Modlin: Plan Generalny i nadal spadki
Plan Generalny portu lotniczego Warszawa-Modlin został zatwierdzony, ale mazowiecki port nadal odnotowuje spadki. W maju br. obsłużył o ponad 17 proc. mniej pasażerów niż w tym samym miesiącu 2023 r.
Reklama
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zatwierdził w ostatni piątek (14.06) Plan Generalny Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) na lata 2022–2045, w zakresie zgodności z polityką transportową kraju. Dzięki zatwierdzeniu tego dokumentu lotnisko w Modlinie będzie miało wreszcie szansę na rozbudowę i polepszenie oferty dla pasażerów korzystających z nowodworskiego lotniska. Dodatkowo rozwój Modlina, po decyzji o modernizacji lotniska Chopina w Warszawie, pozwoli zwiększyć możliwości podróżowania z lotnisk Mazowsza.
Zatwierdzenie Planu Generalnego jest bardzo ważnym momentem dla lotniska w Modlinie, które w ubiegłym roku odprawiło 3,4 mln pasażerów, ale już od dłuższego czasu pozostaje na granicy przepustowości i pilnie potrzebuje rozbudowy. Modernizacji wymaga zarówno infrastruktura lotnicza, jak i pasażerska. Wśród zaplanowanych inwestycji w jest budowa nowej drogi startowej. Po jej wybudowaniu dotychczasowa droga startowa będzie pełniła rolę drogi kołowania.
Poza tym powstanie więcej płyt postojowych dla samolotów, wybudowane zostaną stanowiska do odladzania samolotów bliżej progu drogi startowej oraz rozbudowane zostaną drogi kołowania. W planie jest uruchomienie terminala towarowego, rozbudowa terminala pasażerskiego i budowa parkingu wielopoziomowego.
Ponadto w Planie Generalnym portu w zakresie inwestycji publicznych wymienia się budowę odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do MPL oraz budowę stacji kolejowej MPL. Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. zakłada, że port lotniczy Warszawa-Modlin będzie pełnił funkcję komplementarną do lotniska Chopina i w dalszej perspektywie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Plan Generalny to strategiczny dokument określający koncepcję rozwoju lotniska w perspektywie minimum 20 lat. Zawiera m.in. program wykorzystania lotniska, koncepcję rozwoju przestrzennego wraz z zagospodarowaniem stref wokół lotniska i prognozy ruchu lotniczego. W planie generalnym można odnaleźć także informacje ekonomiczno-finansowe dotyczące obecnej i planowanej struktury własnościowej, przewidywanych źródeł finansowania inwestycji, obecnej i przewidywanej rentowności i płynności podmiotu, planowanej wysokości opłat lotniskowych i przychodów z ich tytułu z odniesieniem do całości planowanych przychodów.
W maju br. lotnisko w Modlinie obsłużyło 274 tys. pasażerów. To nie tylko mniej o 17,3 proc. niż w ubiegłym roku, ale także o 5,7 proc. mniej niż w maju 2019 r. W zeszłym miesiącu wykonano 1813 startów i lądowań. Od listopada 2023 r. wyniki MPL tylko raz (w grudniu) były wyższe niż osiągnięcia z 2019 r.
Nierozwiązanym problemem, obok rozbudowy, nowodworskiego portu jest także konflikt z praktycznie jedynym klientem lotniska tj. Ryanairem. Irlandzka linia ciągle domaga się zawarcia wieloletniej umowy z MPL. Negocjacje trwające prawie przez cały 2023 r. zakończyły się fiaskiem i MPL wprowadził cennik bez zawarcia kontraktu z przewoźnikiem. W ramach retorsji Ryanair ograniczył liczbę połączeń wykonywanych z Modlina i przeniósł cześć operacji na Okęcie i do Łodzi.
Fot.: Materiały prasowe