Schiphol przeznaczy 6 mld euro na rozbudowę
W 2022 roku rząd Holandii podjął decyzję o jednostronnym, odgórnym ograniczeniu przepustowości Schiphol z 500 do 460 tys. operacji lotniczych rocznie, a następnie do 440 tys. Celem miało być ograniczenie hałasu oraz emisji szkodliwych substancji. Decyzja nie spodobała się jednak przewoźnikom. Grupa KLM, Delta oraz easyJet rozpoczęły postępowanie sądowe w celu utrzymania dotychczasowej przepustowości. Negatywną opinię wydała również Unia Europejska. Ostatecznie rząd Królestwa Niderlandów wycofał się ze swojego pomysłu, a największy port lotniczy w kraju zostanie rozbudowany. Do 2027 roku zwiększona zostanie przepustowość terminala, którego koszt rozbudowy wyniesie 3 mld euro. Wszystkie inwestycje do 2029 roku pochłonąć mają 6 mld euro.
„W latach 2024-29 Schiphol zainwestuje 6 mld euro w poprawę swych urządzeń lotniskowych mających poprawić jego infrastrukturę i warunki pracy. To największy plan inwestycyjny w historii lotniska”– czytamy w komunikacie Royal Schiphol Group.
Unowocześnione zostaną również drogi kołowania, drogi startowe, system obsługi bagażu, system klimatyzacji w terminalu itp.
– Dobra infrastruktura stanowi podstawę naszych usług, ale obecnie jest daleka od tego, co chcielibyśmy zaoferować jako jakościowe lotnisko w Holandii— powiedział Pieter van Oord, prezes portu lotniczego Schiphol.
W 2023 roku lotnisko w Amsterdamie z liczbą niecałych 61,9 mln odprawionych pasażerów uplasowało się na czwartym miejscu w Europie oraz na czternastym na świecie.