina.
1 maja 2025 r. ruszy nowy kierunek Wizz Aira z Warszawy. Przewoźnik uruchomi połączenie do Genui. Jednocześnie na Okęciu pojawi się na stałe 13. samolot linii znad Dunaju. Niemniej w sezonie Zima '24/25, czyli od 27 października 2024 r. do 29 marca 2025 r. przewoźnik budżetowy zaoferuje 41 kierunków docelowych, w tym dwa nowe tj. Mediolan i Kiszyniów. W porównaniu do poprzedniego okresu zimowego zabraknie Agadiru, Akaby, Birmingham, Paryża Charles De Gaulle (w siatce pozostaje Paryż Orly) i Göteborga.
Pomimo zredukowanej liczby portów Wizz Air w trakcie pięciu zimowych miesięcy udostępni do sprzedaży 2,3 mln foteli, co stanowi wzrost o 19 proc. w stosunku do sezonu Zima '23/24. Znacząco rośnie też liczba foteli na połączeniach z Warszawy m.in. do Tel-Awiwu, Neapolu, Liverpoolu, Katanii i Funchal.
Zwiększona liczba lotów:
- Warszawa – Mediolan Bergamo: z 12 do 14 lotów
- Warszawa – Barcelona: z 11 do 14 lotów
- Warszawa – Kopenhaga: z 9 do 11 lotów
- Warszawa – Malaga: z 5 do 7 lotów
- Warszawa – Mediolan Malpensa: z 5 do 7 lotów
- Warszawa – Sztokholm Skavsta: z 5 do 7 lotów
- Warszawa – Tel Awiw: z 5 do 7 lotów
- Warszawa – Walencja: z 3 do 4 lotów
- Warszawa – Leeds: z 2 do 3 lotów
- Warszawa – Olbia (Sardynia): z 2 do 3 lotów
Natomiast Wizz Air mniej siedzeń zaoferuje do Kutaisi, Reykjaviku, Bari i Larnaki. Nadal najpopularniejszym kierunkiem z Warszawy Wizz Aira będzie Londyn Luton, który skupi prawie 200 tys. foteli, czyli 8 proc. wszystkich.
Váradi podkreślał, że jego firma musi mierzyć się z wymagającym otoczeniem rynkowym. Za główne wyzwania szef Wizz Aira uważa ograniczenia w łańcuchu dostaw, niewydolność agencji kontroli ruchu lotniczego w Europie i konflikty zbrojne w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Natomaist Polski rynek jest dla Wizz Aira ciągle historią sukcesu.
- Polska jest jednym z głównych rynków Wizz Aira, a inwestycje pozwoliły na zapewnienie 20 proc. średniego wzrostu na tym rynku, na którym jesteśmy drugą linią lotniczą. W 2024 r. przewieziemy z Warszawy 4,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 60 proc. w stosunku do liczb sprzed pandemii COVID-19- powiedział József Váradi, prezes Wizz Aira.
Obecnie linia znad Dunaju utrzymuje w Polsce pięć baz, a na Lotnisku Chopina na stałe 12 airbusów (sześć A321ceo i sześć A321neo). Pod względem liczby operacji i oferowanych miejsc w samolotach Wizz Air na Okęciu ustępuje tylko LOT-owi. Wizz Air zatrudnia w naszym kraju ponad 1,2 tys. pracowników.
Fot.: Materiały prasowe