Modlin: Pasażerowie będą odprawiani w tymczasowym terminalu namiotowym
Lotnisko Warszawa-Modlin będzie przez dwa lata odprawiało pasażerów w tymczasowym terminalu namiotowym.
Reklama
Władze portu lotniczego od wielu lat planowały jego rozbudowę, jednak z powodu sporu pomiędzy udziałowcami wielokrotnie była ona przekładana. Lotnisko uzyskało jednak w ostatnim czasie niezbędne zgody pozwalające na rozpoczęcie inwestycji w przyszłym roku. Rozbudowany zostanie terminal oraz płyta postojowa. Powstanie 8 nowych bramek, a przepustowość lotniska zostanie zwiększona do około 7,5 mln pasażerów w ciągu roku. Przez najbliższe dwa lata pasażerowie będą jednak obsługiwani w tymczasowym terminalu namiotowym.
– Przed nami duży program rozwojowy zapowiedziany już też przez władze. Można go podzielić na plus dwa etapy. W pierwszym, czyli do 2029 roku, planowana to jest rozbudowa terminala pasażerskiego o 8 bramek, czyli cztery plus cztery po obu stronach. Rozbudowa nastąpi w tej samej formie architektonicznej, czyli srebrno-szklanej tuby. Dzięki tej inwestycji roczna przepustowość lotniska zwiększy się do około 7,5 mln pasażerów. Do tego dojdzie budowa czterech stanowisk postojowych dla samolotów oraz remonty i unowocześnienie sprzętu, zarówno tego ruchomego, jak i tego stojącego, czyli na przykład klimatyzacji oraz kontroli bezpieczeństwa. Te inwestycje mają łącznie kosztować około 480 mln zł– powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Tomasz Szymczak, p.o. prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.
Lotnisko po rozbudowie płyty postojowej będzie mogło obsługiwać również samoloty typu Boeing 787 Dreamliner.
- I kolejna inwestycja, którą warto wspomnieć, to jest budowa w pierwszym etapie 4 stanowisk postojowych dla samolotów kodu C – czyli na przykład 737, które obsługujemy, albo zamiennie dwóch kodu C i jednego stanowiska większego dla samolotów typu Dreamliner- podkreśla Szymczak.
Warto dodać, że w Modlinie powstanie także stacja kolejowa. Projekt planowanej inwestycji również ma być gotowy do 2025 roku.