Air France KLM: Poprawa w II kw. 2024 r.

26 lipca 2024 12:50
Wyniki finansowe Air France KLM Group po I półroczu 2024 r. wykazują nadal straty, choć II kw. br. okazał się lepszy niż porównywalny okres 2023 r.
Reklama
Wczoraj (25.07) Air France KLM Group (AFKL) opublikował sprawozdanie finansowe za II kw. 2024 r. Po trudnych pierwszych trzech miesiącach obecnego roku II kw. okazał się nieco lepszy, ale poprawa wyników nie jest duża, a w niektórych parametrach nastąpił niewielki regres. Po sześciu miesiącach holding przyniósł stratę netto w wysokości 314 mln euro, ale rezultat operacyjny był już na małym plusie w kwocie 24 mln euro.


W II kw. br. oferowanie grupy wzrosło o 4,1 proc. w porównaniu do II kw. ub.r. Współczynnik załadowania pasażerskieg osiągnął poziom 87,7 proc. Holding składający się z linii Air France, KLM i Transavia przewiózł 25,7 mln pasażerów, czyli o 4,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r., co jest zasługą Transavii i KLM, bo Air France odnotował spadek liczby klientów o 1,9 proc.

W tym samym czasie francusko-holenderska grupa odnotowała przychody na poziomie 7,95 mld euro, czyli o 4,3 proc. większe niż w II kw. 2023 r. Zysk operacyjny wyniosła 513 mln euro Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej na dzień 30 czerwca 2024 r. zamknęły się ujemną kwotą 44 mln euro, głównie z powodu wyższych kosztów jednostkowych i zwyżki cen paliwa. Wskaźnik długu netto do EBITDA wzrósł z 1,2 do poziomu 1,6 w stosunku do końca grudnia 2023 r.
- II kw. 2024 r. potwierdził coraz trudniejsze warunki występujące w branży naznaczone wzrostem cen paliw i ciągłą presją na koszty. W tym kontekście KLM i Transavia osiągnęły stabilne wyniki, podczas gdy Air France ucierpiał z powodu zdarzeń nadzwyczajnych, w tym negatywnego wpływu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w czerwcu. Grupa podjęła już zdecydowane kroki, aby dostosować się do tej sytuacji. Zamrożono zatrudnienie i wprowadzono dodatkowe obniżki kosztów. Grupa nie rezygnuje z głównych inwestycji odnowienia floty, co jest dźwignią strategiczną w celu poprawy naszych wyników finansowych i środowiskowych. W przyszłości będziemy nadal realizować strategię i wdrażać plan transformacji. Nasz model biznesowy jest solidny i odporny. Jesteśmy pewni naszej zdolności do osiągnięcia średnio i długoterminowych celów, w szczególności poprzez wykorzystanie naszych silnych aktywów i wyjątkowej pozycji konkurencyjnej
- stwierdził, komentując wyniki, dyrektor generalny AFKL Benjamin Smith.


Zysk operacyjny AFKL był o 220 mln euro niższy niż w II kw. 2023 r. Według holdingu ten słabszy wyniki jest efektem wzrostu kosztów jednostkowych oraz niższych o 21 mln euro przychodów z działalności cargo. Koszt na jeden dostępny fotelo-kilometr (Available Seat Kilometer, ASK) wzrósł o 1,7 proc., co było związane z podwyżkami wynagrodzeń pracowników Air France i wyższymi opłatami na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Natomaist koszty zakłóceń operacyjnych były w II kw. br. znacznie mniejsze.

AFKL spłaciło 48 mln euro obligacji zamiennych, ale jednocześnie wyemitowało nowe pięcioletnie obligacje o wartości 650 mln euro. Część z tej sumy została spożytkowana do częściowej spłaty obligacji, których wymagalność zapada w styczniu 2025 r. i w lipcu 2026 r. Te operacje spowodowały wzrost wskaźnika zadłużenia grupy.

Pod koniec czerwca br. 23 proc. floty AFKL stanowiły samoloty nowej generacji. Holding w swoich działaniach na rzecz ochrony środowiska zainwestował m.in. wraz z Airbusem w fundusz mający na celu zwiększenie dostępności zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), które do 2030 r. ma być używane na co najmniej 10 proc. wszystkich rejsów wykonywanych przez samoloty grupy.

W 2024 r. AFKL planuje zwiększenie oferowania o 4 proc. względem roku poprzedniego. Jest to o 1 pkt proc. mniej niż zakładał plan po I kw, Koszt jednostkowy ma wzrosnąć o 2 proc., co zmusza grupę do podjęcia kroków oszczędnościowych. Nakłady inwestycyjne netto AFKL w 2024 r. nie przekroczą 3 mld euro. Holding nie podał prognozy zysku netto na rok 2024, ale wycenił negatywny wpływ Igrzysk Olimpijskich na finanse grupy, Ta wielka impreza sportowa ma kosztować AFKL od 150 do 170 mln euro.

Fot.: Airbus i materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy