Oblatywacz: Blisko perfekcji. Krajowa klasa biznes w Qantas
W kolejnym Oblatywaczu testujemy klasę biznes oferowaną przez Qantas Airways na trasach krajowych w Australii. Podróżujemy popołudniowym rejsem z Brisbane do Melbourne.
Reklama
Qantas, zwany potocznie "latającym kangurem", to największa i najbardziej rozpoznawalna linia australijska. Przewoźnik ma długą tradycję - został stworzony w 1920 roku jako Queensland and Northern Territory Aerial Services Limited (od pełnej nazwy wziął się używany do dziś skrót Qantas) i operuje jako obecnie trzecia najstarsza nadal aktywna linia lotnicza na świecie, po niderlandzkim KLM i kolumbijskiej Aviance. Grupa Qantas dominuje na krajowym rynku lotniczym w Australii obsługując około 60 proc. całego ruchu. Brisbane, w którym rozpoczynamy naszą podróż, jest jednym z czterech głównych hubów przewoźnika. Codziennie odbywa się stąd kilkadziesiąt rejsów na trasach krajowych i zagranicznych oferowanych przez australijską linię.
Loty miedzy stolicą stanu Queensland i Melbourne są jedną z najbardziej obleganych tras w siatce krajowej Qantas. Każdego dnia realizowanych jest aż 14 rotacji między obiema metropoliami. Nasz lot QF 631 startuje o 16:15, aby dotrzeć do Melbourne o 18:40.
Na lotnisku
Międzynarodowy port lotniczy w Brisbane znajduje się 12 km na północny-wschód od centrum miasta. Loty krajowe odbywają się z dedykowanego terminala, który jest znakomitym przykładem prostej, a zarazem funkcjonalnej organizacji przestrzeni lotniska. Terminal krajowy został bowiem podzielony na dwie połączone ze sobą strefy, w których odbywają się odprawy poszczególnych przewoźników. Od wyjścia ze stacji pociągu, który sprawnie łączy lotnisko z downtown, wszystko jest wyraźnie oznaczone, a więc nikt nie powinien mieć problemu z wyborem właściwej drogi do strefy odpraw.Stanowiska obsługujące Qantas zlokalizowane są w lewym skrzydle budynku. Do dyspozycji jest kilkanaście tradycyjnych okienek, a także automaty pozwalające na dokonanie samodzielnej oprawy (oczywiście można też ją dokonać wcześniej przez stronę lub aplikację mobilną linii), wydrukowanie kart pokładowych czy nawet nadanie bagażu rejestrowanego. Pasażerowie podróżujący w klasie biznesowej na trasach krajowych mogą mieć jego dwie sztuki o wadze nieprzekraczającej 32 kg każda, a ponadto podróżować z bagażem podręcznym do 14 kg.
Idealnym rozwiązaniem jest dostępne specjalnie dla pasażerów z segmentu premium, a więc osób lecących w klasie biznes oraz posiadaczy odpowiednio wysokich statusów w programie lojalnościowym Qantas lub innych przewoźników zrzeszonych w sojuszu oneworld, ekskluzywne przejście przez kontrolę bezpieczeństwa wiodące bezpośrednio do recepcji poczekalni. Dzięki niemu proces przejścia wszystkich procedur lotniskowych jest wzorcowy: odbywa się błyskawicznie i w zasadzie bez konieczności oczekiwania w jakichkolwiek kolejkach. Bilet w klasie biznes (a także status Emerald w oneworld) daje dostęp do business lounge, z kolei pozostali goście tej strefy mogą skorzystać z osobnej, nieco skromniejszej poczekalni statusowej Qantas Club.
Poczekalnie znajdują się obok bramek, z których odlatują samolotu australijskiego przewoźnika. Wystarczy więc kilka minut aby z salonu biznesowego dotrzeć do właściwego gate'u. Mój lot do Brisbane odbywał się z wyjścia 17.
Boarding rozpoczął się 25 minut przed planowanym czasem odlotu i był bardzo sprawnie prowadzony ściśle według grup, do których przypisani są podróżni. Pasażerowie klasy biznes (grupa 1) mogą wejść na pokład w pierwszej kolejności lub innym dogodnym dla siebie momencie bez konieczności oczekiwania w kolejce. W kolejnych grupach zapraszani są klienci ze złotą kartą Qantas lub odpowiadającym jej statusem Sapphire w oneworld (grupa 2), a następnie osoby z biletami w klasie ekonomicznej (grupy 3-6).
Kabina biznesowa (Boeing 737-800)
Kabina biznesowa w boeingach 737-800 zlokalizowana jest w przedniej części samolotu i liczy trzy rzędy skórzanych, bordowych foteli w układzie 2-2. Na wstępie oznacza to już znacznie więcej przestrzeni przewidzianej dla pasażerów w porównaniu do standardowej konfiguracji ekonomicznej w tym samolocie, na którą składa się po sześć miejsc w każdym rzędzie. Odległość między fotelami biznesowymi wynosi 94 cm (blisko 1/4 więcej niż w klasie ekonomicznej), a ich szerokość 56 cm (w porównaniu do 43 cm w niższej klasie).
Siedzenia znacznie bardziej odchylają się również do tyłu oraz posiadają regulowany podnóżek. Każdy fotel wyposażony jest w kompaktowy monitor (sterowany dotykowo lub za pomocą pilota) z dostępem do systemu rozrywki pokładowej, w którym dostępne są m.in. filmy, seriale, muzyka i mapa z trasą i parametrami przelotu. Niezależnie od tego można korzystać z niego na własnych urządzeniach dzięki dostępowi do internetu w trakcie całego rejsu. Warto zaznaczyć, że jest to usługa bezpłatna podczas wszystkich lotów Qantas realizowanych odpowiednio wyposażonymi samolotami i dla wszystkich pasażerów bez względu na klasę serwisową. Jakość połączenia jest przyzwoita, a zatem można swobodnie przeglądać strony internetowe, przesyłać zdjęcia, krótkie filmy itp.
Fotele biznesowe posiadają ponadto wbudowane gniazdka elektryczne i porty USB do ładowania sprzętu elektronicznego, a poza tym każdy pasażer klasy biznes otrzymuje parę w miarę solidnych słuchawek oraz butelkę wody mineralnej. Ponieważ mój lot był stosunkowo krótki i odbywał się popołudniu na siedzeniach nie było poduszek oraz kocy, ale można o nie poprosić załogę.
Serwis w trakcie lotu
Szefowa pokładu, Shally w trakcie boardingu witała pasażerów klasy biznesowej po nazwisku i utrzymała tę konwencję do końca lotu. Samolot rozpoczął kołowanie pięć minut przed czasem rozkładowym (mimo rozpoczętego zaledwie 20 minut wcześniej boardingu i pełnego obłożenia rejsu!), a wkrótce później wystartował z pasa 01R.
W pierwszej fazie lotu boeing wznosił się nad wodami Zatoki Moreton, gwarantując świetne widoki na miasto i zjawiskową linię brzegową, aby następnie skręcić w prawo i obrać docelowy kurs na południe. Trasa przelotu do Melbourne wiedzie nad trzema australijskimi stanami: Queensland, Nową Południową Walią oraz Wiktorią.
Około 20 minut po starcie rozpoczął się serwis pokładowy. W trakcie popołudniowego lotu przewidziano lekki lunch. Do wyboru były dwie opcje: curry z kurczaka serwowane na ciepło oraz sałatka z jagnięciną, fetą i cytrynowym vinaigrette. Zdecydowałem się na drugą z nich, która okazała się całkiem sporą porcją nieco nietypowo, ale całkiem smacznie połączonych składników. Do posiłku serwowano świeży, bardzo smaczny chleb oraz sernik marakujowy. Dla pasażerów biznesowych przewidziano również szeroką gamę napojów bezalkoholowych, jak i kilka gatunków australijskich win, piwo oraz wybrane mocniejsze trunki. Shally wielokrotnie sprawdzała, czy ktoś z podróżnych życzy sobie dolewki, a ponadto po posiłku częstowała chętnych kawą i herbatą.
Samolot kilkanaście minut przed rozkładowym czasem wylądował na lotnisku w Melbourne. W przypadku przesiadki na dalsze rejsy krajowe wystarczy przejść do kolejnej bramki lub - o ile czas transferu na to pozwala - odwiedzić poczekalnię biznesową Qantas zlokalizowaną w terminalu 1. Do pomocy jest też centrum transferowe przesiadkowe, które załatwia sprawy związane z rezerwacjami, ewentualnymi nieregularnościami i odprawą na kolejne rejsy. Jeżeli dalsza podróż odbywa się lotem międzynarodowym należy opuścić strefę przylotów terminala krajowego i przejść do znajdującego się obok terminala 2, z którego startują nie tylko zagraniczne rejsy Qantas, ale także innych przewoźników.
Nasza ocena
Krajowy produkt biznesowy Qantas został, naszym zdaniem, bardzo dobrze skrojony na potrzeby często podróżujących pasażerów. Jego wszystkie elementy działają sprawnie i tworzą właściwe, komfortowe doświadczenie w trakcie kilkugodzinnych rejsów. Dzięki eksluzywnym a zarazem funkcjonalnym rozwiązaniom przewidzianym na lotnisku Brisbane klienci z segmentu premium nie muszą tracić cennego czasu na stanie w lotniskowych kolejkach. Po dosłownie 2-3 minutach od przekroczenia progu terminala mogą znaleźć się w solidnie zaopatrzonej poczekalni biznesowej. Wejście na pokład lotów krajowych odbywa się bez zbędnego wyprzedzenia, a w trakcie boardingu panuje porządek oraz ściśle respektowana jest ustalona kolejność z priorytetem dla pasażerów klasy biznes.
Ogromną zaletą - zwłaszcza z naszej europejskiej perspektywy i dominującej tu "pseudo" klasy biznes z miejscami ekonomicznymi - jest osobna kabina z szerokimi, wygodnymi fotelami. Mimo że nie są już najnowocześniejsze, to dobrze sprawdzają się podczas podróży. Załoga w trakcie lotu jest sympatyczna, a zarazem bez zbędnego zadęcia potrafi utrzymać na pokładzie wysoki poziom obsługi. Posiłki podawane w samolocie są adekwatnej jakości i ilości oraz składają się ze świeżych, smacznych kompozycji. Uzupełnieniem oferty australijskiego przewoźnika jest wreszcie system rozrywki pokładowej oraz dostęp do internetu bezpłatnie oferowany wszystkim pasażerom.
Fot. M. Stus
Redaktor pasazer.com podróżował liniami Qantas Airways z Brisbane do Melbourne na własny koszt.