Wizz Air wypracował zysk pomimo ograniczenia oferowania
W I kw. roku obrotowego 2025 Wizz Air Holdings osiągnął niewielki zysk netto. Do gorszych wyników przewoźnika przyczyniła się przede wszystkim mniejsza praca przewozowa, która spowodowała, że dynamika wzrostu kosztów była wyższa niż przychodów.
Reklama
Wizz Air upublicznił dziś (1.08) swój raport za okres od kwietnia do czerwca 2025 r., czyli za I kw. roku fiskalnego 2025 (FY25), który biegnie od 1 kwietnia br. do 31 marca 2025 r. Firma za najważniejsze wydarzenia tego okresu uznała ograniczenie o 1,2 proc. oferowania względem I kw. FY24, przewiezienie 15,3 mln pasażerów przy współczynniku załadowania (Passenger Load Factor, PLF) na poziomie 91 proc., wzrost przychodu jednostkowego (RASK) o 3,1 proc. oraz osiągnięcie o 16 proc. wyższego EBITDA .
Zysk operacyjny spadł do 44,6 mln euro (w porównaniu z 79,9 mln euro w I kw. F24), na co wpłynęły wyższe koszty amortyzacji
i 39 mln euro jednorazowych kosztów leasingu operacyjnego zakontraktowanego w celu ochrony tras podczas uziemień samolotów. Przeglądy silników GTF firmy Pratt & Whitney zmusiły Wizz Air pod koniec czerwca 2024 r. do zaparkowania 46 samolotów. Zysk netto spadł do 1,2 mln euro, na co wpłynęły niekorzystne różnice kursowe. Saldo środków pieniężnych wzrosło o 15,7 proc. w porównaniu z końcem marca 2024 r. i wyniosło 1,83 mld euro. Dług netto
pozostał na poziomie 4,83 mld euro, a wskaźnik dźwigni finansowej spadł poniżej 4.
- Nasze wyniki w tym kwartale pokazują odporność ultraniskokosztowego modelu biznesowego Wizz Aira. Pomimo silnej konkurencji i wyzwań w łańcuchu dostaw, nasza strategiczna koncentracja na dostarczaniu najniższych cen, ulepszaniu siatki tras i utrzymywaniu wysokiej wydajności operacyjnej przyniosły rezultaty. [...] Z powodzeniem obsługujemy prawie 800 tras w ponad 50 krajach, między 33 bazami w Europie i na Bliskim Wschodzie. Dobrze znane problemy związane z silnikami GTF Pratt & Whitney doprowadziły do konieczności uziemienia średnio 46 samolotów w ciągu kwartału. Jednak Wizz Air przewiózł 15,3 mln pasażerów w I kw. FY25, co stanowi wzrost o 0,5 proc. rok do roku, podczas gdy całkowity przychód wzrósł o 1,8 proc. do 1,26 mld euro- skomentował rozwój firmy József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air Holdings.
- Te wyniki podkreślają stałe zapotrzebowanie na nasze usługi w całej Europie i na naszą zdolność do oferowania klientom usług o najwyższej wartości. Nasz współczynnik wykorzystania miejsc wyniósł 91 proc., podczas gdy całkowity przychód jednostkowy (RASK) wzrósł o 3,1 proc. tj. do 4,32 euro. Koszt na dostępny fotelo-kilometr (CASK) z wyłączeniem paliwa wzrósł o 8,2 proc., do 2,72 euro, co w znacznym stopniu odzwierciedla uziemienie samolotów i koszt interwencyjnych umów leasingu operacyjnego. Zostały one zawarte w celu ochrony naszej pozycji rynkowej w szczycie sezonu letniego, dzięki czemu zapewnimy stabilny rozkład naszym klientom. Nasze wyniki finansowe pozostają solidne, EBITDA wzrosła o 16 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a dług netto pozostał na poziomie 4,83 mld euro- dodał Váradi.
- Następuje stabilizacja oferowania i obecnie koncentrujemy się na dalszej optymalizacji naszych operacji, z naciskiem na poprawę rentowności naszych najbardziej dochodowych baz. Jesteśmy optymistami, jeśli idzie o wzrost popytu, zarówno RASK z biletów, jak i z dodatkowych usług ma sie zwiększyć rok do roku, a współczynnik wykorzystania miejsc powinien utrzymać się powyżej 90 proc. Jesteśmy na dobrej drodze do powrotu do rocznego wzrostu oferowania w FY26, wspieranego przez dostawy Airbusa- skonkludował szef Wizz Aira.
