Wrocław: Niemal 38,5 miliona złotych zysku brutto w 2023 roku

1 lipca 2024 11:08
Wrocławskie lotnisko w zeszłym roku zarobiło o ponad 11 milionów złotych więcej niż w roku 2022. Zarząd spółki po zaprezentowaniu wyników podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy otrzymał absolutorium.
Reklama
– Doskonałe wyniki finansowe to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla Portu Lotniczego Wrocław, ale również wszystkich pasażerów korzystających z wrocławskiego lotniska. W wymagających czasach dla przedsiębiorstw oferujących usługi potrafimy nie tylko sprostać wymaganiom rynku, ale również inwestować zarabiane środki w rozwój zwiększając tym samym nie tylko nasz potencjał biznesowy, ale i całego regionu
– zaznacza Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Port Lotniczy Wrocław w 2023 roku osiągnął rekordowe przychody na poziomie ponad 450 milionów złotych, notując wzrost rok do roku o niemal 14 proc. Największe wzrosty przychodów (50 proc.) zanotowano z tytułu usług lotniskowych, czyli opłat za lądowanie, obsługę pasażera czy parkowanie statków powietrznych. Niemal o 40 proc. wzrosły również przychody z tytułu usług pozalotniskowch takich jak: wynajem powierzchni komercyjnej czy powierzchni reklamowej. Wzrost poniesionych przez spółkę kosztów rok do roku wyniósł prawie 12 proc. Największe wzrosty kosztów zanotowano w obszarze energii (elektrycznej, cieplnej i wodnej) – 128 proc.

– Dobrze zarządzane lotnisko musi stać pewnie na dwóch nogach. Z jednej strony powinno osiągać przychody za swoją działalność lotniczą, z drugiej powinno maksymalizować zyski z tytułu usług pozalotniskowych. Dokładnie tak wyglądał rok 2023, co docenili akcjonariusze Portu Lotniczego Wrocław udzielając zarządowi absolutorium. Jest to potwierdzenie realizacji celów, które przed nami postawiono
– podkreśla Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Dobre wyniki finansowe to idealny moment na planowanie rozwoju Portu Lotniczego Wrocław. W najbliższych latach dzięki wsparciu funduszy europejskich, zostanie zrealizowana inwestycja w część operacyjną wrocławskiego lotniska, jak również rozbudowany zostanie obecnie wykorzystywany terminal pasażerski. Będzie to możliwe dzięki emisji obligacji długoterminowych zorganizowanej przez Bank Pekao S.A. Umowa podpisana w połowie czerwca 2024 umożliwi spółce pozyskanie 550 mln zł.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy