Olsztyn: W maju jedynie 4,2 tys. pasażerów. Ponad 68 proc. spadek

16 czerwca 2024 09:00
W maju lotnisko w Szymanach obsłużyło jedynie 4,2 tys. pasażerów. Port lotniczy zanotował 68,5 proc. spadku.
Reklama
Statystyki Olsztyn (SZY)
 
W porównaniu do maja 2023 roku, kiedy z olsztyńskiego portu lotniczego skorzystało ponad 13,6 tys. podróżujących, tegoroczny wynik jest ponad trzykrotnie gorszy. Głównym powodem 68,5 proc. spadku jest wyjście Wizz Aira z Olsztyna. Węgierski przewoźnik realizował loty do Londynu-Luton oraz Dortmundu. Wizz Air zawiesił jednak swoje połączenia ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego ze względu na problemy z silnikami swoich samolotów.

Od początku roku Szymany odprawiły ponad 33,7 tys. pasażerów. Tegoroczny wynik jest 31 proc. niższy aniżeli w analogicznym okresie w ubiegłym roku, kiedy od 1 stycznia do 31 maja olsztyński port lotniczy obsłużył 49 tys. podróżujących.

W ubiegłym miesiącu na lotnisku Olsztyn-Mazury wykonano 308 operacji lotniczych. W porównaniu do maja 2023 roku, kiedy w Szymanach zrealizowano 549 operacji, tegoroczny wynik jest gorszy o blisko 44 proc. Od początku stycznia do końca maja w olsztyńskim porcie lotniczym odbyło się blisko 1,4 tys. operacji. Wynik ten jest o 26 proc. słabszy aniżeli w analogicznym okresie w ubiegłym roku, kiedy przez pięć miesięcy zrealizowano prawie 1,9 tys. operacji lotniczych.


Obecnie jedynymi kierunkami obsługiwanymi z lotniska Olsztyn-Mazury są Kraków, dokąd latają Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Londyn-Stansted, gdzie można dolecieć Ryanairem. Olsztyn stawia również na rozwój połączeń czarterowych, głównie we współpracy z Itaką. W czwartek (13.06) zainaugurowane zostały loty do Albanii, natomiast w grudniu uruchomione zostanie połączenie Kenii.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy