Lufthansa będzie doliczać opłaty środowiskowe do cen biletów

27 czerwca 2024 09:55
Ceny niektórych biletów oferowane przez przewoźników wchodzących w skład Grupy Lufthansa mogą wzrosnąć nawet o ponad 300 złotych, a wszystko za sprawą nowej opłaty środowiskowej.
Reklama
O wprowadzeniu nowej opłaty i wynikającej z niej podwyżce biletów Grupa Lufthansa poinformowała w specjalnym komunikacie. Zebrane w ten sposób pieniądze mają pomóc pokryć część stale rosnących kosztów dodatkowych, wynikających z unijnych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Chodzi o kwestie związane przede wszystkim z tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF), a także dostosowaniami w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji oraz innymi regulacyjnymi kosztami środowiskowymi, takimi jak np. program kompensacji i redukcji emisji dwutlenku węgla w lotnictwie międzynarodowym (CORSIA). Przewoźnik zapewnia, że nie jest w stanie samodzielnie ponieść sukcesywnie rosnących kosztów dodatkowych wynikających z regulacji środowiskowych i wprowadzenie opłaty środowiskowej w obecnej sytuacji niestety jest niezbędne.


Opłata będzie doliczana do ceny każdego biletu zakupionego na loty wszystkich linii wchodzących w składy Grupy Lufthansa, które odbędą się po 1 stycznia 2025 roku. Jej wysokość będzie zależna od długości lotu, a także klasy podróży. Najmniej zapłacą pasażerowie podróżujący w klasie ekonomicznej na krótkich i średnich dystansach, a najwięcej podróżni pierwszej klasy na trasach długodystansowych. Minimalnie opłata dodatkowa będzie wynosić jedno euro, a maksymalnie nawet 72 euro, czyli około 310 złotych. Jej dokładną wysokość każdy podróżny może sprawdzić indywidualnie na stronie rezerwacji Lufthansa Group Airlines w szczegółach cenowych biletu.

Nowe opłaty będą dotyczyć wszystkich lotów, które rozpoczynają się w krajach Unii Europejskiej, a także w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii.


Od 2025 roku samoloty odlatujące z krajów UE będą musiały stosować 2 proc. SAF w mieszance paliwa, od 2030 roku 6 proc., od 2035 roku 20 proc., a od 2050 roku już 70 proc. Sama Lufthansa również stawia sobie ambitne cele proekologiczne. Do 2030 roku przewoźnik zamierza o połowę zmniejszyć emisję CO₂ w porównaniu do 2019 roku, a do 2050 roku Lufthansa zakłada osiągnięcie neutralnego bilansu emisji dwutlenku węgla.

Niektórzy przewoźnicy, w tym m.in. Wizz Air czy easyJet już zapowiedzieli, że mimo rosnących kosztów środowiskowych nie zamierzają podnosić cen swoich biletów, ani wprowadzać żadnych opłat dodatkowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy