Pierwszy komercyjny lot samolotu pasażerskiego na biopaliwo z olejem palmowym
W piątek (27.10) dla indonezyjskich narodowych linii lotniczych swój pierwszy lot komercyjny wykonał samolot napędzany paliwem lotniczym z domieszką oleju palmowego.
Reklama
Boeing 737-800 linii lotniczych Garuda Indonesia wykonał rejsowy lot na trasie z Dżakarty do oddalonego o 550 km miasta Surakart z zatankowanym biopaliwem lotniczym składającym się w 2,4 proc. z oleju palmowego. To pierwszy taki przypadek w historii lotnictwa.
Indonezja jest największym światowym producentem oleju palmowego. Produkt ten jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym, jednak w ostatnich latach spotyka się z coraz większą krytyką. Jest ona spowodowana jego szkodliwością dla organizmu człowieka i niszczącego środowisko procesu produkcji, dlatego to azjatyckie państwo szuka nowych innowacyjnych zastosowań oleju palmowego.
W transporcie lądowym w Indonezji wprowadzono program mający za zadanie zwiększyć udział w rynku biodiesla składającego się w 35 proc. właśnie z oleju palmowego, podobny efekt Indonezyjczycy chcą osiągnąć w lotnictwie.
- Będziemy nadal rozmawiać z koncernem naftowym Pertamina, ministerstwem energii i innymi stronami, aby upewnić się, że użycie tego paliwa jest komercyjnie uzasadnione – powiedział Irfan Setiapura, dyrektor generalny linii Garuda.
Starania na rzecz wykorzystania biopaliw w lotnictwie są częścią wysiłków dążących do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i walki z globalnym ociepleniem. Według szacunków samoloty odpowiadają za około 2 proc. światowej emisji CO2.