Rosyjskie linie S7 obchodzą zachodnie sankcje

8 października 2024 10:00
1 komentarz
Sankcje nałożone na Federację Rosyjską przez państwa Zachodu zmuszają tamtejsze linie lotnicze do znajdywania niekonwencjonalnych sposobów na utrzymanie samolotów w odpowiednim stanie technicznym. Przewoźnik S7 zainwestował w firmę produkującą łopatki do silników.
Reklama
Na początku 2022 r., po inwazji Kremla na Kijów, na rosyjską branżę lotniczą nałożono sankcje. Zachodnie samoloty we flotach rosyjskich przewoźników zostały pozbawione zaplecza technicznego, czyli możliwości otrzymywania części zamiennych i komponentów. S7 Group druga po Aeroflocie linia lotnicza Rosji kupiła w kwietniu 2023 r. Elektromechaniczny Zakład w Bierdsku (BEMZ) niedaleko swojej bazy w Nowosybirsku. We wrześniu br. fabryka rozpoczęła produkcję łopatek do turbin w jednostkach napędowych wykorzystywanych przez flotę S7, o czym poinformował prezes grupy Jewgienij Jelin z okazji uroczystości 65-lecia BEMZ.


Z kolei dyrektor Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej w Nowosybirsku Wasilij Fomin stwierdził w grudniu 2023 r., że jego jednostka opracowała technologię powlekania natryskiem plazmowym elementów metalowych. Ta metoda zostanie zastosowana w Bierdsku do naprawy wypalonych lub pękniętych łopatek turbin silników odrzutowych. Prawdopodobnie procedura dotyczyć będzie jednostek napędowych CFM56, w które wyposażona jest większość floty będącej w eksploatacji S7. Chodzi o 28 samolotów z rodziny Airbus A320 i 19 boeingów 737-800.
- Wybraliśmy nowy kierunek: utrzymanie zdatności do lotu floty wyprodukowanej na Zachodzie
— powiedział podczas obchodów rocznicy dyrektor generalny BEMZ Wasilij Jurczenko.

Od początku 2022 r. zakład dostarczył około 3,5 tys. elementów konstrukcyjnych i komponentów dla S7 i innych rosyjskich przewoźników. Według Rosyjskiego Stowarzyszenia Operatorów Lotniczych, w 2023 r. 89 proc. pasażerów zostało przewiezionych na pokładach samolotów zagranicznych. Przed inwazją Rosji na Ukrainę S7 Technics, firma zajmująca się obsługą techniczną samolotów w S7 Group, posiadała certyfikat EASA Part 21G, który pozwalał na produkcję i certyfikację części zamiennych do zachodnich maszyn. Obecnie te uprawnienia, na mocy decyzji władz rosyjskich, przeszły na S7 Technics, który wyrabia komponenty dla samolotów wytwarzanych przez firmy ATR, Airbus, Boeing, Cessna i Embraer.

Fot. Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

sauvi 2024-10-08 15:07   
sauvi - Profil sauvi
Czym się kończy chałupnicza regeneracja silników odrzutowych ph okazały wypadki lotowskich iłów 62.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy