Powstanie specjalny fundusz wspomagające najmniejsze lotniska w Polsce
Maciej Lasek zapowiedział powstanie specjalnego funduszu, który wspomoże rozwój najmniejszych lotnisk regionalnych i będzie miał za zadanie uchronić je przed potencjalnym upadkiem.
Pełnomocnik rządu ds. CPK zapowiedział wypracowanie rozwiązania, które miałoby zostać wpisane do nowelizowanej strategii dla branży lotnictwa cywilnego. W jego ocenie konieczne jest zadbanie o najmniejsze polskie porty regionalne, umożliwienie im stabilnego rozwoju i uchronienie przed upadkiem, którego skutki mogłyby być nieodwracalne. Nowy mechanizm finansowy miałby zostać tak skonstruowany, żeby niemożliwe było postawienia zarzutu o udzielaniu niedozwolonej pomocy publicznej
- Porty regionalne można wykorzystać jako wzmocnienie odporności kraju w sytuacji zagrożenia. W każdym z tych portów lądowały już największe samoloty transportowe świata. Serię takich lądowań mieliśmy podczas pandemii. To jest sprawdzone i nie ma z tym problemów. Chciałbym, żeby to nigdy nie było potrzebne, ale jeżeli będzie taka konieczność, ważne, by wojsko z takich lotnisk mogło skorzystać. A jeśli taka gotowość lotnisk będzie niezbędna, to liczę na pewien udział finansowy armii w niezbędnych inwestycjach
- powiedział w rozmowie z wnp.pl Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK i wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Coraz lepsza jest kondycja finansów portów lotniczych średniej wielkości, w tym m.in. lotniska w Poznaniu, które niedawno ogłosiło, że po kilku latach przynoszenia strat, bieżący rok uda się zakończyć z zyskiem. Na prostą ma szansę wyjść również Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, jednak sytuacja najmniejszych lotnisk w kraju wydaje się pogarszać. Poziom rentowności, który według szacunków wynosi około półtora miliona pasażerów rocznie pozostanie w najbliższych latach w dalszym ciągu dla wielu portów niemożliwy do osiągnięcia i będą one dalej wymagały ciągłych dotacji. Wczoraj (14.05) pisaliśmy o poszukiwaniach inwestora przez łódzki samorząd, ponieważ strata finansowa portu lotniczego na Lublinku rośnie mimo równoległego wzrostu liczby obsłużonych pasażerów. Wypracowanie jednego wspólnego rozwiązania na poziomie centralnym może wspomóc funkcjonowanie najmniejszych portów w naszym kraju i odciążyć lokalne samorządy od finansowania nierentownych, jednak kluczowych dla bezpieczeństwa państwa lotnisk.