Holenderski sąd ma wątpliwości w sprawie dynamicznych cen internetowych agentów podróży
Holenderski sąd wydał wyrok, w którym zawiesił kary finansowe dla biur podróży nałożone przez tamtejszy UOKiK za stosowanie dynamicznie zmieniających się cen imprez turystycznych. To istotna kwestia także dla rynku polskiego.
Reklama
Sprawa dotyczy wysokich kar finansowych nałożonych przez niderlandzki urząd stojący na straży konkurencji i praw konsumentów, ACM (odpowiednik polskiego UOKiK), na trzy internetowe biura podróży. Tamtejszy organ uznał bowiem, że stosowane przez ukarane podmioty mechanizmy polegające na podawaniu cen wyjściowych za imprezy turystyczne, które następnie mogą ulegać zmianie podczas dalszych etapów procesu rezerwacji, stanowią nieuczciwe praktyki handlowe. Firmy turystyczne odwołały się od decyzji ACM do sądu.
W ramach tego postępowania Sąd Rejonowy w Rotterdamie zdecydował 24 września br. (opublikowanym 1 października br.) o zawieszeniu nałożonych na internetowe biura podróży kar z uwagi na wątpliwości co do wystąpienia naruszeń prawa ze strony skarżących. Tym samym sąd przychylił się do wyjaśnień ukaranych podmiotów, z których wynika, że różnice w cenach są spowodowane zmianami dostępności tych wyjazdów lub cen pewnych elementów, z których się składają, a dostarczanych przez ich dostawców (np. biletów lotniczych, transferów, zakwaterowania, ubezpieczenia, wycieczek fakultatywnych). W związku z tym podawana w prezentowanych klientom ofertach cena początkowa była prawidłowa i aktualna w momencie umieszczenia danej imprezy turystycznej w internetowym kanale sprzedaży, ale ze względu na zmiany dostępności oraz dynamiczne lub płynne ustalanie cen składowych usług przez dostawców, stawała się ona nieaktualna już w trakcie dokonywania rezerwacji, a w szczególności mogła finalnie okazać się wyższa od oferowanej pierwotnie.
Sąd przychylił się również do zarzutów skarżących, że niderlandzki organ błędnie interpretuje w tym zakresie wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych (2005/29/WE) . Skarżący przedstawili wyniki badań, na podstawie których sąd nabrał wątpliwości, czy w takich sytuacjach przeciętny konsument jest w istocie wprowadzany w błąd.
Orzeczenie wydane w przedmiotowej sprawie ma charakter tymczasowego rozstrzygnięcia zabezpieczającego interesy skarżących do momentu ostatecznego rozpoznania przez sąd sporu prawnego.
Sprawa, która zawisła przed sądem holenderskim, jest o tyle istotna, że z analogicznymi zarzutami mierzą się także podmioty turystyczne działające na rynku polskim. Pod koniec ubiegłego roku za stosowanie dynamicznych cen imprez turystycznych UOKiK nałożył karę w wysokości miliona złotych na agenta internetowego Wakacje.pl. Spółka nie zgodziła się z oskarżeniami o nieuczciwe praktyki handlowe i wystąpiła o uchylenie kary do sądu. Sprawa jest w toku. Podobne kontrole UOKiK prowadzi również wobec innych firm i zapowiada dalsze możliwe kary.