Mocny wrzesień niskokosztowców
Koniec III kw. 2024 r. okazał się bardzo solidny dla Ryanaira i dobry dla Wizz Aira. Obaj przewoźnicy zanotowali wyższe wzrosty niż w sierpniu br.
Reklama
Wrzesień br. zarówno Wizz Air, jak i Ryanair mogą zaliczyć do udanych. W ostatnim miesiącu III kw. br. linia znad Dunaju przewiozła niespełna 5,8 mln pasażerów, co oznacza, że zwiększyła ich liczbę o 218 tys. w stosunku do września 2023 r., czyli o 3,9 proc. Wyniki Ryanaira są lepsze. We wrześniu wzrost podróżnych w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 r. był bliski 10 proc. Przewozy Ryanaira zamknęły się kwotą 19,1 mln pasażerów, co stanowi o 1,7 mln i 9,8 proc. więcej niż we wrześniu ub.r. Wykres 1 przedstawia liczby przewiezionych klientów przez Ryanaira i Wizz Aira w ciągu 69 miesięcy począwszy od stycznia 2019 r. do września 2024 r.
Wykres 1.
We wrześniu br. Wizz Air zwiększył oferowanie do niespełna 6,3 mln foteli, czyli o 4.9 proc. Jest to pierwszy tak duży wzrost od marca br. Przez cały II kw. i dwa pierwsze miesiące III kw. liczba siedzeń udostępnionych do sprzedaży albo malała albo rosła minimalnie. Wygląda na to, że szczyt uziemień samolotów z powodu konieczności wykonania napraw silników Pratt & Whitney, Wizz Air ma już za sobą. Natomiast miesięczne wzrosty Ryanaira w ostatnich dwóch kwartałach nie spadają poniżej 8 proc. względem porównywalnych okresów 2023 r. Wykres 2 ilustruje miesięczne przewozy obu linii budżetowych w latach 2022-2024.
Wykres 2.
W wrześniu miesięczna dynamika przewozów w stosunku do 2019 r. Ryanaira wyniosła 35 proc. W tym parametrze Wizz Air pozostaje liderem ze wzrostem przekraczającym 50 proc. Te poziomy obie linie budżetowe utrzymywały przez wszystkie miesiące III kw. br. Wykres 3 prezentuje miesięczne wzrosty obu przewoźników w latach 2022-2024 w stosunku do 2019 r.
Wykres 3.
Natomiast w zeszłym miesiącu obie linie straciły punkty we wskaźniku wypełnienia foteli (Seat Factor, SF). Ryanair odnotował SF w wysokości 94 proc., co jest spadkiem o dwa punkty procentowe w stosunku do lipca i sierpnia. Z kolei Wizz Air stracił trzy punkty procentowe względem sierpnia osiągając we wrześniu SF na poziomie 92 proc. Irlandczycy zachowują ciąglą przewagę w tej kategorii nad rywalem znad Dunaju. We wrześniu br. wynisoła ona dwa punkty procentowe. Wykres 4 ilustruje zmianę wskaźnika SF obu przewoźników w ostatnich 69 miesiącach, a więc od stycznia 2019 r. do września 2024 r.
Wykres 4. W II kw. 2020 r. Ryanair nie publikował wartości SF.
Narastająco po trzech kwartałach 2024 r. Ryanair przewiózł 152,2 mln podróżnych, a Wizz Air 47,2 mln. Te wyniki są lepsze od liczb z 2023 r. o 8,4 proc. w przypadku Ryanaira i o 4,4 proc. w przypadku Wizz Aira. Lepsze wyniki Irlandczyków zwiększają dystans do Wizz Aira Po wrześniu br. liczba pasażerów linii znad Dunaju stanowiła tylko 30 proc. wolumenu podróżnych Ryanaira. W stosunku do danych za osiem miesięcy, to strata 0,1 punktu procentowego. Wykres 5 obrazuje przewozy obu linii narastająco tj. po trzech kwartałach w latach 2019-2024.
Wykres 5.
Rokowania na IV kw. 2024 r. dla Wizz Aira są umiarkowanie pozytywne. Linia z Budapesztu wychodzi z problemów związanych z silnikami GTF Pratt & Whitney, więc będzie mogła skuteczniej zarządzać oferowaniem, a dostawy nowych airbusów nie są obecnie zagrożone. Inaczej ma się sprawa z Ryanairem. Trwający strajk mechaników Boeinga opóźni dostawy nowych samolotów i tak już otrzymywanych przez linię z Dublina z poślizgiem. Irlandczycy radzą sobie na razie przedłużając eksploatację starych maszyn, które pierwotnie miały już nie latać. Wpływa to jednak negatywnie na koszty obsługi technicznej i paliwa. Innym bólem głowy Michaela O'Leary'ego, prezesa irlandzkiego holdingu, jest przedłużająca się certyfikacja samolotu B737 MAX 10. Przewoźnik zamówił 300 sztuk. tych odrzutowców Dla obu firm niekorzystna jest eskalacja konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, choć może ona dotknąć mocniej Wizz Aira, który jest w tym regionie bardziej obecny niż Ryanair.
Fot.: Materiały prasowe