Port Lotniczy Mediolan Malpensa z kontrowersyjnym patronem

8 lipca 2024 08:50
Już niedługo Port Lotniczy Mediolan Malpensa będzie się oficjalnie nazywał Milan Silvio Berlusconi International Airport na cześć byłego premiera Włoch. Decyzja władz wzbudziła ogromne kontrowersje.
Reklama
Silvio Berlusconi to zmarły rok temu miliarder, prawicowy polityk i czterokrotny premier Włoch, który przez wiele lat pozostawał jednym z czołowych i najbardziej wpływowych światowych polityków. Fani sportu z pewnością będą go kojarzyć, jako wieloletniego właściciela i prezesa jednego z największych włoskich klubów piłkarskich - AC Milanu, a w ostatnich latach także AC Monzy. Berlusconi wzbudzał ogromne kontrowersje nie tylko ze względu na swoje poglądy polityczne i liczne kontrowersyjne wypowiedzi, ale przede wszystkim w związku z licznymi oskarżeniami o korupcję i wykorzystywanie władzy. Został nawet prawomocnie skazany na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe i defraudacje finansowe w koncernie Mediaset.

O zmianie nazwy mediolańskiego portu, która wejdzie w życie od razu po podpisaniu odpowiednich dokumentów, poinformował w piątek (5.07) minister transportu i lider prawicowej Liga Matteo Salvini. Zapewniał on, że pomysł nowej nazwy lotniska wyszedł od mieszkańców samej Lombardii, czyli regionu, którego stolicą jest Mediolan i jest to oddolna inicjatywa obywatelska.

- Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ministerstwa Infrastruktury i Transportu, a ja będę bardzo dumny i przeszczęśliwy mogąc złożyć ostateczny podpis, który uczci pamięć mojego wielkiego przyjaciela Silvia, wspaniałego przedsiębiorcy, cudownego mediolańczyka i wybitnego Włocha. Niektórzy na lewicy pewnie będą kręcić nosami, po tym, jak przez całe dekady go obrażali, oczerniali i oskarżali. Ale to Silvio tworzył historię tego kraju i jest całkowicie uzasadnione, aby nazwać mediolańskie lotnisko jego imieniem

- przekonywał Matteo Salvini, minister transportu i lider prawicowej Ligi oraz wieloletni współpracownik Berlusconiego.Decyzja wzbudziła ogromne kontrowersje, bo choć sam Berlusconi z Mediolanu pochodził i był z nim przez całe życie związany, to miasto słynie raczej z lewicowych poglądów stojących w kontrze do byłego premiera. Oburzenia nie kryją lokalni samorządowcy i aktywiści społeczni. Dla części wybór Berlusconiego jako patrona sam w sobie jest problemem, a reszta zwraca uwagę, że od śmierci polityka minął zaledwie rok i jest za wcześnie na nazywanie tak kluczowych obiektów jego imieniem.


Port Lotniczy Mediolan Malpensa to drugie największe włoskie lotnisko, po rzymskim Fiumicino, a także jeden z trzech portów obsługujących stolicę Lombardii. W zeszłym roku obsłużył ponad 26 milionów pasażerów. Z Polski do Malpensy można dolecieć na pokładach samolotów LOT-u z Warszawy, a także Wizz Aira z Krakowa oraz od sezonu zimowego również z Lotniska Chopina, Rzeszowa i Gdańska. Dwa dni temu o uruchomieniu dwóch nowych tras z Rzeszowa i Krakowa na to lotnisko poinformował również Ryanair.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy