LOT: Ponad 1 mld złotych zysku netto w 2023 roku

27 czerwca 2024 19:20
36 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT w 2023 r. wypracowały ponad 1 mld złotych zysku netto oraz na działalności operacyjnej EBIT, przy przychodach ze sprzedaży przekraczających 10 mld złotych.
Reklama
Polskie Linie Lotnicze LOT zamknęły 2023 rok z 1,074 mld złotych zysku netto oraz 1,129 mld złotych zysku na działalności operacyjnej EBIT, przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 10,121 mld zł, przewożąc 10,021 mln podróżnych. Rekordowym w historii PLL LOT miesiącem okazał się lipiec, kiedy to liczba pasażerów na pokładach przewoźnika przekroczyła milion, natomiast w całym okresie letnim, pomiędzy czerwcem a wrześniem, na pokładach PLL LOT gościło ich ponad 4,1 mln.


Samoloty narodowego przewoźnika w 2023 roku wzbiły się w niebo ponad 102 tys. razy, dotrzymując obietnicy o punktualnych i bezpiecznych podróżach, czego potwierdzeniem było czwarte miejsce wśród najbardziej punktualnych linii lotniczych w Europie w 2023 r. (wg rankingu Cirium). Biorąc pod uwagę połączenia dalekiego zasięgu, pasażerowie najchętniej wybierali rejsy łączące Warszawę z Toronto, Nowym Jorkiem i Chicago, natomiast na trasach europejskich, największą popularnością cieszyły się rejsy pomiędzy Warszawą a Londynem, Wilnem i Amsterdamem.

- LOT jest punktualny, gościnny oraz rentowny. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego sukcesu przyczynili – to dzięki ich codziennej pracy możemy pochwalić się takimi wynikami. Jednocześnie chcę zapewnić, że nie spoczywamy na laurach. Uruchomiliśmy nowe kierunki, łącząc Polskę z Rijadem, Taszkentem i Oradeą. Powróciliśmy do Aten, a pod koniec roku nasze samoloty wylądują w Innsbrucku. Zapowiedź budowy nowego lotniska centralnego traktujemy jako szansę i zobowiązanie. Dlatego, zgodnie z przyjętą strategią, pozyskujemy nowe samoloty. Do końca tego roku nasza flota zwiększy się z obecnych 76 do 86 samolotów
- mówi Michał Fijoł, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

2023 rok był dla PLL LOT czasem intensywnej pracy nad ofertą produktową dla pasażerów i dalszym rozwojem. Oprócz uruchomienia połączeń ze swojego hubu do Rzymu i Aten, narodowy przewoźnik poszerzał swoją siatkę połączeń również poza Warszawą. Dzięki temu z lotnisk regionalnych pasażerowie mogą polecieć do Seulu, Stambułu, Mediolanu, Paryża czy Rzymu. Bardzo dobrze przyjęte zostały także ogłoszone w ubiegłym roku trasy do Taszkentu w Uzbekistanie oraz Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej, tworząc potencjał dla rozwoju turystyki oraz możliwości biznesowych w Azji i na Półwyspie Arabskim.

- Już wkrótce rozpoczniemy rozbudowę i modernizację salonu biznesowego Polonez, a pod koniec roku oddamy do dyspozycji flagowy Executive Lounge w największym polskim mieście poza Polską – Chicago. Zgodnie z zapowiedziami przygotowujemy się również do procesu retrofitu naszych dreamlinerów, aby podróże na ich pokładzie były jeszcze bardziej komfortowe. Oferując optymalną siatkę połączeń i produkt dopasowany do oczekiwań naszych pasażerów, LOT konsekwentnie buduje pozycję preferowanego przewoźnika dla naszej części Europy
- dodał prezes LOT-u.

Szczegółowe plany swojego dalszego rozwoju PLL LOT przedstawiły w strategii ogłoszonej w październiku 2023 r. W latach 2024-2028 pasażerowie mogą spodziewać się blisko 20 nowych kierunków, zarówno średniego, jak i dalekiego zasięgu. Planowane są również inwestycje w nowe samoloty oraz infrastrukturę lotniskową. Do 2028 r. flota PLL LOT ma powiększyć się o ponad 30 samolotów wyposażonych w najnowszą generację silników, która również przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 przez branżę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kurak03 2024-07-03 20:47   
kurak03 - Profil kurak03
@michalina12

Raczej to do Ciebie mają wszyscy zastrzeżenia na tym portalu. A Kolega jsg bardzo trafnie zebrał niektóre Twoje chamskie i bezczelne wypowiedzi. Obrażasz również w sposób chamski obywateli innych krajów, nie mając do tego żadnego prawa.

Jesteś zakompleksioną osobą, która w żaden sposób nie potrafi dyskutować na argumenty, tylko non stop poucza i obraża innych.

Nie znasz mnie i nie znasz za pewne żadnej z osób udzielających się na tym portalu. Więc przestań prawić mi morały, jakbyś mnie znała. Przestań mówić o moich kompetencjach czy mojej niekompetencji, bo nie masz o niej pojęcia. Proponuję za to wizyte u dobrego psychologa, który mam nadzieję wytłumaczy Ci, jak funkcjonować wśród ludzi, tak żeby być w życiu szczęśliwym i żeby czerpać radość z fajnej dyskusji (nawet gdy się z kimś nie zgadzamy), zamiast cieszyć się z obrażania innych i próby bycia lepszym od innych. Niestety lepsza nie jesteś - od nikogo biorącego tu udział w dyskusji.
Michalina12 2024-07-03 18:25   
Michalina12 - Profil Michalina12
Kurak 03. Kazdy biznes jest osadzony w konkretnych realiach. A w szczególności taki jak lotnictwo. Niestety Twoje wypowiedzi świadczą jak daleko Ci do wykształcenia kultury osobistej. Krytyka Twoich niekompetencji absolutnie nie świadczy o obrażaniu. Po prostu przestań udzielać się na tym portalu.
kurak03 2024-07-03 06:15   
kurak03 - Profil kurak03
@michalina12

Coś chyba wieczorem zjadłaś i Ci bardzo, ale to bardzo zaszkodziło... :)))

To jest portal lotniczy, a nie polityczny.... pozbieraj zabawki i idź sobie tam, gdzie takie brednie są na porządku dziennym. a na s tu proszę zostaw. A obrażanie ludzi wkoło świadczy, ale tylko o Tobie... Dno !!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy