Szwecja wycofa się z podatku lotniczego
Za niespełna rok Szwecja zrezygnuje z pobierania podatku lotniczego. To istotna zmiana kierunku polityki transportowej tego kraju.
Reklama
Podatek lotniczy w Szwecji został wprowadzony po raz pierwszy w 2018 roku. Oficjalnym uzasadnieniem dla wprowadzenia tej regulacji były zniechęcenie ludzi do odbywania zbędnych podróży samolotami, co miało się przekładać na realizację różnych celów ekologicznych. Abstrahując od sensowności takich rozwiązań oznaczało to jednak przede wszystkim podniesienie cen biletów lotniczych. Stawka podatku jest uzależniona od dystansu lotu i wynosi od 76 do 504 koron szwedzkich (ok 28-190 PLN).
Zgodnie z przedstawionym przez rząd szwedzki projektem budżetu na przyszły rok podatek lotniczy ma zostać zniesiony w lipcu 2025 roku. Ustawa powinna zostać zatwierdzona przez parlament jeszcze tym miesiącu. W praktyce więc bilety na podróże rozpoczynające się w Szwecji powinny od połowy przyszłego roku być znów nieco tańsze - linie lotnicze przestaną bowiem naliczać ten podatek, do czego są zobowiązane obecnie. Nowa regulacja nie będzie miała natomiast wpływu na przeloty tranzytem przez Szwecję, gdyż pasażerowie jedynie przesiadający się na terenie tego kraju nie płacą wspomnianego podatku.