Prognozy Wizz Aira na najbliższy okres i cały rok zakładają wykonanie pracy przewozowej na tym samym poziomie, co w ostatnich kwartałach. PLF ma wynieść 92 proc. Przychody jednostkowe (RASK) powinny wzrosnąć nie więcej niż o 10 proc. W tej samej skali powinny zwiększyć się koszty jednostkowe (CASK) bez paliwa. Natomiast wydatki na paliwo na jeden ASK mają nie ulec zmianie. Zysk netto w FY25 powinien zamknąć się w przedziale od 350 do 450 mln euro.
Na dzień 30 czerwca 2024 r. 46 samolotów Wizz Aira było zaparkowanych (większość na lotnisku w Bydgoszczy) z powodu przeglądów silników GTF Pratt & Whitney. Obecnie oczekuje się, że szczytowe uziemienia wyniosą 47 sztuk we wrześniu 2025 r., co stanowi podstawę prognozowania
następnych 18 miesięcy. Poprzednio zakładano, że liczba nieaktywnych odrzutowców wyniesie 50. Prognozy nadal opierają się na 300-dniowym procesie inspekcji silnika, ale w przyszłości ten okres powinien zostać skrócony. Wizz Air otrzymał 14 zapasowych silników GTF w I kw. FY25 i spodziewa się, że kolejne 2 ograniczą konieczność uziemiania floty. Zarząd prowadzi negocjacje dotyczące planu zwrotu silników w przyszłym roku,
a także wysokości odszkodowań.
W I kw. FY25 Wizz Air odebrał 9 nowych samolotów A321neo oraz wyleasingował 3 samoloty A320ceo i ponownie wprowadził do eksploatacji 2 airbusy A320ceo, kończąc okres z flotą liczącą łącznie 218 maszyn, na którą składa się 41 A320ceo, 41 A321ceo, 6 A320neo i 130 A321neo. Wizz Air zakontraktował 8 samolotów w leasingu operacyjnym na okres od 6 do 12 miesięcy, aby utrzymać stabilność siatki połączeń zagrożonej uziemieniami. Średni wiek floty wynosi obecnie 4,3 lat, a średnia liczba miejsc w samolocie wzrosła do 225. Udział nowych samolotów neo we flocie zwiększył się do 62 proc. Na dzień 30 czerwca 2024 r. portfel dostaw Wizz Air obejmuje zamówienie na 13 samolotów A320neo, 257 A321neo i 47 A321XLR, a więc łącznie na 317 odrzutowców. W związku z kłopotami Airbusa Wizz Air przewiduje, że terminy dostaw 30 - 35 samolotów mogą zostać opóźnione.
W ciągu raportowanego kwartału Wizz Air stosował politykę zabezpieczania cen paliwa lotniczego i kurów walut. Na dzień 26 lipca 2024 r. Wizz Air zabezpieczył 65 proc. swoich potrzeb paliwowych na FY25. Na FY26 takie zabezpieczenie wynosi 19 proc. Ryzyko walutowe kursu euro do dolara amerykańskiego związanego z zakupem kerozyny wynosi też 65 proc. Rating kredytowy holdingu jest na poziomie BBB- według Fitch i Ba1 stabilny według Moody’s. Wizz Air nadal otrzymuje odszkodowania od producenta Pratt & Whitney w związku z problemami silników GTF.
W ostatnich 12 -miesiącach emisja CO2 na pasażero-kilometr nadal spada i wynosi 52,3 grama, co jest najniższym wynikiem wśród konkurentów w branży. Po raz czwarty z rzędu Wizz Air został uznany za najbardziej zrównoważoną tanią linią lotniczą podczas ceremonii World Finance Sustainability Awards 2024. W tym kwartale zakończyła się inauguracyjna kadencja Programu Ambasadorów Zrównoważonego Rozwoju Wizz Aira i właśnie ogłoszono nabór na jego drugą kadencję.
Fot.: Materiały prasowe