Od 1 września wraca limit płynów na wszystkich unijnych lotniskach

21 sierpnia 2024 16:14
4 komentarze
Od 1 września br. na wszystkich lotniskach na terenie Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii i na Islandii, niezależnie od posiadanych przez port skanerów, będzie obowiązywał odgórny limit płynów w bagażu podręcznym.
Reklama
Od kilku lat kolejne europejskie lotniska inwestowały w nowoczesne skanery CT, które wykorzystują technologię tomografii komputerowej 3D. Dzięki nim znika konieczność wyciągania elektroniki i płynów z bagażu podręcznego, co znacznie zwiększa komfort podróżnych i pomaga walczyć z kolejkami podczas kontroli bezpieczeństwa. Wraz z ich uruchomieniem wiele europejskich portów lotniczych decydowało się też na zniesienie lub podniesienie obowiązującego limitu płynów w bagażu podręcznym. Tak postąpiły m.in. niektóre brytyjskie, włoskie, niemieckie, irlandzkie czy fińskie lotniska, a podobne działania w przyszłości zapowiedziały również niektóre polskie porty lotnicze, które podjęły decyzję o zakupie skanerów CT. Niestety dla pasażerów, od 1 września br. na wszystkich lotniskach na terenie Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii i na Islandii, niezależnie od posiadanych przez port skanerów, będzie ponownie obowiązywał odgórny limit płynów w bagażu podręcznym.


Reguła 100 mililitrów w bagażu podręcznym została wprowadzona w 2006 roku, kiedy w Wielkiej Brytanii udaremniono próbę ataku terrorystycznego z użyciem płynów. Unia Europejska uzasadnia swoją decyzję o ponownym wprowadzeniu limitów właśnie kwestiami bezpieczeństwa wynikającymi bezpośrednio z doświadczeń z 2006 roku.

Zrzeszająca lotniska Airport Council International, siostrzana organizacja IATA jest zaskoczona i choć rozumie uzasadnienie Komisji Europejskiej, to jednak krytykuje szybkość wprowadzenia zmian oraz niejasności wynikające z nowych przepisów. Swojego oburzenia nie kryją z kolei przedstawiciele europejskich lotnisk. Skanery CT znacznie usprawniają pracę lotniska, ale i wiążą się ze znacznymi wydatkami - są 8-krotnie droższe od tradycyjnych, a ich eksploatacja kosztuje 4 razy więcej. Teraz, nie dość, że porty nie odniosą zakładanych korzyści z poniesionych inwestycji, to jeszcze są zmuszone w szczycie sezonu letniego zatrudnić dodatkowych pracowników, w przeciwnym wypadku na kontrolach bezpieczeństwach mogą ponownie tworzyć się znaczne zatory.

- Bezpieczeństwo nie podlega negocjacjom, jest na samym szczycie priorytetów dla europejskich lotnisk. W związku z tym wszystkie lotniska będą w pełni przestrzegać nowych ograniczeń. Faktem jest jednak, że te porty lotnicze, które wcześnie wdrożyły tę nową technologię, są mocno karane zarówno operacyjnie, jak i finansowo. Podjęły one decyzję o zainwestowaniu i wdrożeniu skanerów C3 w dobrej wierze, opierając się na tym, że UE zatwierdziła ten sprzęt bez żadnych ograniczeń. Decyzja o nałożeniu znacznych ograniczeń na ich stosowanie podważa zaufanie, jakim branża może obdarzyć obecny unijny system certyfikacji sprzętu ochrony lotnictwa. Musimy wyciągnąć wnioski z tej sytuacji i upewnić się, że system certyfikacji Wspólnoty zapewnia niezbędną pewność prawną i stabilność operacyjną w przyszłości
- powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.


Nowe przepisy mają obowiązywać tylko przez określony czas, jednak na ten moment nie znany jest chociaż przybliżony termin zniesienia restrykcji. ACI Europe apeluje do Komisji Europejskiej o przedstawienie harmonogramu obowiązywania ograniczeń oraz jednocześnie wzywa KE, aby tam gdzie już są nowoczesne skanery, przy obowiązujących nowych przepisach, opakowania o pojemności do 100 ml nie musiały być wyjmowane z bagażu podręcznego.


Warto zwrócić uwagę, że kiedy Unia Europejska wprowadza ograniczenia w wykorzystaniu skanerów CT, to Wielka Brytania, która od kilku lat nie jest już jej członkiem, wręcz nakłada na krajowe lotniska obowiązek montażu nowoczesnych skanerów i dąży do jak najszybszego zniesienia limitu płynów w bagażu podręcznym.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2024-08-23 11:11   
krzysiekl - Profil krzysiekl
co do wody to standardem powinny być poidełka na każdym lotnisku.
zastanawiałbym się nawet nad wprowadzeniem obowiązku podawanie bezpłatnie wody w samolocie podczas dłuższego lotu (np. ponad 3h)
spotter10 2024-08-22 13:32   
spotter10 - Profil spotter10
kapitanarbuz: grunt to umiejętność czytania ze zrozumieniem. Nie napisałem o likwidacji kontroli w ogóle. Tylko o tym, że obecna forma jest upodlająca a dzięki skanerom CT jest ona normalna. Więcej tłumaczyć nie muszę.
KapitanArbuz 2024-08-22 08:52   
KapitanArbuz - Profil KapitanArbuz
spotter10: nie no doskonały pomysł, skoro kontrola jest "upodlająca" wg Ciebie, to świetny pomysł by ją zlikwidować. Pasażerowie będą zadowoleni, odprawa będzie krótsza, lotniska nie będą wydawać kasy na jakeś tam skanery, personel.
Jedyna niedogodność dla pechowców, to co jakieś czas będą spadać samoloty jak na Lockerbe...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy