Ryanair: Spadek zysku w II kw. 2024 r.
Holding Ryanaira opublikował sprawozdanie finansowe za I kw. roku fiskalnego 2025 (tj. kalendarzowy II kw. 2024 r.). Zysk netto wyniósł 360 mln euro i był prawie o połowę niższy niż w tym samym okresie rok temu.
Reklama
Grupa Ryanair upubliczniła dziś (22.07) wyniki finansowe za I kw. roku fiskalnego 2025 (FY25), który biegnie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. Zysk netto za I kw. FY25 w wysokości 360 mln euro był niższy o 48 proc. od analogicznego rezultatu osiągniętego za II kw, 2023 r. tj. 663 mln euro. Niższe zyski Ryanair wyjaśnia terminem świąt wielkanocnych, które przypadły wcześniej niż w 2023 r. oraz tańszymi cenami biletów lotniczych.
W I kw. FY25 wzrost ruchu wyniósł 10 proc. i prrzełożył sie na przewiezieni 55,5 mln pasażerów, pomimo opóźnień w dostawach od Boeinga. Średnia cena biletu spadła o 15 proc., ale przychody z usług dodatkowych pozostały na tym samym poziomie. We flocie irlandzkiej firmy składającej się z 594 samolotów znajduje się już 156 boeingów B737 MAX. W sezonie Lato '24 zaplanowano rekordowy rozkład z pięcioma nowymi bazami i ponad 200 nowymi trasami. Rozszerzono umowy zabezpieczające ceny paliwa na 75 proc. zapotrzebowania w FY25 przy cenie poniżej 80 dolarów amerykańskich (USD) za baryłkę, co ma dać oszczędności ponad 450 mln euro.
- Nasze nowe samoloty i rosnące wykorzystanie paliwa SAF sprawiły, że Ryanair jest jedną z najbardziej ekologicznych czołowych linii lotniczych w Unii Europejskiej. W I kw. odebraliśmy 10 sztuk boeingów B737-8200 i kontynuowaliśmy modernizację wingletów w naszych samolotach B737NG, zmniejszając zużycie paliwa o 1,5 proc. a hałas o 6 proc. W kwietniu przedłużyliśmy nasze partnerstwo z Trinity College Dublin’s Sustainable Aviation Research Centre (TCD) do roku 2030. TCD wspiera przyspieszenie wdrażania paliwa SAF i finansuje ważne badania niezwiązane z CO2- powiedział szef holdingu Michael O’Leary.
O'Leary nie omieszkał poskarżyć się na Unię Europejską za propozycję ograniczenia monitorowania wpływu lotnictwa (innego niż emisja CO2) jedynie do lotów wewnątrzwspólnotowych. Jednocześnie prezes grupy zwrócił uwagę na znaczne pogorszenia wydajności europejskiego systemu kontroli ruchu lotniczego (ATC), które spowodowało liczne opóźnienia i odwołania rejsów. O'Leary ponownie nawoływał Komisję Europejską i Europarlament do przyspieszenia reformy europejskiego ATC poprzez wzmocnienie personelu nadzorującego nawigacje i
ochronę operacji przelotowych podczas trwania lokalnych strajków.
Ryanair kontynuuje współpracę z Boeingiem i choć w I kw. FY25 odnotowano poprawę, to nadal istnieje ryzyko dalszych opóźnień dostaw. Obecnie wysiłki są skupione na zapewnieniu
terminowych dostaw pozostałych 50 B737 MAX przed sezonem Lato'25. Irlandczycy oczekują, że oferowanie w Europie na krótkich dystansach pozostanie ograniczone przez kilka lat ze względu na kłopoty producentów samolotów. Do ograniczeń podaży ma również przyczynić się postępująca konsolidacją europejskich linii lotniczych. Te ograniczenia mają zapewnić Ryanairowi dekadę rentownego wzrostu. W FY34 tj. od 1 kwietnia 2033 r. do 31 marca 2034 r. holding z Dublina planuje nadal przewieźć 300 mln pasażerów.
Przychody z biletów w I kw. FY25 spadły o 6 proc. do 2,33 mld euro. Chociaż ruch pasażerski wzrósł o 10 proc. (do 55,5 mln), to średnia cena biletu była niższa o 15 proc. i wyniosła niepełna 42 euro. Sprzedaż usług dodatkowych wzrosła o 10 proc. i wyniosła 1,3 mld euro, czyli 23,40 euro na jednego pasażera. W rezultacie całkowite przychody spadły o 1 proc. do 3,63 miliarda euro. Natomiast koszty operacyjne
wzrosły o 11 proc. do 3,26 mld euro, co było wynikiem zwiększenia liczby pracowników oraz opóźnień w dostawach Boeinga.
Zapotrzebowanie na paliwo na FY25 jest w 75 proc. zabezpieczone umowami hedgingowymi ustalającymi cenę na poziomie nieco poniżej 80 USD za jedną baryłkę. Wraz z kontraktami walutowymi ta polityka ma przynieść oszczędności o wartości ponad 450 mln euro. Niedawne osłabienie cen ropy naftowej, zostało wykorzystane do poprawienie wyników finansowych w roku fiskalnym 2026. W tym okresie hedging paliwowy obejmuje prawie 45 proc. zapotrzebowania przy cenie ok. 78 USD za jedną baryłkę.
Bilans Ryanair Holdings pozostaje jednym z najsilniejszych w branży. Grupa cieszy się ratingiem kredytowym na poziomie BBB+. Ta ocena została wydana zarówno przez agencje S&P, jak i i Fitch. Na 30 czerwca br. spółka posiadała 4,49 mld euro w gotówce brutto, pomimo wydania 500 mln euro na inwestycje i 250 mln euro na wykup akcji.
Ryanair spodziewa się, że ruch w okresie FY25 wzrośnie o 8 proc. tj. do ok. 200 mln pasażerów, pod warunkiem że Boeing nie opóźni dostaw samolotów. Koszty jednostkowe nieznacznie wzrosną. Chociaż popyt w II kw. FY25 jest silny, to ceny pozostają niższe niż oczekiwano. Obniżka taryf w II kw. FY25 będzie znacznie większa niż prognozowano. Ostateczny wynik I półrocza jest całkowicie zależny od rezerwacji i rentowności w sierpniu i wrześniu.
Jak zwykle o tej porze roku, trafność przewidywań wyników w III i IV kw. FY25 jest prawie zerowa.
O'Leary stwierdził, że jest zbyt wcześnie, aby przedstawić wiarygodne przewidywania dotyczące zysku netto za FY25, chociaż wyraził nadzieję, że taka prognoza zostanie zakomunikowana wraz z raportem za I półrocze FY25, czyli w listopadzie 2024 r. Ostateczny wynik za FY25 pozostaje uzależniony od rozwoju niekorzystnych sytuacji, takich jak eskalacja konfliktów w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, braki kadrowe, ograniczenia ATC lub dalsze opóźnienia w dostawach Boeinga.
Fot.: Materiały prasowe